Pán sudca Jozef Mikluš je pracovitý muž. Aj drevo si do svojho rodinného domu vozí sám. Hoci nie ako obyčajný človek s traktorom, ale s Mercedesom, všetko zvládne vlastnými šikovnými ručičkami. Za reprezentačné vozidlo zapojí nákladný vozík, naloží naň klady dreva a ťahá cez celé mesto ako dáky kamionista. Minulý týždeň sa na neho nalepila smola. Už mal fúru takmer doma, keď sa vlečka s drevom za jazdy odpojila. Mercedes mieril ďalej k sudcovmu domu, len vozík sa nekontrolovateľne valil z cesty na autá zaparkované pred bytovkou. Ozval sa treskot plechov. Drevo pod vplyvom nárazu vyskočilo von a čo čert nechcel, tiež letelo smerom na cudzie autá. Sudca vystúpil z Mercedesu, obhliadol škody a v duchu si vravel - Uf, ešteže sa horšie nestalo! Vtedy prišli policajti s detekčnou trubičkou a sudca Mikluš nafúkal.

Priveľa zvyškového alkoholu

Hovorkyňa krajského riaditeľstva Policajného zboru Mária Faltániová informovala, že polícia v Banskej Bystrici vyšetruje dopravnú nehodu, ktorá sa stala dvadsiateho piateho mája ráno pred trištvrte na deväť na Triede Hradca Králové v Banskej Bystrici. „Vodič zle zapojil príves spájacieho zariadenia, vozík sa počas jazdy odpojil a narazil do zaparkovaného vozidla Škoda Fabia Combi. Náklad z vozíka poškodil ďalšie zaparkované vozidlo Škoda Fabia. Pri nehode sa nikto nezranil. Škoda na vozidlách je odhadnutá na tisíctristo eur.“ Službukonajúci policajti počas dokumentovania dopravnej nehody podrobili vodiča dychovej skúške a, ako ďalej uviedla Faltániová, „vodičovi namerali 0,49 miligramu alkoholu, čo je v prepočte 1,02 promile“.

Miesto nehody: Na Triede Hradca Králové v Banskej Bystrici sa vozík odpojil, narazil do blízko zaparkovaného auta a drevo z vozíka zasiahlo ďalšie auto.
Miesto nehody: Na Triede Hradca Králové v Banskej Bystrici sa vozík odpojil, narazil do blízko zaparkovaného auta a drevo z vozíka zasiahlo ďalšie auto.
Zdroj: Polícia

„Žiaľbohu sa to naozaj stalo,“ priznal pokojným hlasom, bez zahmlievania a trápneho vykrúcania, aké v podobných situáciách počúvame od ľudí vo významných funkciách, trestný sudca Jozef Mikluš, že v policajnej zvodke píšu o ňom. „Prešiel som autom cez poklop kanalizačného potrubia na ceste, vozík nadskočil a vytrhlo ho z ťažného zariadenia. Ťažné zariadenia musia byť teraz podľa predpisov demontovateľné a toto je dôsledok. To nebola moja chyba, to druhé áno. Večer predtým sme mali posedenie, čosi som popil. Ráno som nemal sadnúť za volant, ale sadol som a nafúkal.“

Tesne za hranou

Škoda spôsobená iným je v tomto prípade najmenší problém. Aj alkohol v krvi by sudca ešte predýchal, keby sa „zmestil“ pod jedno promile. Za takých okolností by vyviazol ako páchateľ priestupku. Viac ako jedno promile alkoholu v krvi za volantom sa už považuje za spáchanie trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Teoreticky zaň hrozí aj pobyt vo väzení, ale ak ide o ojedinelý prešľap inak slušného človeka, obyčajne dostane len peňažný trest. Lenže na sudcov sa kladú iné nároky ako na bežných ľudí. Už uznanie viny ich vyzlieka z talára.

Sudca Mikluš sa dostal tesne za hranu. Dve stotiny promile ho tlačia ku krachu kariéry. Dve stotiny! Také bezvýznamné nič. Teda ak si odmyslíme jedno celé promile alkoholu pred dvomi stotinkami. Lebo na jedno promile ráno si človek musí večer predtým poriadne uhnúť. Na druhej strane treba objektívne pripomenúť, že sudca Jozef Mikluš, predseda trestnoprávneho kolégia a predseda sudcovskej rady pri Krajskom súde v Banskej Bystrici, nemá povesť sudcu, ktorý rád pozerá na dno pohárika. V Banskej Bystrici pár takých pôsobilo, poniektorí dokonca pojednávali poriadne opití, ale sudca Jozef Mikluš medzi nich nepatrí. Prípad sudcovej nehody je stále v štádiu vyšetrovania, predmetom skúmania bude aj to, nakoľko bolo meranie alkoholu v dychu presné.