Vzhľadom na to, že pandémia koronavírusu sa u nás vyvíja najhoršie v Európe, skloňuje premiér Eduard Heger (OĽANO) možnosť povinného očkovania rizikových skupín obyvateľstva. Ešte pred mesiacom by súhlasila i europoslankyňa Monika Beňová (Smer). Potom, čo s partnerom prekonali COVID-19, ale zmenila názor. Vraj za tým nie je to, že predseda Smeru Robert Fico dlhodobo spochybňuje očkovanie, ale Beňovej partner Ľubomír Klčo.

Vlastná skúsenosť

V rozhovore pre Hospodárske noviny v polovici októbra Beňová priznala, že by učitelia, zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb, ale aj ľudia vo vyššom veku, rizikoví, mali byť očkovaní povinne. Ako však teraz povedala v nedeľnom Na telo s Michalom Kovačičom, názor zmenila. Môže za to jej vlastná skúsenosť.

Beňová v diskusii priznala, že keď jej prišla smska, že je covid pozitívna, bola vydesená. Europoslankyňa je dvakrát zaočkovaná, čo jej podľa jej názoru výrazne pomohlo prekonať chorobu, mala totiž ľahší priebeh, no jej partnerovi vraj podobne očkovanie nepomohlo, preto zmenila názor a už za povinné očkovanie nie je, lebo to nie je jediné riešenie, preferuje tvrdší lockdown.

Beňová zverejnila na svojom Facebooku i dodatočné stanovisko k televíznej debate. „Posolstvom z dnešnej relácie bolo len to, aby sme sa prestali medzi sebou nenávidieť a urážať. Musíme tým prejsť spoločne a potom tu ďalej spoločne fungovať. Ja preto nikomu jeho rozhodnutie nebudem ani vyčítať ani ho urážať zato,“ napísala eurposlankyňa.

Myslia to dobre

„Pravdou je, že vakcíny vznikli rýchlo, neprešli štandardným procesom testovania. Európska lieková agentúra ich schválila ako možnosť, ktorá spomalí a uľahčí priebeh ochorenia, prípadne šírenie vírusu. Ja som sa napriek tomu zaočkovať dala a dám,“ zopakovala Beňová s tým, že plánuje aj tretiu dávku vakcíny.

Dať sa nezaočkovať je podľa nej voľba, tí, ktorí sa tak rozhodli podľa jej slov vedia, aké to môže mať následky. Nehovorí pritom o antivaxeroch a konšpirátoroch. „Osobitnou kapitolou sú šialenci, ktorí v nádeji že budú zaujímaví, ohrozujú predavačky v obchodoch. Tie ženy a mužov, ktorí tu po celý čas sedia za pokladňami a plnia regále celé mesiace v rúškach. Majú doma svoje deti, rodiny, a nejaký blb ich ohrozuje bez rúška. To je neakceptovateľné a treba to konzekventne trestať.“

FOTO Moniky Beňovej a jej partnera v GALÉRII

Podľa Beňovej by sme mali dôverovať lekárom a epidemiológom. „Myslia to s nami dobre. Tiež už, podobne ako my všetci, majú toho plné zuby. Nie sú nepriateľmi nezaočkovaných, snažia sa im len vysvetliť, čo ich môže čakať,“ uzavrela Beňová.

Mohlo by vás zaujímať: