Tip na článok
Lukáš Halčin, Stanislav Majerčák a Štefan Koščák (zľava doprava) dobili v Lendaku 42-ročného muža pre tisíc korún. Ten po bitke zomrel.

Po bitke troch výrastkov zomrel otec 8 detí. Verdiktu súdu neuveríte!

O čine trojice mladíkov z Lendaku už súd rozhodol. Aký trest dostali za bitku, po ktorej zomrel otec rodiny?

Galéria k článku (8 fotografií )
Lukáš Halčin: Pred vynesením rozsudku odišiel do Ameriky. Na sociálnej sieti sa chválil životom za oceánom.
Štefan Koščák: Bol súčasťou trojice, ktorá v roku 2003 zbila otca troch detí za prisľúbených tisíc korún, tridsaťtri eur. Po dvanástich rokoch ho súd potrestal podmienkou.
Helena Halčinová: Trvalo dvanásť rokov, aby sa dozvedela, že súd dá bitkárom dvojmesačný trest s podmienkou.

Kežmarský sudca uštedril vdove a ôsmim polosirotám z Lendaku trpký úder. Dva mesiace odňatia slobody s podmienečným odkladom na dvanásť mesiacov - to je trest pre trojicu mladíkov za bitku, po ktorej hlava rodiny zomrela.

Šokovaná vdova

„Väčšiu bezradnosť som ešte necítila,“ hovorí vdova Helena Halčinová z Lendaku, malebnej obce pod Tatrami. Pani Halčinová je matka ôsmich detí, ktoré zostali po incidente z októbra 2003 polosirotami.

Vtedy štyridsaťdvaročného Štefana Halčina napadli a zbili traja sedemnásťroční mladíci za prisľúbených tisíc korún, tridsaťtri eur. Štefan po bitke zomrel a jeho manželka verila, že spravodlivosť zvíťazí.

Po dvanástich rokoch márneho čakania sa pred časom dozvedela verdikt súdu. Nie však úradnou cestou, ale telefonicky od týždenníka PLUS 7 DNÍ. Ešte väčší šok ako to, že ju o rozsudku nik neinformoval, však boli pre ňu tresty, ktoré bitkári dostali.

Za nakladačku, po ktorej zostal mŕtvy človek, dostali trest odňatia slobody na dva mesiace s tým, že im bude výkon trestu podmienečne odložený na skúšobnú lehotu dvanásť mesiacov.

„To je ako pľuvanec do tváre. Ja som prišla o manžela, naše deti vyrastali bez otca a tí bitkári si žijú svoj americký sen,“ krúti hlavou šokovaná Helena Halčinová, ktorá pracuje ako upratovačka v lendackej škôlke.

Čítajte viac:

Traja kamaráti z Lendaku: Dobili otca rodiny a spokojne nažívajú v Chicagu

V pátraní Interpolu

V máji 2013 týždenník PLUS 7 DNÍ upozornil na prípad z roku 2003, ktorého hlavnými aktérmi boli traja kamaráti z Lendaku. Lukáš Halčin, Stanislav Majerčák a Štefan Koščák. Ich mená s fotografiami figurovali od roku 2011 na stránke Interpolu medzi najhľadanejšími zločincami sveta.

Trojica bitkárov bola obžalovaná z ublíženia na zdraví spáchaného formou spolupáchateľstva a z trestného činu výtržníctva. Do pátrania sa dostali preto, lebo ešte pred vyrieknutím rozsudku odišli do Spojených štátov. Súd preto na dlhé roky skončil na mŕtvom bode.

„Trestný poriadok neumožňuje súdu viesť konanie proti ušlému, ak obžalovaným je mladistvá osoba,“ dôvodil hovorca súdu Michal Drimák. Verdikt bol teda v nedohľadne.

Ľady sa pohli až po tom, keď týždenník PLUS 7 DNÍ upozornil, že hľadaná trojica žije v Chicagu. Zaujímavé je, že mladíci, ktorých hľadal celý svet, sa vôbec neskrývali. Za dve hodiny surfovania po internete sme získali mnoho fotografií aj s informáciami, kde momentálne žijú a pracujú.

Na základe nášho článku sa o prípad začali zaujímať príslušné orgány. Jedného z mladíkov, Lukáša Halčina, dokonca v Illinois zadržali. V septembri 2013 bola na základe zatykača doručená americkej strane žiadosť o jeho vydanie. Slovenské veľvyslanectvo vo Washingtone žiadosť niekoľkokrát urgovalo.

Hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová nám však celé mesiace iba bezradne opakovala odpoveď v duchu - americká strana ešte nerozhodla, ako bude v tejto veci postupovať.

Helena Halčinová si v súvislosti s nekonečnými naťahovačkami iba povzdychla: „Už ani neverím, že sa niekedy dočkám spravodlivosti.“ V lete 2013 málokto veril, že sa ľady skutočne pohnú a prípad sa skončí právoplatným verdiktom.

Čítajte viac:

Jeden z aktérov tragickej bitky v Lendaku skončil v putách v Chicagu

Výsmech sudcu

Po dvoch rokoch od pamätného výroku pani Halčinovej padol verdikt, ktorý sa zrejme páčil sudcovi, prokurátorovi, ale najmä obžalovaným. Trojica, ktorá sa po zbití otca ôsmich detí nerozpakovala a zmizla do zahraničia, vyviazla s čímsi, čo možno ťažko nazvať primeraný trest.

