Kúsok od seba sme nafotil stánky dvoch konkurenčných nových projektov, ktoré by chceli zabojovať vo voľbách. Jablkári Lucie Nicholsonovej a Modrí Mikuláša Dzurindu sa zjavne pobijú o rovnakého voliča. Podpisy sa totiž v rovnaký deň vybrali zbierať na rovnakú bratislavskú adresu.

Raj hipsterov a bohatých

Stará tržnica v Bratislave je miesto, kde sa v soboty koná trh. Ten radi navštevujú najmä tí, ktorí nemajú hlboko do vrecka. Kým stánok Jablka si vybral časť námestíčka pri kostnici, Modrí zvolili opačnú stranu priestoru. Obe strany lákajú najmä mestských liberálnych voličov, takže Stará tržnica bola pre nich podľa všetkého ideálnym miestom.

Zatiaľ bez relevantného výtlaku

Je jasné, že lídri týchto dvoch politických projektov vieria v úspech a dúfajú, že oslovia, čo najviac ľudí. Prieskumy sú k nim však zatiaľ nemilosrdné. V tom, ktorý robila agentúra Ipsos a vyšiel 10. marca, by Jablko získalo len 0,4 percenta a Modrí 1,9 percenta. Podľa agentúry AKO zo 16. marca by zas Modrí mali 1,4 percenta. Jablko sa do prieskumu ani nedostalo. Sú tak obe veľmi hlboko pod hranicou zvoliteľnosti a niekde na úrovni štatistickej odchýlky.

Boj Smeru a Hlasu

Kým oba nové projekty pokrivkávajú niekde okolo percentíčka, veľký boj sa zvádza medzi Smerom a Hlasom. Zatiaľ, čo podľa AKO by vyhral Hlas s 18,9 percentami a predbehol by tak Smer so 16,3 percentami. Prieskum Ipsosu ukazuje veľmi tesné víťazstvo Smeru (16,2 percent) nad Hlasom (16 percent). Na treťom mieste však merania oboch agentúr ukazujú Progresívne Slovensko.

Obrovské rozdiely medzi odhadmi týchto agentúr sú aj na ďalších miestach. Podľa Ipsosu by bolo poradie takéto: Republika (8,6 percenta),Sme rodina (8,5 percenta), SaS (6,4 percenta) a KDH (5,7 percenta).

AKO však dáva na ďalšie zvoliteľné priečky SaS so 7,9 percentami, OĽaNO (7,3 precent), Sme rodinu (7,1 percent), KDH (6,9 percent) a Republiku (6,6 percent). Pred bránami parlamentu by podľa oboch spomínaných prieskumov ostali SNS, Za ľudí či Kotlebovci.

Aktuálny volebný model bez Modrých aj Jablka

Volebný model agentúry Median SK, ktorý bol zverejnený v piatok 24. marca už nové politické projekty nezahrnul. Podľa neho by voľby vo februári a začiatkom marca vyhral Smer-SD s podporou 19,5 percenta. Nasledovala by strana Hlas-SD s podporou 14,5 percenta a Progresívne Slovensko (PS) s 11,4 percenta.

Do parlamentu by sa dostala aj strana SaS s podporou 9,2 percenta voličov. Hnutie OĽANO by získalo 8,5 percenta, Sme rodina 7,4 percenta, KDH 6,3 percenta a Republika 6,1 percenta hlasov. Pred bránami parlamentu by skončili strany SNS (4,2 percenta), ĽSNS (3,1 percenta) a Aliancia (2,6 percentá). Za ľudí by získalo 2,2 percenta hlasov. Prieskum realizovali na vzorke 1076 respondentov od 1. februára do 5. marca.