Boj o kontrolu nad majetkom padajúcej finančnej skupiny Arca sa každým dňom zostruje. Do početných názorovoých stretov sa dostáva bývalý väčšinový majiteľ skupiny Pavol Krúpa s jej súčasným lídrom Rastislavom Veličom. Obaja rozhádaný finančníci si vyčítajú nielen chyby z minulosti ale aj to, kto a koľko dlhuje svojim veriteľom.

Najnovšie sa zápas Slovákov o veľké peniaze presúva na palubu českého investičného fondu Arca Capital CEE. Ten pre investorov spravuje majetok za zhruba 40 miliónov eur. V jeho dozornej rade sedí Pavol Krúpa spoločne so svojim synovcom Jurajom Krúpom. Naopak v predstavenstve Arca Capital CEE pôsobia ľudia zo sféry vplyvu Rastislava Veliča. Teraz ale nastáva obrat v pomere síl. Dozorná rada fondu totiž vykopáva Juraja Krúpu do predstavenstva.

Boj vo vnútri fondu

"Je nevyhnutné, aby fond okamžite vykonal potrebné kroky k ochrane svojho majetku a k odvráteniu významných škôd, ktoré fondu hrozia z dôvodu účelovej činnosti člena predstavenstva Petra Janigu, ktorý je osobou spriaznenou so skupinou Arca, a ďalších osôb, ktoré sa snažia poškodiť fond. Skupina Arca je zároveň významným dlžníkom fondu," vysvetľuje personálne rošády hovorkyňa investičnej skupiny Pavla Krúpu Barbora Hanáková.

Nová frontová línia medzi Krúpovcami a Veličovcami sa otvára kvôli developerskému projektu v Jihlave. Fond totiž može o svoju investíciu prísť. Jeho dcérska firma LPM Development, v ktorej vlastní 60 percent, sa odrazu dobrovoľne rozhodla, že sa v dražbe zbaví pozemkov pod novým jihlavským sídliskom v odhadovanej hodnote 3,3 milióna eur. Krúpovci tento predaj kritizujú a chcú mu zabrániť.

Výpredaj pod cenu

Pozemky v Jihlave sú totiž jediným majetkom spoločnosti LPM Development. Ak ich v dražbe predá, príde o celý svoj podnikateľský zámer. Výstavbou bytov pritom ešte donedávna sľubovala investorom zhodnotenie ich vkladov vo výške 20 percent. Navyše pre účely dražby sa cenovka spomínaných parciel stanovila iba na 2,5 milióna eur, čo je o 800-tisíc eur menej ako ich pôvodná hodnota.

"Predajom pozemkov dôjde k ovplyvneniu hodnoty podielu fondu v spoločnosti LPM Development. Takisto dôjde k ovplyvneniu prípadného odcudzenia podielu fondu tretej osobe," pripomína člen predstavenstva Arca Capital CEE Mojmír Vančura.