Tip na článok
Róbert Bezák bol aj na najväčšom hudobnom festivale na Slovensku. Ani tým neulahodil vrchnosti.

Bezáka podozrievali, že je posadnutý diablom

Skončí odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák na úrade práce?

Galéria k článku (4 fotografie )
Na Pohode: Róbert Bezák na najväčšom hudobnom festivale na Slovensku. Ani tým neulahodil vrchnosti.
Šofér: Bezákov predchodca Ján Sokol býva v kanonickom dome v Trnave, vpravo, a s médiami nekomunikuje. Komu patrí vlastne tá Octavia, na ktorej emeritný arcibiskup s nízkym dôchodkom jazdí?
Ján Sokol mal svojmu synovcovi poslať dvadsať miliónov korún na výstavbu domova dôchodcov v Jacovciach. Bol prevod v poriadku?

Odvolanie Róberta Bezáka z funkcie trnavského arcibiskupa po troch rokoch vo funkcii bolo poriadne tvrdým trestom za oficiálne doteraz neznáme príčiny. Diapazón postihov zo strany cirkvi sa tým však zďaleka nevyčerpal. Bezák sa musí doprosovať u niekdajších kolegov biskupov, aby mu láskavo umožnili sláviť svätú omšu na území svojej diecézy - a už teraz sa v prípade bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského, svojho konškoláka a podľa vlastných slov aj priateľa, stretol s nemilosrdným odmietnutím. Za svoje posledné mediálne vystúpenia mu však hrozia ešte tvrdšie tresty - suspendácia a v krajnom prípade aj exkomunikácia z cirkvi.

Potrestaný

Svätá stolica totiž vo svojom náhlom rozhodnutí z júla tohto roku o Bezákovom odvolaní zakázala arcibiskupovi komunikovať s médiami. Podľa cirkevného právnika Štefana Mordela môže svojvoľné konanie a nerešpektovanie pápežovho príkazu prispievať k rozbíjaniu jednoty katolíckej cirkvi. Sankciou zo strany Vatikánu môže byť suspendácia, teda zákaz vykonávať posvätné úkony, ako je slúženie omší či spovedanie.

Bezák môže zatiaľ slúžiť omše v banskobystrickej Radvani, kde sa na jeden rok stal pomocným duchovným. „Každý kňaz, ktorý nie je suspendovaný, môže slúžiť svätú omšu. Iná vec je verejné slávenie svätej omše. On je momentálne výpomocným duchovným v Radvani. To znamená, že ak by slúžil omšu v Radvani, tak nikto by nepovedal ani pol slova. Ak by chcel slúžiť aj niekde inde svätú omšu ako v Radvani, o tom rozhoduje diecézny biskup. Čiže nikto z nás nemá len tak právo niekde prísť a verejne sláviť liturgiu. Niečo iné je to v uzavretých spoločenstvách. Pán arcibiskup je rehoľník, takže nepredpokladám, že by v hociktorom svojom rehoľnom dome mal problém slúžiť svätú omšu,“ tvrdí hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik. Bezák svoje možnosti vidí inakšie. „Od druhého júla si slúžim sväté omše v obývačke na stolíku. Môže byť ešte nejaký iný trest? Aký? Že si nebudem môcť slúžiť sväté omše v obývačke na stolíku?“ spýtal sa odvolaný arcibiskup.

Podľa našich informácií má Bezák trvalý pobyt v Bratislave na Puškinovej ulici v sídle Rádu redemptoristov a žiadnu omšu po odvolaní v Radvani neslúžil. Pred príchodom zimy údajne býval v záhradnej chatke, teraz sa zdržuje nevedno kde. Určite však nie v rámci Trnavskej arcidiecézy, kde má zákaz zdržiavať sa.

Ján Sokol mal svojmu synovcovi poslať dvadsať miliónov korún na výstavbu domova dôchodcov. Foto: SITA

Na úrad práce?

Neutešená je aj Bezákova materiálna situácia. Arcibiskup totiž dostal príkazom takzvaný sabatický rok, ktorý sa spomína už v Biblii a znamená tvorivé voľno. Cirkev ho zväčša poskytuje na vyžiadanie kňaza, ktorý je chorý alebo vyčerpaný, prípadne vedecky pracuje a nemôže sa venovať svojim farníkom. Keďže na Slovensku nie je cirkev odlúčená od štátu, dostávajú duchovní plat z peňazí daňových poplatníkov na základe tabuliek.

„Je bežná prax, že kňaz, ktorý nie je menovaný ako farár, kaplán alebo správca farnosti, je vedený ako výpomocný duchovný. To znamená, že v rámci platovej tabuľky ministerstva kultúry má aj pán Bezák svoj plat. V jeho prípade to predstavuje v hrubom okolo štyristodvadsať eur, z toho platí odvody a tak ďalej. Ale to nie je nič mimoriadne. Ja dostávam ako farár približne štyristo v čistom,“ hovorí farár z bratislavskej mestskej časti Devín a bývalý hovorca Konferencie biskupov Slovenska Marián Gavenda.

Aj on má za sebou sabatický rok, keď bol vedený ako výpomocný duchovný. Bezák bol pred príchodom do Trnavy predstaveným spomínanej rehole redemptoristov v Radvani, zmluvu s tamojšou farou však má len na rok. Ak by arcibiskupa suspendovali a nemohol by už zastávať ani tento post, mohol by sa ocitnúť na úrade práce ako žiadateľ o podporu v nezamestnanosti. „Zaradili by sme ho do svojich databáz a ponúkli by sme mu napríklad prácu učiteľa,“ povedala nám riaditeľka bratislavského úradu práce Daniela Focková.

Bezák si vo svojich vystúpeniach povzdychol, že cirkev nemyslí na podobné prípady, ako je ten jeho. Väčšinou totiž biskupi ostávajú vo svojich funkciách až do veku 75 rokov, keď musia formálne abdikovať, pričom pápež ich rezignáciu nemusí prijať, ale môže. V takom prípade majú nárok na normálny starobný dôchodok, ktorý je podmienený dovŕšením šesťdesiateho druhého roku života, čo sa však na päťdesiatnika Bezáka nevzťahuje. Hovorca Kováčik si nemyslí, že by mohol zostať emeritný arcibiskup Bezák na ulici a bez príjmov.

„Pán arcibiskup je súčasťou rehole. Jeho priami nadriadení rozhodnú, aké bude jeho ďalšie pôsobenie,“ tvrdí Kováčik. Ak by cirkevnej vrchnosti nestačila ani Bezákova suspendácia, môže ešte pristúpiť k jeho exkomunikácii, teda vylúčeniu z cirkvi a zákazu prijímania sviatostí.

Sokol problémy nemá

Hoci Róbert Bezák je emeritný arcibiskup rovnako ako jeho predchodca Ján Sokol, ten podobné existenčné problémy nemá. Býva v jednom z kánonických domov pri Kostole svätého Mikuláša neďaleko biskupského úradu v Trnave a vozí sa na Škode Octavii s nepriehľadnými sklami. „Pán arcibiskup Sokol býva v jednom z kánonických domov ako bývalý ordinár. To je úplne iná situácia. On skončil v úrade ako dôchodca, takže mal právo si vybrať, kde bude bývať. V prípade, že je biskup odvolaný, Svätá stolica mu určí, kde môže a kde nemôže bývať ako kňaz,“ vysvetľuje Kováčik.

Aj majetkové pomery mali byť predmetom sváru medzi oboma cirkevnými pohlavármi. Sokol sa vraj mal v prítomnosti svojich spolupracovníkov pohoršovať nad tým, že ak je Bezák „taký chudobný, ako o sebe tvrdí, tak za čo tankuje do svojho dvojmiestneho športového BMW“. Spor medzi arcibiskupmi sa však tiahne od samého začiatku. Bezák za svojho pôsobenia napísal Sokolovi ostrý list, v ktorom ho požiadal, aby používal len oficiálny vchod cez vrátnicu, neslúžil v Trnave sväté omše počas Bezákovej neprítomnosti a stravoval sa v jedálni spolu s predchádzajúcim vedením arcidiecézy. „Veľmi ocením, keď uvidím, ako sa pomaly sťahuješ do úzadia k zaslúženému odpočinku,“ napísal Bezák.

Bezákov predchodca Ján Sokol býva v kanonickom dome v Trnave a s médiami nekomunikuje. Komu patrí vlastne tá Octavia, na ktorej emeritný arcibiskup s nízkym dôchodkom jazdí? Foto: TA3

Za čo?

