Bývalá smeráčka 67-ročná Viera Tomanová, prezývaná aj trafikantka, sedí od januára na poste detskej ombudsmanky. Šesť rokov, teda až do 73 rokov, bude poberať lukratívny plat 3 300 eur mesačne.

Exministerka, ktorej zvolenie vyvolalo vlnu nevôle medzi mimovládkami venujúcimi sa deťom, sa postarala aj o dcéru Petronelu. S tou už pol roka vedú súkromný detský domov. Pekná myšlienka, ak by nešlo o biznis s takzvanými štátnymi deťmi.

Štátne deti

Vládna politika už roky avizuje dostať deti z detských domovov do adoptívnych, pestúnskych či profesionálnych rodín alebo aspoň do detských domovov takzvaného rodinného typu. Dokonca aj zákon prikazuje, aby deti do troch rokov vyrastali v rodinách. Fakt, že to vždy tak nie je, má negatívny dosah nielen na deti, ale aj na štátne financie.

Dieťa v domove stojí štát priemerne ročne takmer dvanásť- až štrnásťtisíc eur. Predstavte si, že vaše dieťa vás mesačne vyjde na tisíc eur! Nuž, nepredstaviteľné! A tak sa štát rozhodol, že takéto neefektívne nakladanie s peniazmi zruší.

Posteľ za 550 eur

Nedávno sa exministerka rozhodla spolu s dcérou zriadiť detský domov rodinného typu. Dcéra Petronela, s ktorou má jej mama dlhé roky spoločnú domácnosť, odkúpila zastavaný pozemok v tesnej blízkosti ich domu v bratislavskej starej Petržalke. K pôvodnej časti domu pribudla prístavba s balkónom, terasou a so záhradou.

Na pozemku nechýba altánok s kozubom či posedenie s hojdačkou. Už pred pol rokom Viera Tomanová priznala pre Plus JEDEN DEŇ, že dom má slúžiť pre deti z detského domova. Ale ako to už v jej prípade býva zvykom, povedala síce a, ale zabudla dopovedať b. Zarazila totiž informácia, že starať by sa o ne mali vychovávateľky.

Prečo si niekto privedie do domu deti, o ktoré sa napokon aj tak osobne nestará, a namiesto domácej pohody im tak opäť vytvára, hoci v menšom, ale predsa, prostredie detského domova? Po niekoľkých mesiacoch sa Tomanová rozhodla, že o tejto téme nechce viac komunikovať. Nečudo, lebo, ako sme zistili, ide o riadny biznis.

Čítajte viac:

Rebel pani Ficovej a labrador Andreja Kisku: Toto sú nové celebritné psy

Jej dcéra Petronela Tomanová získala od štátu len na materiálové vybavenie prístavby slúžiacej ako detský domov čiastku takmer pätnásťtisíc eur. Z tejto sumy zaplatila tri rolldory, najlacnejší stál 1 600 a najdrahší 1 690 eur. Len tak mimochodom, ak sa náhodou rozhodne, že detský domov prestane prevádzkovať, ako si štát zoberie späť vstavané skrine? Nešetrilo sa ani na posteliach. Desať postelí s pevným roštom, po 550 eur za jednu, je už naozaj luxusná investícia aj pre dieťa.

Bežne sa detské postele dajú kúpiť za 150 a tie drahšie za 300 eur. Nuž, zo štátneho krv netečie. Stôl do spoločenskej miestnosti, a to za 400 eur, je už len odrobinka v porovnaní s posteľami. Nákup, za aký by sa nemusela hanbiť nejedna rozhadzovačná celebritka.

Prijímateľ, v tomto prípade dcéra Petronela, podľa zmluvy berie na vedomie, že je povinný strpieť kontrolu zo strany oprávnených osôb. Samozrejme, zaujímalo nás, či ministerstvo kontrolu vykonalo.

Podľa hovorkyne ministerstva práce Jany Lukáčovej vykonali kontrolu, konkrétne obhliadku objektu, ešte pred spustením projektu, a to v marci minulého roka. Odvtedy u nich nikto z ministerstva nebol.

V zmluve o poskytnutí dotácie sa tiež uvádza, že päť rokov odo dňa platnosti zmluvy prijímateľ, teda opäť Petronela Tomanová, neprevedie na seba vlastnícke právo. Z čoho jasne vyplýva, že po piatich rokoch tak urobiť môže. Ak sa rozhodne, že už detský domov prestane prevádzkovať, zostane jej aspoň zariadený dom.

Na dieťa tisícku mesačne

Nezisková organizácia PETO, čo je skratka z mena a priezviska zakladateľky aj štatutárneho zástupcu Petronely Tomanovej, však získala ešte oveľa vyššiu sumu, a to na každé dieťa zvlášť.

A hoci by mal štát podporovať,aby deti boli v čo najkomornejšom prostredí, je to naopak, čím viac detí súkromný detský domov má, tým viac peňazí od štátu dostane. A na bábätká do jedného roka je suma ešte vyššia.

Od júla 2015 do konca decembra, teda len na pol roka, dostala organizácia PETO čiastku 58 500 eur. Na jedno dieťa je to ročne priemerne 11 940 eur.

Len na porovnanie, adoptívni rodičia, ktorí si deti zoberú do rodiny, riadne osvoja a tak pomôžu štátu aj finančne, nedostanú od štátu nič! Nárok majú len na rodičovský príspevok 200 eur, ktorý poberajú tri roky odo dňa osvojenia.

„Osvojili sme si s manželom osemmesačné dievčatko. Po príchode do detského domova sme ho museli prezliecť do prineseného oblečenia.

Dieťa, ktoré bolo celý čas v štátnej opatere, nedostalo do výbavy nič. V tom čase som nemala ani nárok na ‚kočíkové‘, všetko, od postieľky, autosedačku, každú plienku či sušené mlieko, sme museli platiť z vlastných peňazí,“ povedala nám jedna z matiek, ako to funguje pri adopciách.

Čítajte viac:

Parádnica, mimozemšťanka aj matrioška: Módny štylista hodnotil outfity poslankýň

Vráťme sa k Tomanovým

Po viac ako roku od začiatku budovania prístavby je všetko dokončené a deti z detského domova sú už v petržalskom domčeku. Na počet detí umiestnených v opatere nie je okolo domu rušno, dokonca by sa dalo povedať, že je tam až podozrivé ticho.

Podľa našich informácií, ktoré nám potvrdili na ministerstve práce, má u seba Petronela Tomanová šesť bábätiek do jedného roka a päť detí vo veku od 4 do 8 rokov. Podľa ministerstva práce sa starostlivosť o deti zabezpečuje v spomínanom rodinnom dome na Prokopovej ulici. Spolu ide o jedenásť detí, hoci podľa nariadenia súdu by mala neziskovka dostávať finančnú dotáciu maximálne pre desať detí.„Tie bábätká by mali byť v profesionálnych rodinách a nie v detských domovoch, keďže vyžadujú najväčšiu starostlivosť a potrebujú aj takzvanú kontaktnú osobu, teda náhradnú matku,“ myslí si bývalá riaditeľka detského domova a nechápe, ako je možné, že v domove majú až šesť bábätiek.

Iba ak by tam naozaj reálne neboli umiestnené a boli v rodinách u profesionálnych matiek. Podľa jej názoru sa štát dlhodobo usiluje o to, aby každé bábo dostalo k dispozícii svoju profimatku. Preto nás prekvapila informácia, že Petronela Tomanová nie je evidovaná ako profesionálny rodič, čo znamená, že ona sama sa o deti nemôže starať.

Podľa nášho zdroja však zamestnáva iné profesionálne matky, ktoré túto činnosť vykonávajú. Petronela Tomanová túto prácu nerobí, je riaditeľka neziskovej organizácie PETO, ktorá od štátu poberá na deti príspevky.

Nečudo, že jej matka Viera Tomanová sa na danú tému odmieta rozprávať, ak ňou avizovaná starostlivosť o deti sa začína aj končí tým, že im poskytne strechou nad hlavou, ktorú vlastne dotuje štát.

Vysnívaný domov

A nie je to prvýkrát, čo sa opustené deti spájajú s menom Viera Tomanová. Do zabudnutia upadla kauza, keď štát dal do užívania vilu so záhradou v lukratívnej časti hlavného mesta pod Slavínom, a to neziskovej organizácii Vysnívaný domov.

Priestory mali slúžiť opusteným deťom. Keď tam však neskôr ministerstvo práce vykonalo kontrolu, zistilo, že profesionálna rodina tam nikdy nebývala.

Zaujímavé bolo, že sa tam našli veci Viery Tomanovej a jej dcéry, ktoré však tvrdili, že ich neziskovke venovali. Vilu chcela neziskovka dokonca výhodne odkúpiť. Vysnívaný domov založila pred rokmi Elena Haverdová s Róbertom Jurčom, ktorý v tom čase podnikal s Tomanovej dcérou Petronelou.

A hoci je kauza už dnes zabudnutá, a vila je opäť vo vlastníctve štátu, stále vyvoláva otázniky, prečo sa niekto snaží na štátnych deťoch zarobiť. Hoci nákupom štátnej vily za bagateľ alebo poberaním príspevku a luxusným zariadením za tisíce eur.

Ako sme zistili, na tento rok si dala Petronela Tomanová žiadosť o príspevok s ponukou na 16 miest! Ak je teda priemerný výdavok na jedno dieťa v domove 11 940 eur, tak by jej neziskovke malo prísť na účet 191 040 eur.

Ombudsmanka

Takmer v hodine dvanástej schválili poslanci detského ombudsmana. Komisár pre deti má vlastne chrániť práva detí, pričom sa na neho môže obrátiť každé dieťa aj bez vedomia rodičov, poručníka či opatrovníka. Podmienkou na tento post bolo, aby kandidát bol občanom Slovenska, mal vysokoškolské vzdelanie, bol bezúhonný a apolitický.

Nuž a slovenskí poslanci, po štrnástich rokoch ignorovania medzinárodného naliehania, napokon deťom prisúdili, a to zrejme za zásluhy, Vieru Tomanovú. Vieročka, ako ju mnohí politici familiárne volajú, je síce občanom Slovenska a má vysokoškolské vzdelanie, ale o jej bezúhonnosti či apolitickosti sa dá vážne polemizovať.

Tomanová nielenže nie je apolitická a ešte donedávna bola smeráčka, ale navyše sedela v ministerskom kresle. Pre jej psa Reta dokonca mimoriadne zasadala vláda, pre klientelizmus ju kritizoval Najvyšší kontrolný úrad a ona sama sa pre nevypnuté mikrofóny stala symbolom rozdávania „trafík“ smeráckou vládou.

Medializovaný vlčiak Ret: Len pripomeňme, ako bezúhonná Tomanová ako ministerka práce poslala auto so šoférom z Bratislavy do Lisabonu, teda takmer tritisíc kilometrov, lebo vraj tam nemala naša ambasáda pre ňu adekvátne vozidlo, hoci sama sa tam dopravila lietadlom.

Ale to bol len začiatok. Ministerka mala istý čas najdôležitejšieho psa v histórii Slovenska, veď ktorý psičkár sa môže pochváliť tým, že by pre jeho psa zasadala vláda.

Legendárny vlčiak Ret, strážca ministerkinho domu, prinútil vtedajšieho premiéra Roberta Fica zvolať mimoriadne rokovanie vlády. Ret strážil dom Viery Tomanovej, keď mu jedného dňa prišlo nevoľno. Zo záhadného omámenia obvinil premiér novinárov. Skutočného vinníka sa však nikdy nepodarilo odhaliť.

Trafikantka: O „trafiku“ sa chcela vtedajšia ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová postarať pre šéfa Sociálnej poisťovne Ivana Bernátka. Toho totiž Fico po kontrolnom dni požiadal o uvoľnenie funkcie. Na následnej tlačovke sa potom Tomanová pýtala Fica na Bernátkovu budúcnosť. Dialóg zachytili nešťastne zapnuté mikrofóny.

Prepis nahratého rozhovoru: Jún 2008: Tomanová: „Pán premiér, máme riešenie pre Bernátka, že čo s ním urobíme?“ Fico: „Ja som povedal, že ja s tým pomôžem, dobre? Prečo nie, ten môže ísť kamkoľvek.“ Tomanová: „Keby sa dalo niekam do Bruselu...“