Slovenská pošta pozná víťazov dvoch svojich tendrov na dodávky bezpečnostných služieb, ale zatiaľ ich pred verejnosťou ukrýva. Asi nikoho preto neprekvapí prečo. Prvú časť súťaže na strážnu službu v odhadovanej hodnote 11 miliónov eur vyhrala známa SBS-ka Lama SK.

S touto bezpečnostnou agentúrou sa spájajú aktivity bývalého šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS) Ľudovíta Makóa. Spoločnosť Lama SK, ktorú oficiálne vlastní Makóov známy Boris Reken, svoj úspech na pošte nekomentuje.

Ľudovíta Makóa polícia pred časom kvôli podozreniam z vydierania zadržala a posadila do väzby. Z nej ho nakoniec prepustili vďaka tomu, že s políciou spolupracuje a objasňuje trestnú činnosť najvyšších predstaviteľov policajného zboru na Slovensku prezývaných ako Bödörovci.

Vyhral aj Bonul

Z policajného vyšetrovania korupcie na najvyšších poschodiach polície vyplýva, že Ľudovíta Makóa na post šéfa KÚFS nainštaloval bývalý policajný prezident Tibor Gašpar spoločne s nitrianskym oligarchom Norbertom Bödörom.

Galériu k článku si pozrite TU>>>

V druhej čiastkovej súťaži, na prepravu hotovosti z pobočiek pošty, zase podľa informácií Plus7Dní uspela najväčšia SBS v krajine - Bonul z Nitry. Tá patrí Miroslavovi Bödörovi – otcovi nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra sediaceho vo väzbe pre podozrenia z rozsiahlej korupcie a s kontaktmi na najvyšších predstaviteľov štátu počas vlád Smeru.

Odhadovaná hodnota tejto časti tendra pošty je vo výške 5,5 milióna eur. Ide o poslednú časť súťaže, ktorú štátny podnik vyhlásil iba v októbri. Uchádzači mali svoje ponuky predložiť do 6. novembra. Počas elektronickej aukcie Bonul ponúkol celkovú cenu nižšiu až o 2 milióny eur ako druhý úspešný uchádzač v poradí.

Pošta mlčí

Slovenská pošta víťazov tendrov nateraz neprezrádza. "Ani jedno z troch výberových konaní ešte nie je ukončené, preto nemožno ich výsledky akokoľvek komunikovať," vraví hovorkyňa pošty Iveta Dorčáková. Štátny podnik pritom reálne zvažuje aj možnosť, že celú súťaž napokon zruší a vypíše novú. To by ale znamenalo, že predĺži zmluvu so súčasným dodávateľom týchto služieb o ďalších 6 mesiacov – teda s Bödörovou SBS z Nitry  Bonulom.

A o čo teda ide? Štátny podnik Slovenská pošta akutálne hľadá nového dodávateľa bezpečnostných a strážnych služieb na nasledujúce štyri roky. V hre je dokopy 22 miliónov eur a pošta zákazku rozdelila na tri časti - bezpečnosť pri preprave hotovosti, fyzická ochrana objektov a autoparku po celom Slovensku a technická služba čiže údržba ale aj obnova už existujúceho zabezpečovacieho systému ochrany.

Firma Bonul totiž ešte v roku 2016 vyhrala megatender pošty za 27 miliónov eur. I toto verejné obstarávanie štátnej akciovej spoločnosti na bezpečnostné služby vyvolávalo v tom čase množstvo otáznikov a podozrení. SBS-ka totiž mala úzke väzby na predstaviteľov vládnucej strany Smer. Premiér Robert Fico sa dokonca objavil na jej vianočnom večierku. A za vtedajším tendrom stáli tí istí ľudia, ktorí súťaž pošty riadia aj dnes.

Rovnaké osoby v pozadí

V súčasnom manažmente Slovenskej pošty po výmene vlád zostali dvaja pôvodní manažéri – bývalý policajt Stanislav Backa a člen jej predstavenstva Norbert Polievka. Zdroj Plus7Dní tvrdí, že práve táto dvojica nesie priamu zodpovednosť za prípravu spomínaných podmienok prebiehajúceho verejného obstarávania pošty.

Ich pokyny má na slovo počúvať ďalší manažér súťaže Marek Grzybowski. Jeho meno sa v súvislosti s Bonulom a možným ovplyvňovaním verejného obstarávania v prospech nitrianskej SBS prevalilo ešte pred ôsmymi rokmi. Pri tendri z roku 2012 sedel Grzybowski v komisii ako bývalý zamestnanec Bonulu.

Z tejto firmy odišiel do pošty iba rok pred vypísaním súťaže za 22,3 milióna eur, ktorú vyhrala – a tomu neuveríte - Bonul.  „Jeden z troch členov výberovej komisie Slovenskej pošty, ktorá priklepla mastný kontrakt tejto SBS, pracoval pre Bonul ešte v roku 2011 ako riaditeľ úseku technických služieb,“ napísal v jednom zo svojich článkov novinár Tom Nicholson.

Pošta manipuláciu s tendrom popiera. "Na príprave podkladov na verejného obstarávanie všetkých troch služieb sa podieľal celý tím pracovníkov pošty vrátane experta na túto problematiku z externého prostredia. Príprava bola intenzívne komunikovaná s predstaviteľmi ministerstva dopravy. Je vylúčené, aby sa pri príprave podkladov mohol presadiť jediný názor niektorého z členov tímu alebo z výberovej komisie," konštatuje Dorčáková.

Prešľap ministra

S manažérom Slovenskej pošty Stanislavom Backom sa spája jeden z prvých prešľapov nového ministra dopravy Andreja Doležala nominovaného stranou Sme rodina. Backa, ktorý na pošte vedie sekciu ochrany majetku a osôb, sa mal od apríla tohto roka stať novým investičným riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti.

Na tento post mu chýbali skúsenosti i odbornosť, ďalším mínusom jeho menovania bola účasť vo výberovej komisii Slovenskej pošty, ktorá v roku 2016 pridelila spomínanú 27-miliónovú zákazku rodinnej firme Bödörovcov. Minister Doležal napokon nomináciu Backu do NDS stopol. Z informácií Plus7Dní navyše vyplýva, že bezpečnostný manažér Stanislav Backa v Slovenskej pošte skončí koncom tohto roka.