Prišli ste bez partnera Petra, prečo?
Niekedy mám problém dostať sa pri ňom k slovu. Ale o rozhovor ste požiadali mňa a on má iný program.

Mnoho ľudí je naňho zvedavých. Máte povesť veľkej bojovníčky a radi by vedeli, aký typ muža si vás dokázal získať. 
Zdanie klame, ja som doma úplne iná. Niekedy fakt nechápem, prečo sa ma mnohí boja.

Aká ste teda doma, v spoločnosti partnera? 
Úplne normálna. Mám rada pokoj a duševnú vyrovnanosť. S Petrom sa poznáme už dlho, boli sme spolužiaci na základnej škole, aj na gymnáziu sme študovali spolu, len vo vedľajších triedach. A to isté na vysokej škole. Evidovali sme sa. Pred šiestimi rokmi sme sa náhodou stretli na stanici. On ma zbadal prvý, dali sme sa do reči, porozumeli sme si a dohodli sa, že sa ešte stretneme. Ľudsky si vyhovujeme, máme podobné názory.

Dlhoročný partner Anny Belousovovej, bývalý spolužiak Peter
Zdroj: archív

Žiadna talianska domácnosť sa nekoná? 
Ani nie. Normálne riešime bežné veci, staráme sa o záhradu. Aj keď to je skôr partnerova doména, vysadil už šesťdesiat ovocných stromčekov a moje sú len kvety a bylinky. On je športový typ muža, ja sa, naopak, nerada silím. Som rada, že mi telo slúži, že sa v ňom cítim dobre, ale nepreháňam to. Rada chodím pešo, to si užívam, ale fitko nie je nič pre mňa. S Petrom cho­dievame na túry, dovolenkujeme u nás doma na chalupe, ako voláme náš dom vo vidieckom štýle. Peter má všetky možné koníčky, fotografuje, venuje sa filatelii, akvaristike. 

Vy máte nejaké hobby okrem pešej chôdze? 
Mojím najväčším hobby je kuchyňa a upratovanie. Mám rada, keď je všetko pekné a čisté. Rada varím chutné a zdravé jedlá. Nevyhýbam sa ani klasickým jedlám, ale nezahusťujem zápražkou ako z kuchyne starých materí, ale ovseným mliekom. Varím veľa zeleniny, pridávam veľa byliniek: zázvor, tymian, oregano, na tomto ja frčím. Aj klasický kmín. Keď jedlo dochutíte bylinkami, dostane správnu vôňu a chuť. Pri stole sa stretávame aj s mojou rodinou a priateľ má deti.

Dočítala som sa, že ste vyrastali s piatimi súrodencami.
Bolo nás osem ľudí v trojizbovom byte. Taká rodina a prostredie vás dobre pripravia na život. Čo si nevybojuješ, nemáš. Človek sa musí naučiť nejakým spôsobom presadzovať, ale na druhej strane aj brať ohľady na druhých.

Politička sa teší na Vianoce, vedia si vraj spraviť príjemnú atmosféru.
Zdroj: Norbert Skaličan
Prečo by sa mali fotiť zvlášť ženy poslankyne s predsedníčkou ako kŕdeľ sliepok?
Anna Belousovová

Pochádzate z rodiny vojaka. Malo to na vás nejaký vplyv? 
Ale kdeže, to nebola žiadna dôstojnícka výchova. Otec nebol na nás prísny. A myslím, že ani na vojakov. Bol veliteľ posádky na Skalitom a vraveli o ňom ako o benevolentnom, ľudovom veliteľovi. Skončil kariéru po čistkách v roku 1968. Vyhodili ho z armády aj zo strany.

Verejnosť vás dlho vnímala ako ženu bez partnera, potom ste sa vydali za Alexandra Belousova. Žiaľ, zomrel. S ním ste pôsobili šťastne.
O Alexandrovi na Slovensku nikdy hovoriť nebudem, mám na to svoje dôvody.

Teraz sa pokúsim otvoriť citlivú tému - učili ste deti v škole, máte ich rada, ale ostávate bez vlastných potomkov.
Sú témy, ktoré nepovažujem za potrebné pretriasať na verejnosti. Nie som celebrita zo šoubiznisu a duševný striptíz na verejnosti nerobím. Moje súkromie sa týka len mňa. A pamäti ešte nepíšem.

Aktuálne ste posilnili slabé zastúpenie žien v politike, uspeli v komunálnych aj regionálnych voľbách. Máte z toho radosť?
Teší ma to. Ale nemyslím si, že pri voľbách sa voliči rozhodujú podľa toho, či je kandidát muž či žena. Po ustanovujúcej schôdzi VÚC som zažila kurióznu situáciu. Pri fotografovaní s pani župankou fotograf hovorí: ‚Tak a teraz sa odfotia všetky ženy s pani predsedníčkou.‘ Muži to brali ako niečo normálne. Ja som sa fotiť nešla. Zdalo sa mi to trochu divné. Predsa s predchodcom pani županky mužom sa muži poslanci zvlášť nefotili ako nejaké mužstvo. Ja som rada žena, rada sa namaľujem, rada sa o seba starám, ale odtiaľ potiaľ. Nie som feministka, ale toto sú zaužívané stereotypy. Prečo by sa mali fotiť zvlášť ženy poslankyne s predsedníčkou ako kŕdeľ sliepok?

O zrovnoprávňovaní pohlaví sa vedú široké diskusie. Čo si myslíte vy?
Nepoužívam v politike ženské zbrane. Keď hovorím za ženy, tak kvôli ich postaveniu v spoločnosti. Žiadne „fotečky“ s pani predsedníčkou. Zmení to nejako postavenie žien, ktoré zastupujem ako poslankyňa? Nie, nezmení. Celá Európska únia je pokrytecká vrátane našej spoločnosti. Vyrúbu celý les, ktorý ešte nezožral lykožrút, aby popísali krásne state o emancipácii a nakoniec pani Čaputová vystúpi so správou o stave spoločnosti a povie, že ženy sú platovo podhodnotené. Tak šetrite lesy aj svoje ústa. Menej „kecov“ a viac skutkov.

Máte nejaký svoj návod na zlepšenie postavenia žien? 
To je na dlhú debatu, čo všetko by bolo treba mať zabezpečené, aké služby treba vybudovať pre deti, aby matky mohli pracovať ako muži. Na druhej strane, povedzme si úprimne, ženy a muži nikdy nebudú v živote úplne rovnocenní. To by bol svet aj nudný. Dokonca niekde na západe sa aj otváranie dverí ženám už považuje za sexistické správanie. Aj pohľad dokážu vnímať ako obťažovanie. Všetkého veľa škodí.