Tip na článok
Po príchode posilnených policajných hliadok sa obyvatelia rómskej osady upokojili a hromadná bitka sa skončila.

Bitky v osadách: Keď sa vyplácajú dávky, polícia nestačí zasahovať

Bitky v osadách nie sú podľa polície nič výnimočné. Policajti si musia počas zásahu strážiť autá, aby im ich domáci nerozbili.

Galéria k článku (5 fotografií )
Vlaňajšia policajná razia vyvolala otázniky: Minister vnútra Robert Kaliňák a premiér Robert Fico podporili policajtov v Moldave nad Bodvou.
Upokojení: Po príchode posilnených policajných hliadok sa obyvatelia rómskej osady upokojili a hromadná bitka sa skončila.
Relatívny pokoj: V moldavskej osade na údajnú hromadnú bitku už vraj zabudli.

Rómska osada v Moldave nad Bodvou, kde pred vyše rokom došlo ku kontroverznému konfliktu polície s miestnymi obyvateľmi, sa pre násilie opäť dostala do centra pozornosti. Tentoraz sa vraj v osade pobili stovky domácich, nechýbali ani palice a rôzne predmety. Dve hliadky, ktoré dorazili na miesto, nedokázali rozhorčený dav upokojiť.

Rozzúrení osadníci sa vyrútili aj na mužov zákona, ktorí sa museli stiahnuť na cestu nad osadou a privolať posily. Hromadnú bitku napokon zastavilo osemnásť policajtov.

Zatiaľ čo vlaňajší zásah niekoľkých desiatok policajtov domáci ostro kritizovali ako neprimeraný a brutálny, tentoraz sa nikto nesťažoval. Konflikt v osade ležiacej pár desiatok kilometrov od Košíc podľa našich informácií odštartovala úplná banalita.

Na dennom poriadku?

Na spustenie hromadnej bitky v osade v Moldave nad Bodvou stačilo málo - jedna z miestnych žien upozornila druhú, aby jej dieťa nehádzalo kamene do ostatných.

Dotyčnej dáme sa to nepáčilo a napokon česť potomka sa rozhodol brániť otec s dvoma synmi. Nie argumentmi, ale ručne. Výsledkom bola bitka na ulici za bytovkami, do ktorej sa podľa oficiálnych zdrojov zapojilo neuveriteľných päťsto-šesťsto miestnych.

Vzali do rúk všetko, čo mali nablízku. Sekery, nože, lopaty... A každý hájil svoju pravdu. Obyvateľov Moldavy nad Bodvou, ktorá má čosi vyše desaťtisíc duší, hrozivo vyzerajúca bitka netrápi.

„Je mi to jedno. Osada je, našťastie, dosť ďaleko a ich vzájomné bitky sa ma netýkajú. Keby som sa mala zaoberať každým hašterením, čo majú medzi sebou, musela by som sa tým zaoberať každý deň,“ vysvetľuje štyridsaťpäťročná Moldavčanka Jana.

Dôchodca, ktorý si neželal byť menovaný, potvrdzuje, že na spory miestnych si už zvykli. „Verte, ich vzájomné šarvátky tu už nikoho nezaujímajú,“ hovorí.

Pripomeňme, že aj vlaňajšiemu zásahu polície, ktorý kritizovali aktivisti i verejná ochrankyňa ľudských práv Jana Dubovcová, predchádzala roztržka domácich s políciou. Pár dní pred sporným zásahom prišla do osady hliadka upozorniť domácich, aby sa správali menej hlučne. Tí odpovedali po svojom - mužov zákona napadli, jedného z nich zranili a kameňmi rozbili okná na aute.

Nasledovala rozsiahla policajná razia, počas ktorej bolo zranených niekoľko domácich. Osadníci tvrdili, že šlo o odvetu za spomínaný útok. Minister vnútra Robert Kaliňák obhajoval raziu ako štandardnú policajnú akciu, následná ministerská kontrola pochybenie polície nepreukázala. Ďalší vyšetrovatelia však mali iný názor, na pokyn prokurátora bolo začaté trestné stíhanie. Doteraz nebol nikto obvinený.

Nikto nič nevidel

Osada je od centra mesta vzdialená pár kilometrov v smere na Budulov. Isto nezablúdite, stačí sa riadiť osadníkmi neustále sa trúsiacimi popri ceste. Rozpadnuté bytovky a pozliepané chatrče sú ukryté za vysokou burinou a kríkmi. V osade žije podľa odhadov sedemstopäťdesiat ľudí, väčšinu z nich - asi štyristopäťdesiat - tvoria deti.

