Nie je to však jediný prípad, v ktorom zohral hlavnú úlohu lekár. Pred rokmi sa pred súd postavil doktor, ktorý predpisoval vo veľkom Subutex, ktorým sa liečila závislosť na heroíne. Už v rokoch 2007 až 2008 „liečil“ svojich pacientov tak, že im jednoducho vystavoval predpisy na mimoriadne zákerný liek Subutex, ktorý sa používa výhradne na substitučnú liečbu závislostí opiátového typu v kombinácii so špecializovanou medicínskou a psychologickou starostlivosťou. Zjednodušene, lieči sa ním závislosť napríklad o heroínu.

Lekár Milan P. predpísal tieto lieky pacientom v hodnote 11.611 eur, pričom lekárske predpisy vystavil tak, že ich rozhodil medzi päť ľudí vrátane seba samého. Ani jedna z uvedených osôb nebola jeho pacientom, neliečila sa u neho pre drogovú závislosť, nepoznal ich zdravotný stav ani ich nikdy nevyšetril, či môžu brať Subutex bez následkov na ich zdravotný stav.

Postavil sa pred súd

Podľa obžalobného návrhu tieto lekárske predpisy vystavil s vedomím, že poslúžia osobe, ktorá sa lieči z drogovej závislosti, pričom všetky vystavené lekárske predpisy chodil pacient vyberať do Hodonínu, pretože na území Slovenskej republiky nebol Subutex dostupný. Doviezol ho na Slovensko a tu ho v Nitre distribuoval ďalším osobám, za čo boli stíhaní a odsúdení. Okresný súd v Nitre lekára odsúdil za pomoc k obzvlášť závažnému zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi na desať rokov väzenia a trojročný zákaz vykonávania lekárskej praxe. Ten istý súd napokon lekára Milana P. neskôr v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil, pretože skutok, ktorého sa dopustil, nie je trestným činom (!). Výsmech spravodlivosti?

Rómska narkomafia

V hľadáčiku polície sa ocitol ďalší lekár, ktorý pôsobil aj v Nitre a okolí.  Komu a aké lieky predpisoval, prečo to robil, a čo mu za to hrozí sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.

[email protected]