Prvomájová akcia Smeru-SD v centre Nitry sa zmenila na protivládny protest, ktorý sa až šokujúco niesol v duchu vulgarizmov, pokrikovaní a nadávok, najmä na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej (48), píše denník Plus JEDEN DEŇ. Ako jediná zo všetkých smerákov to zachraňovala europoslankyňa Monika Beňová (53). No nie priamo na mieste, ale na druhý deň cez sociálne siete.

Na Svätoplukovom námestí v Nitre sa v nedeľu zišlo vyše dvetisíc ľudí. Na pódiu sa zišli všetky politické špičky Smeru-SD, od predsedu Roberta Fica (57) až po poslankyňu Európskeho parlamentu Moniku Beňovú.

Stojí za jedným aj druhým "Robom"

„Prišla som aj preto, že som verejne deklarovala, že stojím za mojimi kolegami, za Robom Kaliňákom a naším predsedom Robertom Ficom, stojím za mojou stranou Smer a budeme sa biť do poslednej chvíle," vyhlásila politička.

Hoci bola Beňová razantná, jej príhovor sa niesol v slušnom tóne. To sa však už nedalo povedať o lídrovi Ficovi. Ten sa síce pôvodne držal v duchu témy štátneho sviatku, o chvíľu však vulgárne zaútočil na politických oponentov. „Čím je človek väčšia prostitútka, čím je väčšia kur*a, tým je to väčšia celebrita," hromžil líder opozičnej strany a na záver označil prezidentku za „americkú paničku".

Ešte drsnejšie slová na adresu hlavy štátu však zazneli od ľudí v momente, keď dav z pódia agresívne burcoval poslanec Ľuboš Blaha.

„Štátna moc mi zakázala to povedať takto nahlas, nemôžem povedať pravdu o prezidentke Čaputovej. Prosím vás, povedzte to za mňa, je to americká..." kričal Blaha a od davu si vychutnával odpoveď: „Kur*a!"

Paradoxne, najväčšia kritika sa nezniesla na provokatéra Blahu, ale na už spomínanú Moniku Beňovú, ktorá počas vykrikovania vulgarizmov nemo stála na pódiu a nijako nezasiahla. Na druhý deň sa aspoň ako jediná z celého Smeru Zuzane Čaputovej verejne ospravedlnila.

„Nepatrí sa, aby vulgarizmy zaznievali na mítingoch, aj keď nesúhlasíme povedzme s jej politikou, neznamená to, že niekto má právo vulgárne ju urážať. Takže prijmite, pani Čaputová, moje ospravedlnenie za tieto nepekné slova," hovorí politička vo videu, ktoré zverejnila na sociálnej sieti.

Podľa Beňovej na tribúne „nebolo počuť, čo vykrikovala nejaká skupina pod tribúnou” a väčšina účastníkov nič neprístojné na adresu prezidentky nevykrikovala... Komentár zakončila dôvetkom, že ani smerákom sa za urážky nikto nikdy neospravedlnil.

Dnes sa eurospolankyňa za Smer k téme vrátila ďalším statusom. „Vidím že mi tu hodne nakladáte a niektorí dosť podobným slovníkom ako používali niektorí primitívi v Nitre. Ok.” Beňová podľa svojich slov nemôže urobiť viac, ako to, „že som sa za vulgárne pokriky kohosi iného ospravedlnila.” „Vyprosím si ale, aby ste mi tu vypisovali o mojej dcére. Mňa mrzí čo sa stalo, ale moja Lea s tým nič nemá. Pokojne sa tu ďalej dorábajte na mne,” odkázala hejterom tiež matka ročnej dcéry.

"Vred a úchylák Blaha"

Blahu aj Beňovú si poddala i Beňovej kolegyňa z europarlamentu, Lucia Ďuriš Nicholsonová. Podľa nej je Blaha "out". „Súd mu prikázal, aby držal svoje neokrôchané smerácke ústa a nešíril viac urážky a nepravdy o hlave štátu - o prezidentke SR,” pripomenula rozhodnutie súdu z marca. Viac TU.