„Aká bitka? Dnes sa tu nik nebil,“ nechápavo krútia hlavou osadníci. O hromadnej bitke spred pár dní vraj nič nevedia a dušujú sa, že sa na nej rozhodne nezúčastnili. Vyznieva to paradoxne, pretože podľa policajnej správy bola na mieste takmer celá osada. Keď sa pýtame na pôvodcov bitky, tvrdia, že ich policajti pustili a sú doma. Samotní aktéri o incidente hovoriť nechcú.

„Nič sa nestalo. Staraj sa o svoju bitku. Ak nemáš, tak dostaneš,“ jačí asi štyridsaťročná žena. Prizerajúci sa obyvatelia osady sa po jej hysterickom výstupe rýchlo pracú do svojich domov.

Policajná správa hovorí o septembrovom incidente na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou toto: „Hliadka Policajného zboru spoločne s hliadkou mestskej polície po príchode na miesto zistili, že na ulici za bytovkami a domami sa nachádza päťsto až šesťsto miestnych obyvateľov, ktorí sa bijú palicami a rôznymi predmetmi.“

Bitku mali spustiť traja osadníci, ktorí vošli na oplotený pozemok drevenej chatrče, kde začali biť dvoch mužov a jednu ženu. „Jeden z páchateľov lopatou, ktorú doniesol so sebou, mladšieho z mužov viackrát udrel do hlavy a tváre. Ďalší kumpán ho železnou tyčou udieral po rukách a chrbte a tretí útočník ho niekoľkokrát kopol.

Následne sotili aj do staršieho, ktorý spadol na zem. Aj do neho, ako aj poškodenej ženy, udierali palicou a drevenou doskou. Spôsobili im zranenia, ktoré si vyžiadali ošetrenie s doposiaľ nezistenou dobou liečenia,“ doplnil košický krajský policajný hovorca Alexander Szabó.

Polícia následne obvinila štyridsaťštyriročného Jozefa a jeho dvoch synov. Poškodení Rómovia však neukážu na nikoho prstom. Boja sa. „Popierajú“ aj viditeľné modriny. „Nepýtajte sa. Tu nikto nič nepovie. Oni tu žijú a rozviazaný jazyk by ich stál bitku,“ dôvodí mladý osadník.

Pričasté

Kriminalisti upozorňujú, že bitka v osadách nie je nič výnimočné. Niekedy je to vo väčšom, inokedy v menšom rozsahu, no o väčšine konfliktov gadžovia netušia. „Keď je termín výplaty sociálnych dávok, vtedy sa nezastavíme. Trvá to aj päť dní a potom sa situácia upokojí. Konflikty sú tam stále, ale niektoré si vedia vyriešiť aj bez nás,“ približuje situáciu zástupca krajského riaditeľa Policajného zboru v Košiciach Rudolf Pilarčík.

Priznáva, že policajti sú radi, keď nemusia do osady. „Stačí však, že tam musia vyraziť hasiči alebo sanitné vozidlo so záchrankou, a už sme tam aj my, pretože potrebujú asistenciu. Minimálne preto, aby im niekto nepoškodil vozidlá,“ vysvetľuje.

Na ilustráciu uvádza aj konkrétny príklad: „Ani neviem, koľký raz boli naši policajti pri zásahu hasičov v Krompachoch. Nie dosť, že založia požiar suchej trávy za osadou, ale keď sa to snažili hasiči uhasiť, niektorý z osadníkov im prerezával hadicu."

"Takéto prípady boli aj v Košiciach na Luníku IX a v iných osadách. Keď dôjdu hasiči alebo záchranári za účelom poskytnutia pomoci, niekto im z ‚vďaky‘ rozbije okno na vozidle.“

Nezriedka sa stáva, že obyvatelia osád rozbijú autá aj policajtom. „Ak sa situácia vyhrotí, do osád vyráža viac našich hliadok, a to najmä preto, že niektorí vykonávajú služobný zákrok a ďalší strážia vozidlá. Keď sa tam však začne mela, najmä v čase dávok, pod vplyvom alkoholu berú do rúk všetko, čo majú poruke - tyče, vidly, lopaty -, a bijú sa hlava- -nehlava,“ objasňuje Pilarčík.

„Horšie je, keď už berú aj sekery, mačety či nože. Vášne vzbĺknu z minúty na minútu a dokážu sa mlátiť celé rodinné klany. Keď to naše hliadky nezarazia hneď na začiatku, hrozí, že o chvíľu sa pobije celá osada vrátane žien a detí. Nebyť rýchlych zásahov, následky môžu byť hrozivé. V amoku sú schopní pozabíjať sa,“ tvrdí Pilarčík.

VIDEO Plus 7 Dní