Tip na článok
Na stavbe rýchlostnej cesty R1 zarobila aj firma premiérovho brata Ladislava (na snímke vpravo) HF Steel. Od štátu peniaze dostala, ale dodávateľom ich už neposlala.

Biely kôň použitý na likvidáciu firmy Ficovho brata zmizol vo Francúzsku

Ladislav Fico už nepodniká. Po fiasku s HF Steelom sa zrejme rozhodol nerobiť dlžobami hanbu svojmu bratovi Robertovi.

Galéria k článku (5 fotografií )
Bez zodpovednosti: Ladislav Fico už nepodniká. Po fiasku s HF Steelom sa zrejme rozhodol nerobiť dlžobami hanbu svojmu bratovi Robertovi.
La Colline: Rezidenčný dom v Le Cannet má desiatky bytov, ani v jednom však nebýva francúzsky biely kôň Mocci.
Podnikateľ Mocci: Na internete je len jedna jeho fotografia z profilu na sociálnej sieti.

Polícia od minulého októbra vyšetruje nezaplatené faktúry spoločnosti HF Steel od roku 2010, keď v spoločnosti pôsobil ako konateľ a jeden z jej dvoch majiteľov brat premiéra Roberta Fica Ladislav.

Firma dlhuje peniaze nielen dodávateľom, ale aj Sociálnej poisťovni. Pátranie po vinníkoch je zatiaľ neúspešné. Rozhodli sme sa teda vydať po stopách bieleho koňa, ktorý mal v zahraničí stopiť dlhy firmy.

Urobiť dlhy a zmiznúť

Konkurzná mafia je partia ľudí, ktorá za „drobný“ poplatok likviduje zadlžené firmy. Pre majiteľov takej firmy je to pomerne účinná cesta, ako sa dostať zo šlamastiky. Nemusia vyplatiť dlhy, výplaty zamestnancom ani sociálne či zdravotné odvody.

Stačí, ak zaplatia firme, ktorá zorganizuje bankrot. Pomocou nej sa zadlžená firma prevedie na vopred vybraného človeka - bieleho koňa. Ten väčšinou dostane za svoje „služby“ pár drobných a podpisuje papiere smerujúce k likvidácii firmy. Biele kone sa grupujú z radov bezdomovcov. Veritelia môžu bezdomovca naháňať po celej krajine, v drvivej väčšine sú však nevypátrateľní.

Ak aj nejaký biely kôň zmizne, nikomu veľmi nechýba. Ešte lepšie je, ak sa biely kôň stratí v zahraničí. Tam ho už naozaj nikto hľadať nepôjde.

Čítajte viac:

Má Fico problémy? Polícia vyšetruje nepreplatené faktúry firmy premiérovho brata

Cudzinci

Donedávna zákony umožňovali jednoducho prepísať zadlžené firmy na biele kone. Predpisy sa však zmenili. Ak chce pôvodný majiteľ previesť firmu na nového majiteľa, je potrebný súhlas úradov, že nový majiteľ nemá podlžnosti voči štátu. Napríklad na daniach či na odvodoch.

Táto malá nepríjemnosť je však prekonateľná. Stačí, ak bankrotová firma nájde cudzinca, ktorý chce firmu s dlhmi kúpiť. Ten nepotrebuje žiadne povolenia. Stačí niekoľko jednoduchých notársky overených úkonov a spoločnosť zmení majiteľa, konateľa a, samozrejme, aj svoje sídlo.

Jednou z najväčších „stajní“ pre biele kone je Okružná ulica číslo 3239 v Modre, časť Harmónia. Na tejto adrese je však iba ruina starej podnikovej chaty, bez okien i dverí a je poznačená vandalmi. Napriek tomu všetkému v nej papierovo sídlia stovky firiem. Podľa Obchodného registra tam funguje až 635 spoločností!

Jednou z firiem, ktorá tam skončila svoju podnikateľskú púť, je nitrianska HF Steel. Jej spoločníkom i konateľom bol niekoľko rokov aj brat premiéra Roberta Fica Ladislav. Spoločnosti sa počas prvej Ficovej vlády darilo. Podieľala sa na výstavbe rýchlostnej cesty R1 a dostala možnosť zarobiť na štátnej zákazke.

