Asi sedemtisíc áut odtiahnutých za rok v Bratislave je podstatne viac ako v iných mestách. Samozrejme, v hlavnom meste žije viac ľudí a množstvo sem za prácou dochádza.

Rozdiel v prístupe k odťahovaniu oproti iným mestám je však značný. Ako to vysvetľuje dopravný analytik JOZEF DRAHOVSKÝ?

Prečo sú v počte odťahov v krajských mestách veľké rozdiely?

Počty odtiahnutí sa odvíjajú od toho, či to robí firma pre biznis, alebo mesto vo verejnom záujme. V Bratislave sa mestskí policajti vozia v aute odťahovky a iniciatívne hľadajú, koho by odtiahli. Na druhej strane, ak ako občan voláte na mestskú políciu, aby odtiahli auto, ktoré vás blokuje či prekáža odvozu smetí, neprídu. To ich nezaujíma. V iných mestách hľadajú možnosti, ako sa odťahom vyhnúť a pristupujú k nim len vtedy, keď sa už inak nedá.

Je to teda dobrý biznis? Podnikanie bez rizika? Magistrát hovorí, že to robia zmluvne, lebo keď sa do toho púšťali sami, boli stratoví.

Buď to robí mesto pre spokojnosť obyvateľov, alebo sa to prihodí súkromnej spoločnosti s nevypovedateľnou zmluvou tak, aby konkurencia nemohla ponúknuť lepšiu cenu.

Súkromné firmy však tvrdia, že ony robia odťahy len na pokyn polície. Aj keď sa v Bratislave vozia s nimi policajti v aute, ako vravíte, predsa sa len musia držať zákona. Je problém v ňom?

Zákon bol svojho času postavený tak, že môžu odtiahnuť za hocijaký priestupok v statickej doprave. Potom sa to zmenilo na formuláciu, že môžu odtiahnuť len vozidlo, ktoré tvorí prekážku cestnej doprave. Po čase sa to vrátilo, lebo veľa ľudí sa súdilo. Teraz odťahujú také autá, u ktorých je zrejmé, že vodič to auto potrebuje a je ochotný zaplatiť. Plus si dávajú pozor, že vždy vytvoria aj fotografickú dokumentáciu, ako vozidlo stojí. Mám fotky, kde merajú vzdialenosť chodníka od vyklopeného spätného zrkadla, či tam je 150 cm. Ak je menej, tak odtiahnu. Pritom by niekedy stačilo len sklopiť spätné zrkadlo!

Ako sa môže občan voči tejto praxi brániť?

Nijako. Zvoliť si v meste také zastupiteľstvo, ktoré bude situáciu riešiť. Také, ktoré bude raziť politiku odťahov iba vtedy, keď je to nutné. Len pomocou volieb, inak nie.

Prečo je cena za odtiahnutie taká vysoká?

Robil som si vlastný prieskum v Bratislave, koľko stojí odťah v rôznych odťahovkách. Zistil som, že ceny sú rôzne, okrem prípadu, že sa použije mechanické rameno na naloženie vozidla, vtedy sú ceny rovnaké a citeľne vyššie. To znamená, že medzi nimi existuje tichá kartelová dohoda. Oni sa na tom dohodli, aby bola cena vysoká.

Koľko zaplatíte v krajských mestách

Bratislava - 99 eur súkromnej firme Car Towing a pokutu polícii do 50 eur. Denne sa odtiahne priemerne 20 áut.

Košice - Za pristavenie odťahovacieho vozidla 16 eur, za naloženie a zloženie vášho auta 37 a za jeho odstránenie je 68 eur. Dohromady teda 121 eur. Ak však prídete skôr a vaše auto ešte nie je naložené či odvezené, zaplatíte len časť sumy. Odťahuje mestská polícia, nie súkromná firma. Pokuta je do 50 eur. Za rok odtiahnu asi 300 áut.

Prešov - 93 eur súkromnej firme MR Group, plus pokuta do 50 eur polícii. Ak sa majiteľ vozidla dostaví k autu počas odťahovania, nebude musieť zaplatiť 83, ale 66 eur. Za minulý rok sa rozhodlo o odtiahnutí približne päťdesiatich áut.

Trenčín - Posledné tri roky neodtiahli ani jedno auto, no v prípade, že by to bolo potrebné, mesto má zmluvu na prenájom odťahovacieho auta od firmy Odťah Tiso. Poplatok za odťah stanovil znalec, a to na 105 eur.

Trnava - Odťahujú ojedinele, čakajú na vodiča. Firmu na odťah však majú a vodiči jej platia 42 eur, 3,60 eura za deň na odťahovom parkovisku, plus pokuta do 50 eur mestskej polícii. V rokoch 2015, 2016 a 2017 rozhodli o odtiahnutí 33 vozidiel. Vlani len o štyroch.

Banská Bystrica - Neodťahujú, dávajú papuče.

Nitra - Neodťahujú, dávajú papuče.

Žilina - Neodťahujú, dávajú papuče.