Tip na článok
Zo zubov bolí žalúdok: Tejto šesťdesiattriročnej žene zostali už len dva zuby a zvyšok tretieho.

Bezzubí Rómovia: Ošetrenie chrupu si v osadách nemôžu dovoliť

„Plne hradiť zubnú starostlivosť deťom by bolo určite lepšie než mrhanie eurofondov na nezmyselné výskumy,“ tvrdí zubár Rómov.

Galéria k článku (6 fotografií )
Nové bytovky v Seči: Koľko navlas rovnakých Doktor Cifruš: Ambulanciu príbehov o zuboch skrývajú?
Chrupy jednej rodiny: Zo sociálnych dávok sa na kvalitnú stomatologickú starostlivosť pre všetkých ušetriť nedá.
Chrupy jednej rodiny: Zo sociálnych dávok sa na kvalitnú stomatologickú starostlivosť pre všetkých ušetriť nedá.

Mesiac som mal opuchnutú polovicu tváre a vypľúval som hnis - rozpráva Róbert Horváth. „Zub, či skôr to, čo z neho zostalo, ma veľmi bolel. Nakoniec som si pomohol sám, vypláchol som si ústa pálenkou, zdrapil koreň a zub vytrhol. Mám pomaly štyridsať, horné zuby mi chýbajú."

"V sedemnástich mi tam robili mostík. Zaplatil som 2 600 korún, urobili mi odtlačky a po troch mesiacoch som mal ústa ako nové,“ dodáva. Ale nič nevydrží večne, jeden zub sa mu zlomil a mostík nakoniec jednoducho vypadol. A zostal bez zubov. Rovnako ako bez práce.

Štrbavá rodina

„Som nezamestnaný. Peniaze nemám, zo sociálky sa toho veľa odložiť nedá. Ale aj tak sme so ženou ušetrili tristo eur dcérke na strojček. Má dvanásť a stále ho nemá. Počuli sme, že v Maďarsku je to lacnejšie, chceli sme ísť tam, ale nakoniec z toho nič nebolo. Syn má trinásť, ďalšia dcéra štrnásť, cukríky ľúbia, určite majú diery, ale u zubára ešte asi ani neboli,“ pokračuje.

Jeho manželka Nataša sa s prívalom maďarských slov ukáže pri stole so zubnou pastou a s kefkou, aby sme sa presvedčili na vlastné oči, že dbajú o ústnu hygienu. Slovenčina jej, na rozdiel od Róberta, veľmi nejde. On je z Rimavskej Soboty, chodil do slovenskej školy, ona z Rimavskej Seče, kde teraz spolu žijú, a má maďarské školy.

„Za socializmu to bolo lepšie, pamätám sa, že sme stále chodili na kontroly k zubárovi. Celá trieda a povinne. A teraz nič,“ tvrdí pán domu. Čistého, útulného, jedného z tých štyridsaťštyri domčekov, ktoré Rómom odovzdávali v troch etapách, naposledy v roku 2010, ako hovorí prednosta Obecného úradu v Rimavskej Seči Alexander Lóska. V tejto domácnosti ukazujú zuby všetci.

Šesťdesiattriročná pani tvrdí, že ju zo zubov veľmi bolí žalúdok. Podotýka, že so zubami a žalúdkom je to rovnaké ako so zubami a srdcom, choroba ľahko preskočí. Aj starý pán sa sťažuje, že si musí jedlo krájať na kúsočky, ale aj tak sú veľké a nerozžutá potrava ho v noci ťaží v žalúdku. Vzdychne si tiež, že už neexistuje družstvo, kde kedysi robil.

„Keby bolo, zarábali by sme a bolo by aj na zuby.“ Nakoniec Nataša dodá, že chcela ísť k neštátnej zubárke do Rimavskej Soboty, ale tá ju vraj vyhodila so slovami, že Rómov neberie. „A ja som jej pritom sľúbila, že jej ošetrenie budem postupne splácať,“ hovorí. Vtedy sa do rozhovoru zapojí jej brat Dezider Dany. „V Česku je stopercentní zdravotní péče,“ vyjadrí sa.

Po trinástich rokoch sa vrátil z Jablonca nad Nisou. Za trhanie zuba dá iba deväťdesiat českých korún, protéza vyjde od stoosemdesiat korún. Keď sa ho spýtate, prečo mu teda chýbajú dole zuby, vysvetlí, že ho trápi paradontóza, liečili ho, ale kým mu stihli zuby osadiť, musel odísť.

Zubár to zabalil

Rimavská Seč. Keď do nej prichádzate od Rimavskej Soboty, prvé, čo zbadáte, je rozpadnutá sýpka. Mala vraj hrubé drevené hrady, niekoľko poschodí, ale za desať rokov sa zmenila na ruinu. To ostatné, čo počúvame z úst prednostu obecného úradu, sa neveľmi líši od známej reality.

Až sedemdesiat percent Rómov, 98-percentná nezamestnanosť, 498 ľudí na aktivačných prácach. Na sedemnásť detí, ktoré nechodili do školy, chodia prídavky na úrad. Z tých zvyšných tridsať percent desať percent už utieklo - najmä mladí za robotou. Zvyšok sú hlavne dôchodcovia.

„Máme zdravotné stredisko, všeobecného, detského lekára, gynekológa aj lekáreň. Ale zubár odišiel asi pred pol rokom a odvtedy iného nemáme,“ hovorí Alexander Lóska. „Doktor Cifruš bol dobrý lekár,“ spomína Róbert Horváth. „Za ťahanie bolo päť eur a zub vytrhol, aj keď niekto nemal peniaze. Dával aj injekciu proti bolesti. No a keď sme dostali sociálku, dlh sme mu splatili.“

„Jasné, že nám chýba! Odkedy odišiel, už som si zub trhal aj sám,“ tvrdí mladý chlap pri zvyškoch niečoho, čo bol vraj kedysi motorest. Keď vidí údiv, zasmeje sa: „Takto som ho držal kliešťami a ťahal! Takto!“

Trhač zubov

„So siedmimi atestáciami som sa stal trhačom zubov,“ začína svoje rozprávanie zubný chirurg Štefan Cifruš z diagnostického centra Medi-Cif v Rimavskej Sobote. Tamojšiu ordináciu má vybavenú tak, že môže operovať aj závažné prípady. „Na sto výkonov pripadala hádam iba jedna plomba, zvyšok boli extrakcie zubov.“

Ako sa dostal do obvodnej ambulancie v Rimavskej Seči? „Požiadala ma o to starostka, moja priateľka, chcel som jej pomôcť. Raz týždenne som ordinoval v tamojšej ordinácii. Dochádzal som tridsaťosem kilometrov a nezarobil som ani na benzín, čo som minul. Vždy som mával okolo štyridsať pacientov, väčšinou Rómov, a boli dni, keď som vytrhol aj štyridsať zubov!"

"Kartičky poistenca buď nemali, alebo mi dávali neplatné, peniaze zvyčajne nemali. Ordinoval som teda zadarmo alebo systémom niečo za niečo - ty mi umyješ auto alebo mi narúbeš drevo na chalupu a ja ti za to vytrhnem zub. Dalo by sa povedať, že som tú ordináciu sponzoroval, za štyri roky som tam nechal päťtisíc eur.“

Keď začne rozprávať, aká bola zubná hygiena jeho pacientov, človeka musí striasť. „Ordinácia bola malá, musel som stále vetrať. A hoci si o sebe myslím, že znesiem veľa, dvakrát som sa do masky povracal. Kým sa človek dostane ku kazu, treba odstrániť z úst zvyšky jedla, napríklad kusy salámy, vyčistiť zubný kameň, nechať odtiecť hnis a nakoniec sa ten zub aj tak musí vytrhnúť,“ hovorí.

Zvyčajne nič iné nepomôže. Prichádzajú totiž až vtedy, keď je problém naozaj akútny: opuchnutí, keď hrozia zápaly čeľuste. Zvyknú ich trápiť i odolné kmene baktérií, na čo treba veľmi silné antibiotiká. „Veľa ráz tvrdia, že nechcú injekciu proti bolesti, aby to bolo lacnejšie, ale to predsa ako lekár nemôžem urobiť!“ vysvetľuje.

Najlepšia prevencia - extrakcia?

Róbert Horváth tvrdil, že chrup jeho dospievajúcich detí nikdy nevidel zubný lekár. „Poctivo robíme preventívne prehliadky v školách. Ak však nájdeme povedzme dvesto kazov, do ordinácie prídu rodičia iba s jedným či s dvoma deťmi."

"Celá táto populácia sa riadi iným systémom, vyhľadáva pomoc na pohotovostiach, usiluje sa zohnať zubára, u ktorého by nemusela platiť. Riadia sa heslom, že najlepšia prevencia je extrakcia. Je mi ľúto, keď trhám zub dieťaťu a pritom viem, že by sa dal zachrániť. Darmo stláčam doplatky na pár eur, aj to sa im zdá veľa."

"Kde sú tie časy, keď som začiatkom osemdesiatych rokov po skončení školy chodieval s kolegami liazkou, v ktorej sa ukrývala celá zubná ambulancia, po školách a deťom sme ošetrovali chrup?! Darmo dnes máme plomby tuhnúce svetlom, na tridsaťeurový doplatok nemajú. Za tie peniaze radšej kúpia chlieb, salámu, cigarety a lacnú pálenku. Keď aj náhodou plombujem, vraciam sa späť v čase, idem na tie najlacnejšie materiály,“ konštatuje doktor Cifruš.

Výsledok? Napriek preventívnej prehliadke sa dieťa k lekárovi dostane až vtedy, keď už o zuby prichádza. Lenže doma je ďalších päť či šesť ratolestí a matka jednoducho nemá nielen peniaze, ale ani čas, aby s tým jedným chodila pre jeden zub viackrát k lekárovi. „V puberte sa im chrup začína rozpadávať a ako dvadsaťpäťroční mávajú jeden či dva zuby,“ dodáva stomatológ.

Zdravotníctvo postavené na hlavu. Jestvuje východisko? Veď aj zdravie je dnes trhová hodnota. „Plne hradená starostlivosť o deti vo veku od šesť do pätnásť rokov,“ hovorí doktor Cifruš.

Dodáva, že by to boli určite lepšie vynaložené financie než mrhanie prostriedkov z eurofondov na nezmyselné výskumy. Pomôcť deťom v čase, keď sa ich chrup vyvíja. „Netýka sa to len rómskych detí a nebol by som rád, keby sme celý tento problém zúžili len na ne,“ hovorí zubný lekár.

Stále pribúda ľudí, ktorí musia vyžiť z veľmi málo peňazí, a dobré ošetrenie chrupu by sa ľahko mohlo stať výsadou iba pár vyvolených.

VIDEO Plus 7 Dní