„HF Steel si u nás objednal dodanie oceľovej mostnej konštrukcie. My sme mu tovar dodali, on nám však nezaplatil,“ povedal štatutár košickej spoločnosti, ktorej niekdajšia firma Ladislava Fica nezaplatila vyše 51-tisíc eur. Podobnú sumu dlhovala nitrianska firma aj ďalšej košickej firme. Tá dala dlh vymáhať exekútorovi.

„Bol to klasický scenár. Získať štátnu zákazku, dodávateľov nevyplatiť a firmu prepísať na bieleho koňa,“ povedal vtedy konateľ košickej firmy, ktorý sa nemohol domôcť svojich peňazí. Pritom mal potvrdené, že peniaze zo štátnej kasy odišli a preukázateľne skončili na účtoch HF Steelu. Akurát z účtov HF Steelu už neodišli. Namiesto toho prišiel do firmy nový štatutár a spoločník. Volal sa Sébastien Mocci a pochádzal z francúzskeho Le Cannet.

Čítajte viac:

Skončila firma premiérovho brata v rukách ľudí z podsvetia?

Vyšetrovanie bez konca

Prípad začala vyšetrovať polícia. Na stôl ho dostal nitriansky vyšetrovateľ nadporučík Andrej Huslica z obvodného oddelenia. Ten začal trestné stíhanie pre prečin zvýhodňovania veriteľa. Firma zrejme vyplácala dlhy selektívne, teda nie v poradí, v akom prišli faktúry.

„Trestného činu sa dopustil doposiaľ neustálený páchateľ vystupujúci ako zástupca firmy HF Steel,“ napísal v liste vyšetrovateľ Huslica ešte v októbri minulého roka. Odvtedy polícia pátra. Evidentne sa jej to nedarí. Podľa hovorkyne Boženy Bruchterovej totiž „naďalej prebieha vyšetrovanie“. Pokúsili sme sa zistiť, kto by mohol byť oným „doposiaľ neustáleným páchateľom“, ktorý vystupoval v mene firmy.

Adeptov je viacero. Ladislav Fico bol spoločníkom firmy a konateľom až do januára 2012, pričom nezaplatené faktúry sa ťahajú až do roku 2010.

Po ňom bol štatutárom firmy Štefan Herman, ktorý skončil vo firme v septembri 2012. Vtedy firmu prevzal Francúz Sébastien Mocci, aby ju v januári 2013 nechal zaniknúť zlúčením s firmou Energotex. Tá sa potom zlúčila s firmou K2 Business a tam sa stratila aj stopa po Francúzovi. Nahradil ho Henry Ernesto Guzman Lopez z Kalifornie.

Nepoznám

Sébastiena Mocciho sme sa pokúšali vyhľadať vo Francúzsku na adrese, ktorú si uvádzal v slovenskom Obchodnom registri. Hľadali sme však márne. Vo veľkom a slušne vyzerajúcom bytovom dome La Colline na Rue des Mouliéres v meste Le Cannet sme zvonček s jeho menovkou, prípadne s menovkou jeho príbuznej Marty Mocci, nenašli.

„Akéže to hľadáte meno? Sébastien Mocci? Marta Mocci? Takí tu nebývajú a nepamätám sa, že by tu kedy podobní ľudia bývali,“ krúti hlavou pani na balkóne domu. Na internete sa nám podarilo zachytiť informáciu, že muž menom Sébastien Mocci by mal bývať v meste Pégomas.

Na jednej zo sociálnych sietí nájdeme aj fotografiu mladého muža, ktorý rozhodne ako podnikateľ a spoluvlastník desiatok firiem nevyzerá. Možno sa teda čudovať polícii, že prípad nedokáže vyšetriť, ak má hľadať nastrčené biele kone po celom svete na adresách, kde nikdy nebývali?

„Svoje peniaze doteraz nemám,“ konštatuje košický podnikateľ, keď sme mu oznámili výsledok nášho pátrania. Vyše stodvadsaťtisíc eur dlhuje HF Steel aj Sociálnej poisťovni. A tie, na rozdiel od dlhov obchodným partnerom, zaplatíme my všetci.

VIDEO Plus 7 Dní