Podvodník a zločinec. Celých šestnásť rokov sa darilo veľkoprivatizérovi z deväťdesiatych rokov Jozefovi Majskému vyhýbať týmto označeniam. Najvyšší súd minulý týždeň definitívne rozhodol, že to tak je. Majského právoplatne odsúdil za tunelovanie nebankoviek BMG a Horizont na deväť rokov za mrežami. Aj keď mnohí klienti týchto spoločností prišli o celoživotné úspory a podaktorých to stálo zdravie či dokonca život, mnohomiliónový majetok Jozefa Majského ostal doteraz nedotknutý. Už dávno ho užívajú a spravujú jeho deti. A rovnako ako on si doprajú okázalý luxus.

Milióny v kufroch

„Spravodlivosť a zákonnosť dobehla aj ďalšieho, kto si celý život myslel, že je nad zákonom a spravodlivosťou a že obštrukciami sa zákonnosti a spravodlivosti vyhne,“ povedal po rozsudku prokurátor Ján Šanta. Jozef Majský bol šéfom zločineckej bandy a jeho kumpáni Dávid Brtva a Patrik Pachinger plnili jeho rozkazy. Od septembra 2001 do februára 2002 vytváraním neexistujúcich pohľadávok vysali z nebankových subjektov vyše 14,8 milióna eur. Dali zavrieť všetky pobočky BMG a Horizontu naprieč celým Slovenskom a vyzbierať z nich hotovosť. Z košickej centrály odniesol Brtva pod klamlivou zámienkou viac ako 1,3 milióna eur. Následne „keš“ odovzdal Majskému v kancelárii v neslávne známej budove Sipoxu na Červeňovej ulici. Hotovosť pred neho postavil v piatich bezpečnostných kufríkoch. V tom čase už boli vklady tisícok podvedených ľudí stratené.

FOTO majetku Jozefa Majského, ktorý užívajú a spravujú jeho deti nájdete v GALÉRII >>

Naozaj chorý?

Jozef Majský pojednávania súdov celé roky úspešne roztápal. Prokurátor Šanta hovorí o „procese s megaobštrukciami“. Majský sa roky staval do roly starého chorľavého dôchodcu. O vážnosti jeho zdravotného stavu kolovali pochybnosti, keďže si naďalej vychutnával život plnými dúškami. Fajčil ako odušu, na sedmičkovom bavoráku sa správal ako diaľničný pirát a radostne nažíval v pohodlí svojej vily pod Slavínom či rozľahlého horského sídla v Obyciach. Teraz by mal luxusné nehnuteľnosti vymeniť za oveľa menší priestor. A to celu vo väzení. Trest si má odpykať v tretej nápravnovýchovnej skupine. Zatiaľ sa mu však do nej príliš nechce.

Ešte pred finálnym rozsudkom Majský vyrazil po českých nemocniciach. V júni ho operovali v Šumperku, odkiaľ odišiel do neznámeho bytu v Ostrave. Súd na neho vydal európsky zatykač a českí policajti ho našli v pražskej psychiatrickej nemocnici, kde ho v utorok poobede zadržali. O vydaní Majského na Slovensko budú rozhodovať české súdy.

FOTO majetku Jozefa Majského, ktorý užívajú a spravujú jeho deti nájdete v GALÉRII >>

S pokusom o útek má Majský už svoje skúsenosti. Keď ho chceli v roku 2002 počas vyšetrovania posadiť do väzby, vzal nohy na plecia. Zadržali ho až na hraniciach aj s jeho vtedajšou manželkou Dianou Dubovskou, neskôr Štrofovou. Z väzby ho v roku 2004 prepustil Dobroslav Trnka, zrejme aby vyhovel mafiánovi Marianovi Kočnerovi. Ten na nahrávke z Trnkovej kancelárie generálneho prokurátora tvrdí, že od Majského peniaze za túto službu nezobral, urobil to vraj z priateľstva.

Závratné statky

Jozefovi Majskému ležali pred dvadsiatimi rokmi pri nohách mnohí politici i spoločenská smotánka. S potešením prezentoval svoj snobský životný štýl. Ilustrovala to aj jeho známa póza v obývačke - s nohou vyloženou na hlave vypreparovaného medveďa. Exotické poľovačky dopĺňali krásne ženy, drahé autá a luxusné sídla. „Kur.a, aj toto je moje,“ znela slávna replika, keď ho prevádzali jeho sprivatizovaným majetkom.

Po vybrakovaní BMG a Horizontu zveril Majský majetok svojim potomkom. Na čelo firiem sa postavila jeho dcéra Eva. Rodine patrí rozsiahly priemyselný park v Bánovciach nad Bebravou, kam Majského syn Jozef lieta z Bratislavy vrtuľníkom, ako aj časť priemyselného parku v Trnave a areál v Petržalke. Najvýkonnejšia z firiem klanu Majských KORD Slovakia dosiahla za minulý rok zisk 2,45 milióna eur.   

V spolku s Kočnerom

V hlavnom meste vlastnia Majskí aj lukratívne budovy na Cintorínskej a na Dunajskej ulici. Práve v nej sídlil kedysi Horizont Slovakia. Väčšina príjmov rodinnému klanu plynie z prenájmu nehnuteľností. Na biznis mala Eva Majská nabehnuté aj s Marianom Koč­nerom, krstným otcom jej syna. Podľa ich čulej „threemovej“ komunikácie si robili chúťky na štátne peniaze od nemocnice ministerstva vnútra. Z jednej strany špitála na Cintorínskej ulici patrila budova Majským, z druhej strany Kočnerovi, ktorý ju získal podozrivým spôsobom v konkurze.

Vily a športiaky

Rovnako ako Jozef Majský majú aj jeho deti vášnivý vzťah k drahým autám. Eva jazdí na luxusnom bavoráku, Jozef junior zase na červenom Porsche 911 Targa 4 GTS, ktorého cena sa len začína na sume 150-tisíc eur. Zelený tereniak rovnakej značky parkoval minulý týždeň pred historickým zámočkom pod kalváriou. Eva a    Erik žijú v neďalekých uliciach v rozľahlých niekoľkoposchodových mezonetoch. Majského mladšiemu synovi patrí na papieri aj horská hacienda v Obyciach. Išlo o srdcovku sedemdesiatštyriročného odsúdenca. V sídle obkolesenom cirkevnými lesmi trávieval polovicu týždňa a svojho času tam choval divé šelmy. Na pozemku sa nachádzala aj hájovňa patriaca štátnym lesom.

Čo s jeho domom?

Keď Majský práve nenačúval šumeniu lesa v Obyciach, vychutnával si komfort svojho rodinného domu prepojeného s budovou Sipoxu pod Slavínom. Ten jediný ostal v jeho vlastníctve. Od roku 2002 na ňom leží ťarcha, podľa ktorej ho zaistila Krajská prokuratúra v Košiciach. Exekučné záložné právo v prospech Majského bývalej firmy Sipox Holding, dnes patriacej jeho deťom, z listu vlastníctva zmizlo.

FOTO majetku Jozefa Majského, ktorý užívajú a spravujú jeho deti nájdete v GALÉRII >>

Prečítajte si tiež: