Tip na článok
Za mrežami: Odsúdení hľadajú každú možnosť, ako bez kontroly pozdraviť ľudí na slobode.

Biznis z basy: Vplyvní väzni úradujú i spoza mreží. Za slušné peniaze

Bývalí väzni tvrdia, že každý v base vie, ako sa vyhnúť kontrole korešpondencie a napríklad riadiť „biznis“ na slobode.

Galéria k článku (5 fotografií )
Cesta spoza mreží: Bývalí väzni tvrdia, že každý v base vie, ako sa vyhnúť kontrole korešpondencie a napríklad riadiť „biznis“ na slobode.
Pod kontrolou: Zbor väzenskej a justičnej stráže môže preverovať iba listy, ktoré mu povoľuje zákon.
Korešpondencia: Bez cenzúry idú z basy von listy s presnými inštrukciami.

Aj spoza mreží sa dá robiť mimoriadne výnosný biznis a „zarábať“ milióny. Tvrdia to bývalí väzni, podľa ktorých platí, že tí najsilnejší v base bez problémov dozerajú na kšefty na slobode. Vedia sa vyhnúť kontrole listov, posúvať spojkám na slobode inštrukcie a nerušene tak dohliadať na svoj biznis.

Zbor väzenskej a justičnej stráže zdôrazňuje, že robí všetko pre to, aby také konanie eliminoval. Pripúšťa však, že napriek tomu existuje. Skôr ako na spoluprácu zamestnancov väzníc s odsúdenými však poukazuje na kooperáciu civilov s odsúdenými. Bývalí väzni oponujú, že bez požehnania strážcov zákona by to nešlo.

Výhodná spolupráca

„Je smiešne myslieť si, že väzeň bez podpory dozorcov môže komunikovať voľne so slobodou. Jednoducho to nejde. Všetko je o peniazoch, postavení a kontaktoch v base,“ tvrdí jeden z bývalých odsúdencov, ktorý si neželal zverejniť meno. Ako príklad uvádza list adresovaný manželke.

„Ak chcem, aby ho nik nečítal, jednoducho dám bachárovi poštovné. K zalepenému listu priložím sto eur na známku. Zaplatí 1,10 a zvyšok ide do jeho vrecka. Za to, že list ostane zalepený a odoslaný adresátovi,“ uvádza jeden zo spôsobov, ako možno z basy komunikovať bez cenzúry s tými na slobode.

Mnohé listy sa podľa nášho zdroja dostávajú k adresátom aj cez právnikov. „Tí jediní majú v podstate možnosť často chodiť za klientmi. Nosia so sebou spisy hrubé desiatky centimetrov, ktoré nik nekontroluje, a tak bez problémov prepašujú potrebnú komunikáciu svojich klientov,“ dopĺňa ďalší bývalý basista. Mnohí píšu v cudzej reči, aby odkazu rozumeli len zasvätení.

Rôzne príkazy

Dôvody komunikácie so svetom bez kontroly strážcov zákona sú rôzne. „Mám nejaké problémy s políciou na Slovensku a momentálne ma držia vo väzbe. Asi tu ostanem sedem mesiacov. No mám pre teba dobré správy."

"Stretol som sa s najväčším mafiánskym bosom na Slovensku. Nemá problém poslať akúkoľvek sumu do desiatich minút v hotovosti. Verím mu na sto percent. Má pod kontrolou sedemsto eseročiek na Slovensku,“ píše sa v jednom z listov vynesených načierno z basy.

Originál je v angličtine. Ďalší list spoza mreží je o trochu konkrétnejší a inštruuje „správneho“ človeka na slobode, ako pomôcť pisateľovi, aby dlho nesedel.

„Tak ako? Dostali nás do sračky. Interpol má nejaké fotky aj videá a vedia o tých prachoch za zbrane. Shaggy im dal nejaké mená. Musíš si dávať pozor. Potrebuje 100-tisíc eur pre sudcu. Daj všetky veci môjmu právnikovi. Je to veľmi dôležité. Interpol už všetko vyšetruje. Som v Nitre. Musím im zaplatiť, aby mi skrátili trest,“ znie odkaz väzňa zainteresovaným na slobode.

Z napísaného vyplýva, že dotyčnému hrozí dvanásťročná basa, ktorej sa chce všemocne vyhnúť.

Podnikavý Zemplínčan

Tvrdenia o čulom kontakte so slobodou dokladajú prepustení basisti viacerými listami. Obsahom jedného z nich sú inštrukcie od väzneného muža z Michaloviec, ktoré rozposielal blízkym. Odkiaľ list získali, taja. Rovnako odmietajú prezradiť identitu odsúdeného autora listu. Vraj zo súdržnosti.

Pisateľ listov je podľa nich právoplatne odsúdený. Najskôr sedel v Nitre, teraz je v Košiciach. Na slobode sa vraj rád fotil s politikmi a prezentoval ako solventný, vážený muž. Dnes sa už ukazovať nemôže, no v tichosti „podniká“ aj spoza mreží.

„Vždy sa rád pochválil novým autom, ktoré si zadovážil na lízing. Vždy to boli luxusné vozidlá, väčšinou ako jediné dovezené na Slovensko,“ prezrádza náš zdroj z Michaloviec.

Hovorí, že priateľka dotyčného nežije na východe. „So spoločným synom odišli na západné Slovensko. Jedným z dôvodom bolo, že sa hanbí za priateľa. Radšej tvrdí, že už spolu nič nemajú.“

Ani to však podnikavému Zemplínčanovi neprekáža, aby v listoch z väzenia inštruoval nielen ju, ale aj svojich spolupracovníkov. Listy posiela na adresu priateľkinej matky, cez advokáta alebo tak, ako opisuje v jednom z nich - priamo na nemenovaný súd nemenovanému sudcovi.

„Skús sa stretnúť so Zdenkom a popros ho, aby všetko, čo mi tu chceš poslať, nech to pošle on z jeho roboty! Opýtaj sa ho, či môžem aj ja na jeho meno poslať poštu k nemu do roboty, lebo tú mi tu nikto neotvorí a nemôže čítať!“ inštruuje odsúdený mladík priateľku v jednom z listov, ktoré má redakcia k dispozícii.

Peniaze z Budapešti

Zaujímavá je však celá korešpondencia, prostredníctvom ktorej pisateľ organizuje výber peňazí z rôznych zahraničných bánk v Budapešti. A ide o poriadne vysoké čiastky. „Jednoducho podrazil spolusediaceho cudzinca a ponúkol mu pomoc. Samozrejme, peniaze idú do vrecka jeho priateľky, nie tomu, komu patria,“ spresňuje jeden z bývalých trestancov.

Príkazy sú jasné. Konkrétne hovoria o byte v centre Budapešti, kde poverený človek nájde nielen tučnú hotovosť v eurách, ale aj potrebné kreditné karty s prístupovými kódmi.

Súčasťou korešpondencie sú konkrétne mená a prihlasovacie údaje na Skype, aby sa zainteresovaní vedeli spojiť s ďalšími ľuďmi zapletenými do výberu financií z bánk.

„Na karte je okolo päťdesiat miliónov forintov. Musíš ísť každý deň na hranicu a z bankomatu vybrať peniaze. Na karte je denný limit štyri milióny forintov. Naraz ti bankomat vydá od 800-tisíc do jedného milióna forintov."

"Toto urob štyri-päťkrát za sebou. Podľa limitu. Peniaze potom zmeň na eurá,“ rozdeľuje úlohy šikovný Zemplínčan spoza mreží. Podľa neoficiálnych informácií polícia už prípad preveruje.

Čo je pod kontrolou

Šéf Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž hovorí, že korešpondencia väznených ľudí sa kontroluje. Väzeň má právo posielať na vlastné náklady listy aj ich prijímať. Skontrolovať obsah listu môže riaditeľ ústavu alebo ním určený príslušník zboru.

„Ústav je povinný zadržať korešpondenciu, ak obsahuje informáciu s hanlivým obsahom, informáciu, ktorá môže narušiť účel výkonu väzby a trestu, alebo jej obsah zakladá podozrenie z páchania trestnej činnosti,“ vymenúva situácie, kedy možno zasiahnuť.

Kontrole, naopak, nepodliehajú listy určené sudcom, obhajcom, prezidentovi, poslancom parlamentu, Úradu vlády či štátnym a medzinárodným inštitúciám, ktoré sa zaoberajú sťažnosťami týkajúcimi sa ochrany ľudských práv. Týka sa to aj korešpondencie zaslanej diplomatickou misiou alebo konzulárnym úradom cudzieho štátu.

„Za obsah takto zaslanej, respektíve doručenej korešpondencie nemôže niesť zbor zodpovednosť,“ uzatvára Baláž. V praxi to znamená, že ak majú väzni kontakty na správnych miestach, môžu rozdávať príkazy, presadzovať svoje záujmy a riadiť obchod aj spoza mreží.

VIDEO Plus 7 Dní