Tip na článok
Niekedy môže byť vskutku ťažké určiť pacientovi diagnózu, druhý názor iného špecialistu môže pomôcť, nie je to však zadarmo.

Biedny obraz slovenského zdravotníctva: V čakárňach sme strávili neskutočný čas!

Verili by ste, že uplynulý rok sme čakaním u lekárov v priemere premrhali viac ako 9,5 hodiny? Čo myslíte, dáme tento rok viac?

Galéria k článku (19 fotografií )
.Podľa prieskumu si najdlhšie posedíme u špecialistu, naopak, najrýchlejšie sa vybavíme u zubára.
Čakáreň v malackej nemocnici.
Podľa prieskumu si najdlhšie posedíme u špecialistu, naopak, najrýchlejšie sa vybavíme u zubára.

Podľa prieskumu spoločnosti GfK približne polovica ľudí je nespokojných so súčasnou kvalitou poskytovania zdravotnej starostlivosti. „Najviac sú ľudia nespokojní s čakacími dobami u lekárov, s prístupom personálu, ale aj celkovou zdravotnou starostlivosťou,“ priblížila Katarína Lepiešová z marketingovo-komunikačného oddelenia.

Únavné čakanie

Dlhá čakačka u lekárov nebaví 37 percent pacientov a má aj prečo. Čakaním u lekárov sme podľa zistení GfK za uplynulý rok v priemere strávili neuveriteľných viac ako 9,5 hodiny.

„U všeobecného lekára sa pred ambulanciou v priemere čaká 51 minút. Najdlhšie sa čaká u špecialistu (75 minút) a najkratšie u zubára. Problém získať termín majú ľudia hlavne u špecialistu, u ktorého sa na termín čaká priemerne 7,3 týždňov,“ opísala nelichotivé zistenia Lepiešová.

(Ne)kvalita personálu

Takmer jedna pätina pacientov je ďalej nespokojná s prístupom personálu, 16 % ľudí sa zas sťažuje na celkovú zdravotnú starostlivosť. Nasleduje nespokojnosť s poplatkami u lekárov, nedostatočným vybavením a stavom nemocníc, kvalitou personálu a vysokými doplatkami za lieky.

Zistenia vyplynuli z telefonického prieskumu, na ktorý odpovedalo 1000 respondentov vo veku 18 a viac rokov a 200 lekárov rôznych špecializácii.

Anketa

Je podľa vás čakanie u lekárov neprimerane dlhé?

Áno 95% Nie 5%Celkový počet hlasujúcich: 433

VIDEO Plus 7 Dní