Marek Para. Posledné roky jeden z najznámejších trestných advokátov na Slovensku. Zastupoval médiami prepieraných klientov, ako Mariana Kočnera, Ivana Lexu, Pavla Ruska či Norberta Bödöra. Nedávno však skončil sám s obvinením na krku vo väzbe. Poslal ho tam Najvyšší súd a podľa obvinenia mal byť Para hlavou diskreditácie prokurátora Vasiľa Špirka, ktorý sa svojím vyšetrovaním mal dostať do blízkosti najvyšších politických špičiek.

Senát sudcu Juraja Klimenta zdôvodnil Parovo väzobné stíhanie na spolu 18 stranách. Poukazuje napríklad na to, že charakter trestnej činnosti, ktorá sa mu kladie za vinu, mala „spočívať v úmyselnej a vedomej diskreditácii prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR s cieľom privodiť mu trestné stíhanie a odstaviť ho tak od vyšetrovania závažnej ekonomickej trestnej činnosti, smerujúcej k v tom čase vysoko postaveným politickým činiteľom.“ Ako ďalej senát konštatuje, malo ísť zo strany obvineného o aktivitu plánovanú, premyslenú a koordinovanú s policajnými špičkami a nadriadeným prokurátorom. „Z obstaraných dôkazov sa javí, že to mal byť práve obvinený Mgr. Para, ktorý celý plán vymyslel, aby tak ochránil záujmy jednak svojho klienta (Ing. Vargu) a jednak iných osôb (zrejme JUDr. Kaliňáka a Ing. Počiatka). Ak takým spôsobom obvinený postupoval v prospech iných, potom neexistuje záruka, že by obdobne nepostupoval vo veci, kde je sám vystavený hrozbe trestu odňatia slobody,“ píše senát v rozhodnutí o väzbe. Ako príklady spomína snahu ovplyvniť svedka Hraška (bývalý šéf NAKA), aj snahu stretnúť sa na základe návrhu Mariana Kočnera so svedkom Ľubošom Vargom, aby preveril, či by za odmenu netvrdil to, čo bolo uvedené v stíhaní prokurátora Špirka, teda že prokurátor si výpoveď svedka Vargu vymyslel. Podnikateľ Varga, neskôr odsúdený za daňové podvody, mal totiž Špirkovi rozpovedať príbeh o tom, ako zarábajú politické špičky na tendroch. Neskôr však tvrdil, že nič také nepovedal a Špirko jeho podpis na zápisnici sfalšoval.

Dosadili ho tam

V súčasnosti Para skončil v kolúznej väzbe, z dôvodu, aby neovplyvňoval svedkov a polícia opätovne začala ich vypočúvanie. Jedným z vypovedajúcich bol koncom mesiaca máj aj exšéf Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovít Makó. „Ide o situáciu, kedy Vasiľ Špirko pri svojej služobnej činnosti mal naraziť na nejakého svedka Vargu, ktorý mu opísal karuselové podvody na DPH v spojitosti s nejakými firmami na východnom Slovensku, za ktorými mali stáť nejakí miestni funkcionári strany Smer a celé tieto veci mali koordinovať Róbert Kaliňák a Ján Počiatek,“ mal povedať vyšetrovateľom Makó vo svojej najnovšej výpovedi. Ako mal ďalej popísovať, po tom, čo sa o situácii dozvedel Dušan Kováčik, v tom čase nadriadený Špirka, informoval o veci Tibora Gašpara a Norberta Bödöra, ktorí vraj informáciu posunuli ďalej Kaliňákovi. „Bolo stretnutie, kde prišla požiadavka na odsledovanie Vasiľa Špirka,“ hovorí Makó, podľa ktorého dostal Kováčik pokyn na to, aby odňal Špirkovi spis a disciplinárne ho stíhal. Makó vraj po zistení, že Špirko má na aute štyri alebo päť kamier, povedal, že žiadne sledovanie sa nebude konať, čo odkázal aj Bödörovi. „Následne mal do hry vstúpiť Marek Para, ktorého tam mal prostredníctvom ďalších ľudí dosadiť Norbert Bödör a mal vystupovať ako obhajca toho Vargu a na základe informácií, ktoré mu zo spisu dával Peter Hraško mal navodiť situáciu, ktorá by zdiskreditovala Vasiľa Špirka ako dozorujúceho prokurátora,“ mal vypovedať Makó a dodať, že malo ísť o niečo s podpismi, na základe čoho mal potom Špirka riešiť nadriadený.

Kaliňák: Makó stále mení výpovede

Keďže Makó v prípade spomenul aj bývalého ministra vnútra Róberta Kaliňáka, spýtali sme sa ho, čo si o tejto výpovedi myslí. „Tam žiadne karuselové podvody neboli, to nehovorí ani Špirko. Nič také Varga nevypovedal,“ krúti hlavou nad Makóovými slovami Kaliňák. A dodáva, že Paru v tom čase vôbec nepoznal. „A pochybujem, že ho poznal Počiatek. Para zastupoval iba Vargu,“ hovorí s tým, že ide o absurdné nezmysly. Dodáva, že Makó, keď vypovedá desaťkrát za sebou o jednej a tej istej veci, vždy hovorí inak. „Tam stačí ešte počkať a žiaden sudca to nebude akceptovať,“ dodáva Kaliňák.

Pchal sa všetkým do zadku

Keď hovorí o Makóovi, nevyjadruje sa vôbec lichotivo. „Makó bol od roku 2014 úplne mimo čohokoľvek, on bol nominantom SNS, nikto sa s ním nebavil. Vždy sa všetkým snažil votrieť do priazne a robí to aj teraz. Nikdy tam takéto kontakty neboli,“ vysvetľuje exminister s tým, že on sa s ľuďmi na strednom stupni riadenia nikdy nebavil. „Zaujímali ma radoví policajti a potom ľudia podriadení priamo mne. Mňa stredná exekutíva nezaujímala, lebo mi nemala čo povedať. To je presne prípad nejakého Makóa a týchto ľudí. Čo by som sa mal s nimi čo baviť? Kde by sa oni ku mne dostali? Nejaký Makó, to bola bezvýznamná figúrka na štvrtom stupni riadenia,“ tvrdí Kaliňák. A dopĺňa, že Makó má vážny problém. „Desiatky trestných činov za desiatky miliónov eur. Buď bude doživotne sedieť alebo bude hovoriť, čo mu napíšu. Jedným z tých, čo ho vyšetrujú je Špirko. To je taký konflikt záujmov, ktorý určite na svete nie je,“ hovorí. „Oni sa už tak odtrhli z reťaze. Myslia si, že dostanú podmienky, ale to sa nedá. Ľudia, ktorých usvedčujú tam majú napríklad 800 eur úplatok. A oni desať miliónové. Viete, osemstoeurový úplatkár môže usvedčiť desať miliónového, tam to má význam. Ale nie naopak,“ tvrdo dodáva Kaliňák.

O čom bol vlastne prípad, pre ktorý mal prokurátor Špirko problémy? Dočítate sa na ďalšej strane.