Jozef Haľko pôsobí ako rímskokatolícky pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy. Na svojom Facebooku je aktívny a aktivitu vyvinul aj pri nakrútení videa po zhliadnutí seriálu RTVS Priznanie, ktoré je voľným pokračovaním seriálu Hniezdo. 

Hlavnou vecou, ktorá mu v seriáli prekážala, boli bozky dvoch žien, ktoré žijú v láskyplnom vzťahu. "Na konci seriálu nastalo prekvapenie. Sympatická mladá žena, ktorá sa zasadzuje o riešenie situácie mladej utečenkyne, príde domov a začne sa prezentovať  v lesbickom vzťahu. Nič netušiaci divák musí pozerať na dve ženy, ako sa partnersky bozkávajú, ako si vyznávajú lásku, ako kritizujú spoločnosť, ktorá ich nevie pochopiť, ako hovoria o tolerantnej babičke. Táto téma je veľmi citlivá, sama RTVS avizovala, že bude citlivé témy otvárať, no treba povedať, že to robí veľmi  necitlivým spôsobom," reagoval biskup a pokračoval s kritikou.

Ktoré scény prekážali biskupovi, si pozriete v GALÉRII

"To, ako bol tu prezentovaný lesbický vzťah si nezadá ani s marxisticko-leninskými príručkami, ako treba manipulovať diváka. Najprv navodíme sympatiu k hlavnému divákovi a potom v pravej chvíli, ten hlavný hrdina, prezentuje takú vlastnosť, ktorú treba ideologicky podsunúť tým, ktorí tento seriál pozerajú," rozhorčuje sa, pričom tvrdí, že utečenecká tematika bola zneužitá na homosexuálnu propagandu. 

Biskup v kritike pokračoval, nepáčilo sa mu, že "explicitné homosexuálne scény mohli vidieť aj deti".  "Podsúvanie" týchto obrazov nazval pre 15-ročných tínedžerov škodlivými až devastačnými. Homosexualitu nazval dokonca "problémom" a monológ ukončil slovami, že si tento seriál už určite nepozrie, k čomu sa pridali aj mnohí jeho fanúšikovia.

O tom, s akými problémami sa pritom boria ľudia s homosexuálnou orientáciou, hovoria samotné hrdinky seriálu. Poukazujú hlavne na chýbajúcu toleranciu. "Rodičia, tí mi asi nikdy neodpustia, že nie som podľa nich normálna," hovorí žena svojej partnerke. "Do tej vašej dediny nepríde tolerancia najbližších sto rokov," reaguje jej frajerka. "To nepríde ani k niektorým tu," opravuje ju.

RTVS zareagovala na obvinenia biskupa. "RTVS vo všetkých svojich seriáloch dlhodobo prináša témy, o ktorých sa málo hovorí, a ktoré môžu vyvolávať kontroverziu a širšiu spoločenskú diskusiu. V seriáli Priznanie sme otvorili takýchto tém hneď niekoľko: migrácia, rasizmus, netolerancia, ale aj vzťah osôb rovnakého pohlavia. Vnímame viaceré subjektívne pocity či obvinenia z propagandy alebo necitlivého vyobrazenia ktorejkoľvek z týchto tém. Sme však presvedčení, že tvorcovia seriálu Priznaniu pristupujú k zobrazovaniu týchto tém čo najcitlivejšie a s rešpektom, preto odmietame akékoľvek vyjadrenia o údajnej manipulácii divákov. K obsahu spomínaného videa a myšlienkam p. Haľka sa RTVS nebude vyjadrovať. Vážime si každý názor, obzvlášť taký, ktorý vyvoláva širokú verejnú diskusiu smerujúcu k vzájomnej tolerancii," vyjadrila sa hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová pre omediach.com.

Anketa
Prekážajú vám v seriáloch a filmoch homosexuálne scény?