„Každému z troch obžalovaných pre trestný čin ublíženia na zdraví v spolupáchateľstve a pre trestný čin výtržníctva ukladám úhrnný trest odňatia slobody vo výmere dva mesiace s tým, že výkon uloženého trestu im podmienečne odložím na skúšobnú lehotu v trvaní dvanásť mesiacov,“ vyhlásil sudca Okresného súdu v Kežmarku Bohuslav Majerníček.

S dvojmesačným trestom bol spokojný i prokurátor, keďže proti verdiktu sa neodvolal, a ten teda nadobudol právoplatnosť. Zarážajúce je, že hoci po bitkároch pátral Interpol, znenazdajky sa našli, advokátovi dali povolenie na konanie v ich neprítomnosti a ako mávnutím čarovného prútika prípad expresne rýchlo ukončili.

Bez ich účasti a takpovediac za chrbtom vdovy Heleny Halčinovej. Tá sa o rozhodnutí súdu dozvedela až od nás, takmer tri mesiace po vynesení rozsudku. „Podmienka a dva mesiace? To nemyslia vážne,“ vykríkla v šoku.

Na ďalší deň sa išla o pravdivosti našich tvrdení presvedčiť na Okresný súd v Kežmarku. Ten jej totiž, ako nám povedala, nedal vedieť ani to, že je vytýčené hlavné pojednávanie. „Súdy si robia, čo chcú. Je takmer tri mesiace po rozsudku a mne nebolo nič doručené ani som nebola informovaná. Teraz mi rozsudok strčili do ruky a povedali mi, že na mňa zabudli,“ krúti hlavou zúfalá žena.

Úradníčka ju ešte upozornila, že náhradu škody za manželovu smrť si musí žiadať v občianskosúdnom konaní. „Veď ja ani neviem, čo to je. A kde vezmem peniaze na právnika?!“ hovorí so slzami v očiach.

Nepochopiteľný postup kežmarského súdu potvrdil jeho hovorca Michal Drimák. Priznal, že súd nezaslal poškodenej informáciu o vytýčení hlavného pojednávania, ba dokonca ani o záverečnom výroku sudcu Majerníčka. Jeho reakciu sa nám do uzávierky získať nepodarilo. Rovnako ani reakciu prokurátora, ktorý sa proti verdiktu neodvolal.

Smrť na ulici

Zatiaľ čo pani Halčinová si užíva slovenskú realitu, trojica bitkárov Lukáš Halčin, Stanislav Majerčák a Štefan Koščák žije svoj americký sen. Dnes už po nich nik nepátra, ich podobizne zmizli aj zo stránok Interpolu. Ak dvanásť mesiacov na Slovensku neporušia zákon, je po všetkom.

V prípade, že vdova pracujúca ako upratovačka v materskej škole nájde peniaze a energiu na občianskoprávne konanie, maximálne zaplatia náhradu škody.

Bitka v Lendaku

Tragédia, pri ktorej prišla pani Halčinová o muža a osem detí o otca, sa stala 11. októbra 2003. Bol chladný podvečer, keď sa štyridsaťdvaročný Lendačan Štefan Halčin vrátil domov z celodennej práce na stavbe strechy. So slovami, že sa o chvíľu vráti, si odskočil po cigarety.

Zakrátko stáli pred dverami domu susedia, aby pani Halčinovej oznámili, že jej manžel leží mŕtvy na ulici. Dobili ho traja mladíci, v tom čase mali sedemnásť rokov. Tí neskôr opísali nočnú bitku aj strážcom zákona a uviedli i dôvod brutálneho útoku.

Na miestnej diskotéke za nimi prišiel známy a ponúkol im tisíc korún, tridsaťtri eur, ak Štefana zbijú. Mladíci boli v dedine známi častými bitkami. Štefana udierali do tváre, jeden z nich mu zasadil tvrdý úder kopom do hrudníka. Potvrdili to aj výsledky pitvy.

Policajti obvinili mladíkov z trestného činu ublíženia na zdraví spáchaného formou spolupáchateľstva a z trestného činu výtržníctva. Vyšetrovanie prípadu bolo aj pre jednoznačné dôkazy expresné. Už o pol roka, v apríli 2004, mal Okresný súd v Kežmarku obžalobu na troch kamarátov.

Pred sudcom mladíci potvrdili výpoveď, ktorú už vyrozprávali na polícii, a priznali sa k napadnutiu Štefana Halčina. Ich útok však nekvalifikovali ako zabitie ani vraždu. Dôvod? Znalec zistil, že k úmrtiu došlo v dôsledku udusenia vývratkami pri ťažkom stupni opitosti nebohého.

„Smrť Štefana Halčina nie je v bezprostrednej príčinnej súvislosti s útokom ‚mladíkov‘ a to je aj dôvod, prečo sa koná pre ublíženie na zdraví,“ vysvetlil Marián Spišák, hovorca Krajskej prokuratúry v Prešove. Zranenia, ktoré Štefan utrpel, vraj neboli vážne a čas liečenia by za predpokladu, že by sa neudusil, nebol dlhý.

Otázne je, či sa znalci zaoberali tým, či by sa po spŕške úderov a kopanci do hrudníka nemohol povracať a udusiť triezvy človek. Štefan skonal desať minút po bitke.

Od tragickej noci, keď zbili Štefana Halčina, do vynesenia právoplatného rozsudku uplynulo dvanásť rokov. Pozostalým i trojici agresorov odhalila justícia dve strany spravodlivosti po slovensky.

Kým pani Halčinová a jej deti sú v šoku a cítia krivdu, bitkári sa môžu usmievať. Kontroverzný verdikt sudcu kežmarského súdu Bohuslava Majerníčka môže ešte zvrátiť mimoriadnym opravným prostriedkom generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

VIDEO Plus 7 Dní