Podľa Ďuriš Nicholsonovej ju v Európskom parlamentu zastavujú kolegovia a „vzdávajú hold pred vysokou úrovňou reprezentácie našej krajiny z pozície prezidentky Čaputovej”. „Vďaka nej nie sme len krajinou politickej mafie, ktorá umožnila zavraždiť investigatívneho novinára. A Blaha si ide svoje. Vyzýva dav, aby prezidentku nazývali americkou kur*ou. Dav oUiec skanduje. Poslanec Blaha, to nie Slovensko je vredom EU. To vy ste vredom Slovenska.”

„Ak vám bude nabudúce europoslankyňa Monika Beňová blahoželať ku dňu žien a zapálene rozprávať o boji za ženské práva, spomeňte si na to, že keď Blaha nazýval prezidentku americkou kur*ou, ona za ním stála ako ružový oleander,” dodala Ďuriš Nicholsonová s tým, že potom bola Beňová schopná ešte povedať, že stojí za Kaliňákom a Ficom.

„Pani prezidentku nemám rád. Nemám rád jej faloš a strojenosť. Avšak hecovať ľudí na mítingu, aby jej nadávali do “amerických kur.ev”, ako to cez víkend robil úchylák Blaha, je podlosť najhrubšieho zrna,” napísal na svoj Facebook minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Zhoršuje sa to

Politológ Tomáš Koziak upozorňuje, že lídri Smeru už dávnejšie presadzujú vulgarizáciu politického života. „Zhoršuje sa to už dlhší čas a najmä potom, ako začal byť väzobne stíhaný Kaliňák a ako je v Národnej rade návrh na zbavenie imunity poslanca Fica," poukázal odborník v rozhovore pre Plus JEDEN DEŇ

Juraj Rizman málokedy komentuje odkazy politikov na adresu hlavy štátu, tentoraz však pohár trpezlivosti pretiekol aj uňho.

Podľa partnera prezidentky je smutné sledovať, ako „kedysi premiérska strana padla a preráža jedno dno za druhým" . Rizman je komunikačný poradca a bývalý občiansky aktivista, venuje aj bezpečnostnej problematike.

„Sociálna demokracia to pod vedením Fica a Blahu dotiahla až na úroveň futbalových výtržníkov a agresívnych náckov. Má to ale predsa len jednu výhodu." Podľa Rizmana sa totiž smeráci sa definitívne demaskovali. „Zvolili slovník a spôsoby extrémistov, ktoré sú v slušnej spoločnosti neakceptovateľné. A tak sa k nim treba začať správať."

„A manželke pana Blahu zo srdca prajem, aby sa o nej nikdy nikto nevyjadroval tak, ako sa jej muž (a dav, ktorý hecuje) vyjadruje o mojej partnerke," dodal Rizman.

Musí to zniesť, no i tak dúfa...

Hovorca Martin Strižinec v mene Zuzany Čaputovej odkázal: „Rozumie, že si Smer-SD hľadá kandidáta na prezidenta, ktorý bude ochotný udeľovať veľa milostí a tomuto cieľu podriaďujú všetko. Zároveň je rada, že chápu, že spravodlivosti brániť nebude.”

„Voľba politického slovníka aj nástrojov politického boja sú ich osobnou vecou a vizitkou, za ktorú si budú niesť zodpovednosť. Prezidentke sa tento spôsob politického súboja prieči a odmieta ho. Ako politička aj toto musí zniesť a ako žena a matka iba dúfa, že k ženám vo svojom bezprostrednom okolí sa obaja páni dokážu správať s väčšou úctou,” uviedol v mene prezidentky jej hovorca Martin Strižinec.  

FOTO k článku v GALÉRII

„Ďakujem za množstvo podpory, ktorú mi od včera posielate. Nielen pre mňa, ale ešte viac pre budúcnosť Slovenska je dôležité, že vám to nie je jedno. Slušnosť je možno tichšia a miernejšia, ale vôbec nie slabšia,” poďakovala ľuďom za podporu hlava štátu na Facebooku.