Poslanec Národnej rady Alan Suchánek, ktorý sa preslávil odhalením kauzy nákupu predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici v roku 2014, bude musieť vysvetľovať svoje konanie pri výbere iného CT prístroja v roku 2012. Generálna prokuratúra týždenníku PLUS 7 DNÍ potvrdila, že prípadom v Nemocnici Alexandra Wintera spred štyroch rokov sa bude zaoberať.

Prokuratúra

„Generálna prokuratúra Slovenskej republiky zabezpečí preverenie vami medializovaných informácií tak, ako to už urobila v minulosti vo viacerých medializovaných prípadoch,“ uviedla na naše otázky hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Náš týždenník ako prvý informoval, akým spôsobom nemocnica obstarávala CT prístroj v roku 2012. Na čele nemocnice v tom čase stál Róbert Mamrilla, v komisii, ktorá posudzovala ponuky, bol okrem iných Alan Suchánek, dnes poslanec za OĽaNO-NOVA.

Čítajte viac:

Biela vrana v kauze CT lekár Suchánek mal manipulovať so súťažou: PLUS 7 DNÍ má dôkazy

Nepravdivý údaj

Elektronickú aukciu vyhrala spoločnosť Siemens. Komisia však následne zistila, že firma neposkytla pravdivé údaje o prístroji, ktorý v súťaži ponúkala. Nemocnica chcela kúpiť cétečko do 800-tisíc eur so 128-vrstvovým pokrytím. Siemens nielenže ponúkol prístroj za viac ako milión eur, ale šlo o cétečko so 64-vrstvovým pokrytím.

V e-aukcii však firma tvrdila, že dodá prístroj s počtom vrstiev na jednu plnú rotáciu RTG lampy 384. Taký stroj neexistuje. Počas elektronickej aukcie na to dokonca upozornil jeden z uchádzačov. Máme k dispozícii dokumenty k celému procesu obstarávania vrátane e-aukcie.

Píše sa tam: „Dobrý deň, 384-vrstvový skener na trhu nie je dostupný. Ide o nepravdivý technický parameter.“ Siemens napriek tomu súťaž vyhral, a to práve vďaka kritériu počet vrstiev. Napokon v komunikácii s nemocnicou priznal, že údaj 384 je počet rekonštruovaných vrstiev.

Čítajte viac:

Vyšetrovanie kauzy CT-čko skomplikoval znalecký posudok

Komisia následne rozhodla o tom, že Siemens má byť vylúčený zo súťaže a nemocnica by mala vypísať nový tender. Takéto stanovisko predniesla aj vtedajšiemu riaditeľovi nemocnice.

Ten po separátnom rokovaní so Suchánkom odmietol listy s týmto znením podpísať a rozhodol, že zmluvu so Siemensom napokon podpíše. Suchánek podpis zmluvy pretláčal aj po rozhodnutí dozornej rady o zrušení celej súťaže.

PLUS 7 DNÍ má dispozícii dokumenty, ktoré nasvedčujú tomu, že Suchánek sa v roku 2012 údajne pokúšal ovplyvniť výber dodávateľa CT prístroja. Foto: PLUS 7 DNÍ

Zavádzajúce informácie

Poslanec a chirurg dnes argumentuje tým, že ak by súťaž zrušili, Siemens by mohol nemocnicu žalovať. Svoje tvrdenia podložil tým, že nemocnica konala v súlade s rozhodnutím ministerstva zdravotníctva. PLUS 7 DNÍ však má k dispozícii komunikáciu medzi vtedajším riaditeľom nemocnice a ministerstvom.

Rezort zdravotníctva na jeho žiadosť o udelenie súhlasu s podpisom zmluvy reagoval takto: „Ministerstvo zdravotníctva neudeľuje súhlas/nesúhlas so začatím ani ukončením verejného obstarávania pre neziskové organizácie.“

Ministerstvo má totiž takúto právomoc len voči fakultným nemocniciam, piešťanská nemocnica má status neziskovej organizácie. Poslanec Národnej rady za OĽaNO-NOVA Alan Suchánek sa v diskusnej relácii RTVS obhajoval tým, že celý prípad z roku 2012 prešetrovala aj Národná kriminálna agentúra (NAKA) a vyšetrovanie zastavila.

Podľa našich informácií to nie je pravda a vyšetrovateľka NAKA sa vecou stále zaoberá. Dnes je už navyše jasné, že prípad dostane na stôl prokurátor Generálnej prokuratúry.