Asi si neuvedomil, že svojmu novému advokátovi vystavuje bianko šek. V liste ani len nenaznačil, čo vlastne s Polákom „odkonzultoval“, ten tak mohol v Černákovom mene vykladať, čo chcel. Bývalý siskár si niekdajšieho mafiánskeho bosa omotal okolo prsta.

Pre pekné bosove oči

K Černákovi sa Polák votrel niekedy okolo roku 2013. Kto Polákovi vyzametal cestičku, kto ho Černákovi zavretému vo väzení odporučil, nie je známe, ale ani podstatné. Oveľa nástojčivejšia je doposiaľ nezodpovedaná otázka, prečo Polák prejavil záujem robiť Černákovi advokáta. V tom čase už bol bos finančne vyšťavený, v trestných konaniach ho zastupovali obhajcovia platení štátom. Polák musel ponúknuť svoje služby zadarmo a navyše vrážať do aktivít s Černákom vlastné peniaze. Minimálne platiť z vlastného vrecka benzín na nespočetné cesty za Černákom do Ilavy, do Leopoldova a niekoľko rokov (!) si výrazne ukracovať z času, ktorý mohol venovať aktivitám prinášajúcim zárobok.

 

Černákovi to nebolo podozrivé len preto, lebo uveril vo vlastnú výnimočnosť. Ešteže mu ostali nejaké zvyšky zdravého rozumu a v súdnych konaniach sa na Poláka veľmi nespoliehal. Svoju kožu zveril radšej obhajcovi ex offo Milošovi Maďarovi. Polák totiž nemal so zastupovaním klientov v trestných veciach veľa skúseností, pre renomovaných advokátov v tejto oblasti bol neznámou persónou. Hovorili, že sa vynoril odnikadiaľ.

Ako bianko šek: V liste Černák potvrdzuje, že Polák bude hovoriť v jeho mene. O čom, nechal celkom na Poláka.
Zdroj: Ľudmila Lacková

Medzi väznicou a novinármi

Krátko potom, ako si Polák čoby Černákov advokát zabezpečil voľný prístup k inak pedantne sledovanému väzňovi odsúdenému na doživotie, začali sa diať nevídané veci. Černák sa priznal k desiatkam vrážd. Keby sa to stalo za iných okolností, reči o pohnutom Černákovom svedomí by stáli aspoň za krátke zamyslenie. Ale Polákom koordinované výpovede usvedčujúce zo zločinov mnohých ďalších ľudí?! Tí, ktorí aspoň tušili, čo je Polák zač, neveriacky sledovali nasledujúci humbug okolo Černáka.

Polák venoval množstvo energie tomu, aby verejnosť vnímala Černákove výpovede ako „prelomenie mlčania“. Presne tak, ako sa to naučil v tajnej informačnej službe, aj teraz sa sústredil na budovanie nadštandardných vzťahov s novinármi. Treba priznať, že v tomto smere bol úspešný. Jeho priateľka dokonca pomáhala s návrhom svadobných šiat pre známu televíznu redaktorku, ktorá sa zhodou okolností venovala práve téme Černákovho prelomeného mlčania.

Práve prostredníctvom médií Polák nenápadne, rok za rokom otáčal verejnú mienku a z mafiána s množstvom postranných úmyslov vyrobil ilúziu dôveryhodného človeka. Darilo sa mu až tak, že Slovensko chvíľami pripomínalo Kolumbiu za čias väznenia-neväznenia narkobaróna Escobara. V podstate bezvýznamný, neskúsený právnik Polák sa stal žiadaným hosťom v televíznych štúdiách a väzeň Černák dostával priestor na analyzovanie vyšetrovania vlastných káuz aj iných prípadov. V novinách sa ľudia dočítali, ako prácu polície a prokuratúry hodnotí zločinec odsúdený na doživotie!

Hra sa neskončila

Tak náhle, ako sa Černák nechal Polákom zhypnotizovať, rovnako náhle aj precitol. Začiatkom roku 2018 listom z väzenia oznámil, že ruší jeho plnú moc. Ale to Poláka mrzieť nemuselo. Karty stihol rozdať už dávno.