Tip na článok
Stále v ponuke: Internetové stránky zubných lekárov ponúkajú teraz už nelegálne bielenie s vysokým obsahom peroxidu.

Bielenie na čierno: Pozor na špekulantov, ktorí vám zničia chrup

Niektoré stomatologické ambulancie stopli agresívne bielenie zubov. Iné hľadajú cestičky, ako obísť nový zákon.

Bieleniu zubov tak, ako sme ho poznali kedysi, už odzvonilo. Ak dnes vyjdete zo zubnej ambulancie po tridsiatich minútach ošetrenia vysokou dávkou peroxidu vodíka s neprirodzene bielymi zubmi, tak váš stomatológ porušil zákon. Európa obmedzila, akým prípravkom a kde si môžete dať vybieliť zuby. Týka sa to aj internetového predaja bieliacich produktov. Na žiarivý úsmev by ste podľa regulácie už nemali voľne na trhu zohnať nič viac ako zubnú pastu alebo gély s koncentráciou peroxidu do 0,1 percenta. Aj stomatológ môže používať na váš úsmev už len obmedzené množstvo chémie.

Žiarivý úsmev cez internet

Zdá sa, že nová legislatíva zatiaľ nedorazila k internetovým predajcom. Cez internet by ste už v záujme ochrany zubnej skloviny nemali dostať žiadne peroxidové prípravky na bielenie zubov. Povolená koncentrácia sa nachádza azda len v bieliacich zubných pastách. Nič silnejšie by vám nemali cez internet, v lekárni ani nikde inde predať.

Web je však plný bieliacich pier, gélov a púdrov pre žiarivé úsmevy. Predajcovia sa, samozrejme, nechvália tým, aké množstvo peroxidu výrobok obsahuje. To, že predajcovia porušili zákon, sa dozviete až po kúpení prípravku. Ak je množstvo peroxidu na ňom uvedené.

U kozmetičky

Na dobré kšefty s bielením zubov sa dali aj mnohé kozmetické salóny. „Jasné, že bielime zuby peroxidom, ale používame slabší ako zubári, iba trojpercentný,“ hovorí majiteľka jedného z kozmetických salónov v Topoľčanoch. Na otázku, či si je vedomá porušovania zákona, odpovedá: „Ja vôbec neviem o novom zákone, u nás zabezpečuje bielenie zubov externá firma, ona je za to zodpovedná, zavolajte si tam,“ končí telefonát.

Práve pre takéto prípady kupovania mačky vo vreci cez internet alebo bielenia zubov v kozmetických salónoch sa Európska komisia rozhodla tvrdo zasiahnuť. Okrem stomatológa vám všetci ostatní môžu na biele zuby odporučiť iba ak zubnú pastu. „Bielenie zubov je medicínsky výkon a je nelegálne robiť ho v inej prevádzke, ako je zubná ambulancia,“ hovorí stomatologička a pedagogička Simona Dianišková.

„Ani lekárnik, ani kozmetička nevedia posúdiť kvalitu štruktúry zuba. Neprimeraná koncentrácia by ho mohla poškodiť,“ schvaľuje novú legislatívu garantka Katedry dentálnej hygieny Prešovskej univerzity v Prešove docentka Eva Kovalová. Proti bieleniu zubov nemá nič, ale musí ho robiť profesionál. Ten však smie použiť menej chémie ako v minulosti, peroxid s koncentráciou len do šesť percent. To však na žiarivý výsledok procedúry nestačí a zdá sa, že niektorí zubní lekári zostali pri doterajších dávkach.

Pred bielením a po ňom: Efekt je nesporný, následky však nestoja za to. Foto: archív

Má to byť už minulosť

Chemické bielenie zubov doposiaľ znamenalo, že vám stomatológ v ambulancii naniesol na zuby aj tridsaťpäťpercentný peroxid vodíka. Veľkým hitom bolo najmä používanie karbamidového peroxidu, ktorý peroxid vodíka uvoľňuje v nižších dávkach. Lekári ho používali spolu s lampou, ktorá pôsobením svetla aktivovala v géli kyslík. Pôsobil na sklovinu a bielil zuby. Všetci, ktorí investovali do podobného zariadenia, dnes môžu svoje lampy vypnúť, pretože chemikália v géli s tridsaťpäťpercentným obsahom karbamidového peroxidu prevyšuje povolenú normu.

Zdá sa, že nie všetci stomatológovia o tom vedia alebo si zákon vysvetľujú správne. Na svojich internetových stránkach takéto bielenie stále ponúkajú desiatky zubárov. „V našom centre využívame bielenie akcelerované svetlom pomocou lampy ZOOM. Zloženie je tridsaťpäťpercentný karbamidový peroxid,“ priznáva stomatológ Igor Gašpar. V jeho centre sa posledné bielenie odohralo údajne pred trištvrte rokom, keď ešte neplatil nový zákon.

„O novej legislatíve viem, ale podľa stanoviska Štátneho ústavu na kontrolu liečiv sú na trhu v Slovenskej republike zaregistrované výrobky, ktoré majú bielenie zubov ako sekundárny účinok a sú registrované ako zdravotnícka pomôcka. Na tie sa nariadenie nevzťahuje,“ reaguje na naše otázky stomatologička Ľubica Zdarileková. Štátny ústav však tvrdí, že to bolo v minulosti. Momentálne neregistruje žiadne zdravotnícke pomôcky s obsahom peroxidu nad šesť percent.

„Neviem, odkiaľ zobrali kolegovia zubní lekári termín primárny a sekundárny účinok bielenia, krúti hlavou profesorka Neda Markovská, ktorá je hlavnou odborníčkou pre zubné lekárstvo. Tvrdí, že zákon hovorí jednoznačne o používaní maximálne šesťpercentnej hmotnosti používaného alebo uvoľneného peroxidu na bielenie zubov a všetci stomatológovia, ktorí čítajú odborné časopisy, o tom majú vedieť.

Bez alternatívy

„Momentálne nemáme žiadnu plnohodnotnú náhradu ordinačného bielenia. Klienti sú, samozrejme, sklamaní. Poskytujeme im len bielenie s nižším obsahom peroxidu, ktoré nemá taký dobrý a rýchly efekt,“ hovorí primár kliniky, ktorá obmedzila bielenie zubov medzi prvými, Alexander Schill. Chémiu však môže nahradiť mechanika. Pigmenty na zuboch dokáže odstrániť aj takzvané pieskovanie, keď voda s pieskom pod vysokým tlakom odstraňuje usadeniny a povlak. Zuby nebudú snehobiele, ale čisté a zdravé.

O rizikách bielenia zubov

Veľmi intenzívne bielenie, zosvetlenie o viac odtieňov za veľmi krátky časový interval, je príčinou otvorenia dentínových tubulov a dehydratácie zubného tkaniva, - hovorí hlavná odborníčka pre stomatológiu Neda Markovská. Výsledkom sú veľmi citlivé až bolestivé zuby. Po čase, ak pacient nedodržiava zásady po bielení, farba zuba sa vráti na pôvodnú.

Ak klient po bielení nedodržiava odporúčaný interval a konzumuje citrusové ovocie alebo pije víno, sklovina sa poškodzuje. Jej povrch mikroskopicky zdrsnie a oveľa ľahšie sa usádza bakteriálny povlak. Ten môže spôsobovať vznik zubných kazov.

VIDEO Plus 7 Dní