Podnikateľa Petra Kubu vzali súdy pre megakorupciu v Pôdohospodárskej platobnej agentúre do väzby v lete minulého roku. V tom okamihu dostali objednávky na podujatia v zariadení Pohoda na hranici Horského parku v Bratislave stopku. Kuba začal rozsiahlu nehnuteľnosť v hodnote niekoľkých miliónov eur patriacu jeho firme Roko ponúkať na predaj. Inzerát na realitnom portáli pribudol o pár dní. Napriek obvineniu z prania špinavých peňazí v obrovských hodnotách sa Kubovi podarilo aj spoza mreží nehnuteľnosti zbaviť.

Budova disponuje okrem reštaurácie ubytovacími, kongresovými a kancelárskymi priestormi. Pozemok, na ktorom stojí, patrí síce hlavnému mestu, no s tým si majiteľ zrejme hlavu nelámal. Na cvengu jej dodáva najmä lokalita na hradnom kopci. Veľvyslanectvá, honosné rezidencie a priamy dotyk s prírodou
podčiarkujú jej vysokú cenu, ktorá by sa za bežných trhových okolností mohla vyšplhať na milióny eur.

Smer Dobytkár

Novým vlastníkom budovy sa v januári stala eseročka MURMAN green. Jej spolumajiteľom a jediným konateľom je istý Andrej Martinka, ktorý v komunálnych voľbách v roku 2018 kandidoval za poslanca mestského zastupiteľstva v Bratislave.

Čo je však zaujímavejšie, Martinka je aj spoluvlastníkom spoločnosti SPV81. Od tejto eseročky nadobudla byt na Dunajskej ulici v centre mesta dcéra sudcu Špecializovaného trestného súdu Michala Trubana. Konateľom firmy SPV81 bola v minulosti ďalšia postava z Dobytkára, advokát Ján Gajan. Toho kľúčový svedok označil za vybavovača, ktorý mal pre sudcu Trubana a jeho rodinu vydolovať agrodotáciu pre penzión Altmayer v Banskej Štiavnici.

Popri Petrovi Kubovi vyšetrovateľ v rámci Dobytkára obvinil Kubovu firmu Roko. Kuba je podľa výpisu z obchodného registra jej jediným akcionárom a šéfom predstavenstva. Ako je možné, že tak poľahky z väzby previedol lukratívnu nehnuteľnosť na inú firmu? Prečo ju v rámci trestného konania nezaistili, sme sa od špeciálnej prokuratúry nedozvedeli, ani to, čo všetko z Kubovho majetku zaistili.

„Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nebudeme v štádiu neverejného prípravného konania konkretizovať postup orgánov činných v trestnom konaní ani vykonávané úkony,“ povedala nám hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Z čoho Kubu vinia?

Peter Kuba podľa obvinenia pral peniaze z úplatkov v agro­agentúre pre oligarchu z pozadia strany Smer Norberta Bödöra. Podivné zmluvy vraj pouzatváral medzi firmou Roko a bödörovskou esbéeskou Bonul. Orgány činné v trestnom konaní spochybňujú aj transakciu medzi Rokom a Bödörovou firmou Bokran, ktorú Roko kúpilo za 16 miliónov eur a následne predalo za tisíc eur.

Vyšetrovanie ukazuje, že na vrchole korupčnej schémy v PPA stáli postavy z pozadia vtedajších vládnych strán SNS a Smer Martin Kvietik a Norbert Bödör, mohutne podporovaní vrcholnými predstaviteľmi PPA Michalom Kožuchom či Ľubomírom Partikom a vybavovačmi a výbercami úplatkov na nižších priečkach reťazca.

O úplatkoch, ktoré cez Partiku a Kubu údajne končili u Bödöra, vypovedal „delič koristi“ Marek Kodada: „Partika mi nikdy netvrdil, že peniaze sú preňho. Najprv mi povedal, že je to pre Nitru, a potom, že pre Bödöra. Toto mi nepriamo potvrdil aj Martin Kvietik, ktorý mi povedal, že má s Bödörom dohody.“

Práve bývalý šéf PPA Ľubomír Partika bol ten, kto mal špinavé peniaze Kubovi odovzdávať a ten ich následne „očistené“ spätne distribuovať Partikovi, no najmä Bödörovi.

Podľa komunikácie v Threeme Bödörovi záležalo aj na Partikovom mediálnom obraze. Cez Mariana Kočnera pre neho vybavoval rozhovor v novinách.

Viac FOTO lukratívnej stavby, ktorú Kuba predal v GALÉRII >>

Bödör, Kuba aj Partika vinu popierajú. Polícia zatiaľ zadokumentovala úplatky z Pôdohospodárskej platobnej agentúry za viac ako desať miliónov eur.

Mohlo by vás zaujímať: