Blog kajúcnika: Odsúdený muž tvrdí, že ho na namočenie „spolupáchateľa“ naviedla polícia
28. 9. 2021, 12:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 15:55)

Zdroj: RTVS
Prípad nitrianskej pozemkovej mafie má mnoho otáznikov, jedným z nich sú aj tvrdenie muža, ktorý celú skupinu "natrel" o tom, že vypovedal, ako chceli policajti.
Zdroj: RTVS
Zdroj: ARCHÍV E. H.
Zdroj: FACEBOOK
Galéria k článku
S kajúcnikmi akoby sa vrece roztrhlo. Hoci vo svete ide o bežnú policajnú taktiku, u nás sa z používania tohto typu svedectiev stáva horúca téma. Na problém s použitím inštitútu kajúcnika upozorňuje známa nitrianska advokátka, ktorej syn skončil po podobnom svedectve za mrežami. Hovorí o podozreniach na pomstu, lebo sa jej syn vraj dostal do konfliktu s Norbertom Bödörom. A hoci kajúcnik priznáva, že nehovoril pravdu, nikoho to vraj nezaujíma.
Pozemková mafia
Celý prípad sa začal odohrávať koncom roka 2018. Polícia vtedy zasiahla proti takzvanej nitrianskej pozemkovej mafii. Prípad, ktorý na začiatku riešila miestna polícia, prebrala NAKA, ktorá obvinila spolu šesť ľudí z obzvlášť závažného zločinu podvodu.
„Obvinení páchali podvody koordinovane, s presnou deľbou práce, teda ako členovia organizovanej skupiny. Najskôr vytypovali vhodné nehnuteľnosti na predaj. Potom si neoprávnene zabezpečili osobné údaje vlastníkov vytypovaných nehnuteľností. Následne na webovej stránke www.bazos.sk zverejnili ponuku na ich predaj. Išlo o nehnuteľnosti v katastrálnom území Nitrianskeho okresu. Všetko sa malo diať bez vedomia skutočných vlastníkov,“ píše sa v agentúrnej správe, ktorá vyšla po tom, ako prokuratúra žiadala pre všetkých väzbu. Za hlavu tohto zoskupenia označil hlavný svedok a obžalovaný Matúš Kuric nitrianskeho developera Roderika Abaffyho. Presne opísal, ako skupina fungovala, ako ich Abaffy riadil, či ako sa vydával za realitného agenta.
Zavretý do väzby
Všetci členovia skupiny putovali rovno do väzby, kde sú doteraz. Prvostupňový súd v Nitre ich všetkých odsúdil, najvyšší trest, 12 rokov, dostal Abaffy. Kuric, ktorého výpoveď polícii pomohla chobotnicu rozpliesť, dostal šesťročný trest. Podľa mamy Roderika Abaffyho, nitrianskej advokátky Evy Hlaváčovej, to však nie je také jednoznačné, ako to z rozsudku vyzerá. V synovom mene podala odvolanie proti rozsudku, kde tvrdí, že „absolútne zlyhal dozor prokurátora, evidentne sa mu vec vymkla z rúk a všetko ponechal na svojvôľu vyšetrovateľov“. Ako vysvetľuje, už na začiatku celého prípadu nebolo na vznesenie trestného obvinenia dostatok dôkazov.
„Jediným dôkazom je spochybnená výpoveď kajúcnika Matúša Kurica, ktorý svoje prvotné tvrdenia viac nezopakoval. Ešte aj za prítomnosti obhajcov ho vyšetrovatelia upozorňovali na to, že má vo vlastnom záujme zotrvať na výpovedi spred vznesenia obvinenia. A on tak neurobil,“ hovorí Hlaváčová a upozorňuje, že výpoveď získaná nátlakom je nezákonná.
Cestička z bubliny
O tom, ako toto donútenie vraj vyzeralo, sa podľa Hlaváčovej Kuric rozpísal v blogu zverejnenom pod pseudonymom na portáli Pravda.sk. „Poslala mi to jeho obhajkyňa, že si to máme prečítať,“ vysvetľuje, ako identifikovala autora Hlaváčová.
Blog je skutočne šokujúci. Kuric v ňom píše, ako sa ráno 16. októbra 2018 zobudil na vreskot priateľky a zvuky rozbíjaného skla. Došiel si po neho zásahový tím, ktorý ho nechal ležať na chladnej zemi, aby neskôr dostal do ruky papier s obvinením.
„Všetko vieme, máme kopu dôkazov, radšej začni rozprávať, lebo začne niekto iný. On pôjde domov a ty si odsedíš 15 rokov.“
„Pät-pätnásť? - počul som svoj zlomený hlas. Vedel som o mužovi, ktorý dostal za terorizmus šesť rokov. Priateľkinu kamarátku napadol muž u nej doma a kameňom jej rozmliaždil lebku, má doživotné následky. Nebyť jej maminy, zabil by ju. A on dostal štyri roky. Nedávalo mi to zmysel,“ opisuje Kuric v blogu, ako ho vyšetrovatelia vydesili. Tvrdí, že mu opakovali, ako dostane jeho priateľka Simona desaťročný trest a ako im ich vzťah určite nevydrží. Tvrdí, že nakoniec ustúpil, pretože chcel ochrániť priateľku a jej brata.
„Čo si hlúpy? Pre takého potkana, ktorý ťa využil, chceš zahodiť život? Neboj sa ho, ja viem, že sa ho bojíš, ale neboj sa. Keď vyjde, bude z neho dedko. Chceš zahodiť 15 rokov života? Mladý chlapec. Kto ťa po 15 rokoch zamestná? Nikto, život sa skončil. Mysli na Simonu. Povedz nám to a dostanete so Simonou druhú šancu. Z 15 rokov môže byť nula,“ vraj mu hovoril policajt.
„Spozornel som, objavila sa cestička vedúca von z tej bubliny hrozieb. Spýtal som sa, ako to myslí, a on mi vysvetlil, že existuje paragraf na zastavenie trestného stíhania. Spolu s tým zmenil rétoriku, mal milý tón, správal sa ku mne priateľsky, čo bola isto len umelá póza, súčasť taktiky, ale ja som to v tej chvíli nechcel vidieť,“ opisuje techniku, ktorú na neho použili.
Niekoho nahneval
„Začali ma nahovárať, aby som presvedčil Simonu, chceli, aby aj ona vypovedala proti človeku, ktorý - a teraz som si tým istý - mal byť odprataný. Ešte predtým, než som sa s ním vôbec spoznal, išli po Nitre klebety, že je horúci tovar pre NAKA, lebo niekoho hore naštval. V istých kruhoch sa človek dozvedel naozaj zaujímavé veci,“ píše hlavný usvedčujúci svedok proti Abaffymu.
Podľa Evy Hlaváčovej jej syn naozaj niekoho nahneval. „Môj syn v roku 2010 skúpil niekoľko pozemkov pri Nitre, scelil ich a výhodne predal. Dozvedela som sa, že sa niektorým politicky angažovaným ľuďom nepáčilo, koľko na tom zarobil, a predstavovali si, že by z toho mali dostať podiel,“ tvrdí. Keď to jej syn vraj odmietol, došli za ním najprv piťovci a keď tí neuspeli, nasledoval Norbert Bödör. „Môj syn, ktorý ho poznal, ho poslal niekde. Odvtedy sa okolo môjho syna začali diať veci,“ tvrdí Hlaváčová.
Inšpekcia trestný čin nevidela
Prípadom sa po podnete Hlaváčovej zaoberala aj policajná inšpekcia, tá však stíhanie odmietla. Policajti, o ktorých Kuruc rozprával, totiž v zápisnici uvedení neboli. Policajtka, ktorá jeho výsluch oficiálne spísala, uviedla, že nevie, že by bol pred výsluchom vyťažovaný iným príslušníkom, nemá vedomosť, že by ho akýkoľvek príslušník do čohokoľvek nútil, a nespomína si, kto bol prítomný pri jeho výsluchu.
Dve oznámenia s podobným obsahom ako blog podával sám Kuric ešte koncom roka 2019 na krajskú prokuratúru. Tie boli odstúpené na súd, ktorý o prípade rozhodoval.
Prvostupňový súd však nakoniec skonštatoval, že Abaffyho vina je jednoznačne dokázaná Kuricovou výpoveďou. „MUDr. Roderik Abaffy si dával mimoriadny pozor, aby s predmetnou trestnou činnosťou a organizovanou skupinou nebol spájaný, i keď zrejme podcenil význam svedeckých výpovedí a všetkých ostatných dôkazov, ktoré poskytujú ucelený obraz o tom, ako sa na tejto činnosti podieľal a aké miesto v organizovanej skupine zastával napriek svojej veľkej snahe pôsobiť nezainteresovane a nevinne.“
Podľa Abaffyho nového advokáta Jaroslava Šášika je tým ďalším dôkazom jedna zo zmlúv, ktorá prešla Abaffyho počítačom. Ten tvrdí, že mu ju poslali len na úpravu údajov.
Chcú rozhodnutie z Európy
Advokát takisto prízvukuje, že trestné stíhanie bolo v tomto prípade začaté pre iný trestný čin, než z akého Abaffyho obvinili.
„V Nitre sa to bežne deje. Ja mám tri takéto prípady. Zásadou trestného konania pritom je, že najskôr musíte začať zákonné trestné stíhanie, až potom môžete obviňovať za nejaký skutok. Ale ak nezačnete stíhanie, nemôžete obviňovať, podávať obžalobu a už vonkoncom nie odsúdiť,“ vysvetľuje. Ako dodáva, navrhol prerušiť konanie a predložiť prípad Európskemu súdnemu dvoru na začatie prejudiciálneho konania. „To sú otázky, či je to v súlade s článkom 6.1., aby sa takýmto spôsobom zasahovalo do súdneho konania a aby sa vychádzalo z výpovede kajúcnika z prípravného konania, ktorý na hlavnom pojednávaní nebol vypočutý,“ vraví Šášik.
FOTO v GALÉRII
Európsky súd už prijal dve sťažnosti v tomto prípade.
