Slovenský europoslanec Michal Šimečka si doma v Bratislave užíva mesiace, keď nemôže cestovať do Bruselu. V byte, ktorý kúpil pred vyše dvoma rokmi s priateľkou Soňou, nemajú priveľa nábytku. Na ten najdrahší kúsok stále čakajú. Do zariadenia pribudne vstavaná skriňa. Očakávajú príchod prvého dieťaťa a majú strach, aby im odkladacie priestory nechýbali.
Prespávali u rodičov
Michal Šimečka (36) a Soňa Ferienčíková (33) tvoria pár viac ako 5 rokov. Obaja od osemnástich žili mimo Slovenska. Soňa tancuje súčasný tanec. V roku 2018 bola nominovaná na ocenenie DOSKY. Pred pár rokmi si za svoj prístav vybrala Prahu. Rovnako tam po dlhých štúdiách v Spojenom kráľovstve zakotvil jej partner, politik Michal Šimečka. Na Slovensko sa vrátili, vraj natrvalo, pred dvoma rokmi. Prečo?
„Kvôli politike,“ zhodujú sa. Šimečka je zakladajúcim členom Progresívneho Slovenska a do mútnych vôd politiky stiahol aj svoju umelecky založenú ženu. Je však pravda, že jeho angažovanie vo verejnom živote je známejšie.
Šimečka najskôr pracoval na prezidentskej kampani Zuzany Čaputovej a neskôr na svojej vlastnej. Podarilo sa jedno aj druhé. Zvolili sme si prvú ženu za hlavu štátu a ambiciózny odborník na zahraničnú politiku vystrelil do Európskeho parlamentu. Obdobie, keď pár Šimečka - Ferienčíková menil Prahu za Bratislavu, nebolo jednoduché. Ani pre nich, ani pre ich rodičov. S trochou viny v očiach hovoria, že prespávali raz u jedných, raz u druhých.
FOTO, ako býva europoslanec a poradca prezidentky Michal Šimečka, nájdete v GALÉRII >>
Na hypotéku
S kúpou vlastného bytu sa teda poponáhľali. Svoje šťastie našli v Bratislave na skok od Medickej záhrady. Vyhľadávaná štvrť zvaná 500 bytov bola kompromisom, čo sa týka vzdialenosti od miest, kde prežili svoje detstvo. Obaja sú rodení Bratislavčania, on z Trnávky a ona z jednej z najkrajších uličiek Starého Mesta, z Klariskej.
Keď sa rozhodli utratiť státisíce na nehnuteľnosť ona už vlastnila v pražských Holešoviciach malý byt. Teraz ho prenajíma. „Mám občas prácu v Prahe a štvrť stále stúpa na cene, tak byt zatiaľ nepredávam,“ premýšľa ako ostrieľaná investorka. Nehnuteľnosť, ktorú pár kúpil v Bratislave, stála 180-tisíc eur. „Samozrejme, že sme to kúpili na hypotéku, ktorú budeme ako mnoho iných ľudí splácať asi tridsať rokov,“ hovorí europoslanec.
Byt im vyfúkli Kovačičovci
Do svetlého bytu s príjemnou atmosférou vedú tri poschodia bez výťahu. Nachádza sa v paneláku, ktorý zvonku vyzerá úplne obyčajne. „Tento byt sa nám páčil hneď. Máme blízko k mojim aj k Soniným rodičom. Je tu pokoj, zeleň, zároveň sme pri centre. Neviem si štvrť vynachváliť,“ nadchýna sa Šimečka. Byt má 79 štvorcových metrov a deväťmetrovú terasu, ktorá môže hostiť aj desať ľudí.
„Tento byt nám odporučil môj najlepší kamarát. Prišli sme a hneď na prvej obhliadke sme povedali - tento je náš. Kým sme ho našli, boli sme pozrieť asi desiatku iných,“ nadšene rozpráva o láske na prvý pohľad Soňa. Predtým takmer kúpili iný byt. Cenovú vojnu oň však vyhral iný pár. „Až potom sme sa dozvedeli, že s nami súperili novinári Michal a Zuzana Kovačičovci.“
Nábytok? Sme minimalisti
V byte zaujmú skôr drobnosti ako veľký nábytok. „Ja by som mala aj viac vecí, ale Michal ma drží na uzde. On je minimalista. Občas však kúpim nejakú maličkosť. Bordový vankúš je z Mexika, kde som tancovala na jeseň svoje zatiaľ posledné sólo. Mušľu zas doniesla moja mama z Kuby,“ opisuje, ako ona zútulňuje a on redukuje. Úlohy presne zadelené.
Aj z toho mála, čo vidíme, sa dá čosi o páre odpozorovať. Majú napríklad množstvo topánok. Vysoké skrinky na topánky lemujú celú dĺžku predsiene. Prázdne steny len kde-tu obohacujú fotografie z tanečného predstavenia a možno dve spoločné fotky.
FOTO, ako býva europoslanec a poradca prezidentky Michal Šimečka, nájdete v GALÉRII >>
Hudbu počúvajú na gramofóne od rodičov Sone Ferienčíkovej. „Máme hudobné aj rozprávkové platne. Napríklad Kocúr v čižmách, Aladin, Kráľ Drozdia brada,“ vymenúva disky, ktoré jej generácia dobre pozná. Michal Šimečka dostal do daru aj starý písací stroj. Je nefunkčný, treba ho opraviť, zatiaľ naň len padá prach. Spálňa je miesto, ktoré ešte čaká na svoj kráľovský kus nábytku - vstavanú skriňu na mieru.
Rodinné poklady na policiach
„Keď moja mama študovala vo Francúzsku, doniesla nám držiaky na knihy,“ upozorňuje nás Soňa na drobnosti z rodinných pokladov, ktoré zdobia parapetnú dosku. Jej matka Agnesa je hudobníčka. Na bratislavskom konzervatóriu učí hru na klavíri a čembale. Aj Šimečka pochádza z rodiny, ktorá ho veľmi ovplyvnila. Je vnukom československého filozofa a spisovateľa Milana Šimečku a synom novinára Martina M. Šimečku.
„Od rodičov tu mám obraz. Je od významného maliara, ibaže nevieme, od ktorého. Visel v byte u mojich starých rodičov na Pražskej, a keď sme sa sem nasťahovali, darovala nám ho mama,“ ukazuje na stenu nad gaučom.
Čaká ich sťahovanie?
Šimečka s priateľkou ešte minulý mesiac o sťahovaní nepremýšľali, hoci vedia, že štvorcové metre im budú s dorastajúcou dcérou chýbať. „Pred koronou som bol niekoľko dní v týždni v Bruseli. Soňa tiež cestuje kvôli predstaveniam. Často sa presúvame,“ opisoval „pendlerské“ problémy. Situácia sa však trochu zmenila. Soňa pre tehotenstvo na chvíľu prerušila svoje aktivity v zahraničí a europoslanec nevie, kedy zas bude môcť vycestovať
do Bruselu. Navyše pár zistil, že na tej istej ulici sa predáva byt o niečo väčší ako ten ich. A keďže obaja vedia, že príležitosť kúpy v ich štvrti sa neobjavuje každý mesiac, nad možnosťou ďalšieho úveru na bývanie sa začali vážne zamýšľať.