Dodnes nie je jasné, prečo vlastne Bezák prišiel o funkciu. Bývalý katolícky disident a exposlanec za KDH František Mikloško prišiel s tromi verziami, ktoré mohli stáť za arcibiskupovým odvolaním - prvou je jeho údajná podpora homosexuálov, druhou vážna udalosť z Bezákovej minulosti, o ktorej sa cirkev dozvedela až po jeho vysviacke a musela okamžite konať. „Tretia verzia bola najhoršia, najvážnejšia, ktorá smeruje na jednu kongregáciu, kde mal byť Róbert Bezák obvinený z toho, že je posadnutý diablom,“ povedal Mikloško. „Existujú aj takéto mysteriózne teórie, ktoré sa nedokážu potvrdiť ani vyvrátiť,“ dodal pre náš týždenník.

Zmienky o akýchsi Bezákových sympatiách k homosexuálom môžu mať pôvod v arcibiskupovej záľube v telesnom cvičení. Práve sprchovanie po upotenom tréningu vo fitnescentre, ktoré bolo preňho bežnou záležitosťou, mohlo smerovať k otázkam z Vatikánu, či navštevuje „verejné sprchy“ s osobami pochybnej povesti. „Ja som neobjavil cvičenie, bicyklovanie, koncerty ako arcibiskup. Takto som žil odmalička. Nie som podivín, čudák, robím len to, čo som vždy robil,“ povedal a upozornil, že tak žije väčšina normálnych ľudí. „Nie však väčšina biskupov.“

A František Mikloško dodáva: „Rehoľníci, ktorí ho poznajú celý život, vylučujú v jeho prípade akúkoľvek homosexualitu.“ Návštevy fitnescentra však neboli jediným arcibiskupovým hriechom. Pochválil sa totiž, že vlastní až tri bicykle, na každý terén iný. A, navyše, zúčastnil sa na hudobnom festivale Pohoda, aby tam debatoval o viere.

Vatikánska banka?

Ako najpravdepodobnejší dôvod sa však stále javí Bezákovo poukázanie na pochybné hospodárenie arcidiecézy za čias Jána Sokola. Vo svojich vystúpeniach Bezák napríklad uviedol, že pre nejasný pôvod šeku na jeden a pol milióna dolárov. Náš týždenník už v júli napísal, že peniaze arcidiecézy z čias šéfovania Jána Sokola mohli odtekať na súkromné kontá do Vatikánskej banky.

Prípadom sa už zaoberajú aj orgány činné v trestnom konaní - trnavský dozorujúci prokurátor vyšetruje zločin skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Úlohou polície je vypátrať tok peňazí z predaja a nevýhodného prenájmu majetku Trnavskej arcidiecézy, ktoré sa mali záhadne strácať v zahraničí prostredníctvom neevidovaných účtov. Prokuratúra prešetruje aj dar dvadsať miliónov korún, teda asi 660-tisíc eur, ktoré mal dostať synovec arcibiskupa Jozef Sokol na výstavbu domova dôchodcov v Jacovciach.

Jozef Sokol v auguste potvrdil pre náš týždenník v exkluzívnom rozhovore, že peniaze od strýka arcibiskupa prijal. Myšlienka založiť združenie Metropolitánik, ktoré za stavbou oficiálne stálo, mala prísť priamo od samotného arcibiskupa Sokola. Ten tvrdil, že peniaze prišli od bezdetného manželského páru z USA. Neskôr sa však ukázalo, že Metropolitánik mal byť financovaný z úrokov získaných za predaj cirkevných pozemkov v Rači.

Ako vyzerá posadnutosť diablom?

O posadnutí diablom konkrétneho človeka musí rozhodnúť exorcista. Jedným z najviditeľnejších prejavov posadnutosti diablom má byť šialenstvo a odmietanie prijímania sviatostí. Telo a dušu postihnutého premkne zlovôľa diabla, ktorý vytlačí z obete Boha. Je to možné prirovnať k ťažkým psychopatologickým prejavom človeka.

Posadnutí diablom sa môžu prejavovať rôzne, napríklad sa nepríčetne metajú po zemi, z úst im vyteká pena, majú silné kŕče, trhajú si vlasy a inak sa sebapoškodzujú. Vyháňaniu diabla sa venujú exorcisti. Účinné sú najmä modlitby, ktoré nad posadnutým exorcista vyrieka a v mene Ježiša Krista prikazuje diablovi, aby odišiel. Postihnutý sa síce diabla chce zbaviť, no sám je proti nemu bezmocný.

VIDEO Plus 7 Dní