Po priznaní policajta Branislava Kubáňa a jeho manželky Mileny ku korupčnému správaniu nezatĺka svoj podiel na tom istom skutku ani známy podnikateľ Anton Penov. Trojicu sledovala Inšpekcia ministerstva vnútra a podarilo sa jej zabezpečiť dôkazy o odovzdávaní úplatku.

Policajt Kubáň mal na Krajskom riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici na starosti súkromné bezpečnostné služby, ich schvaľovanie, prideľovanie licenci. Vydanie kladného stanoviska pre žiadateľov podmieňoval absolvovaním školenia vo firme jeho manželky BMK consulting. Podnikateľ Penov síce žiadnu esbéesku momentálne nevlastní, ale podujal sa “vybaviť” potrebné papiere pre kamarátovu firmu. Osobne podsunul Kubáňovcom mastný úplatok.

Chce sa dohodnúť

Polícia obvinila Kubáňa zo zločinu prijímania úplatku v súbehu so zločinom zneužitia právomoci verejného činiteľa a Kubáňovú s Penovom z prečinu podplácania. Podľa informácii Plus 7 dní sa Penov priznal v plnom rozsahu  a dokonca požiadal prokurátora o uzavretie dohody o vine a treste. Ako bude v jeho prípade postupovať prokuratúra nie je zatiaľ známe.

Vraj smrteľne chorý

Anton Penov je známy ako zázrak slovenskej justície. Odsúdený bol za spáchanie daňového podvodu, súdy ho poslali na sedem rokov do väzenia, ale v roku 2003 predložil  lekárske osvedčenie o tom, že trpí  smrteľnou  chorobou. Vďaka tomu si neodsedel ani jediný deň. Nasledujúce roky ukázali, že Penov asi až taký chorý nebude, možno nie je chorý vôbec.  Športuje, zúčastňuje sa pretekov v streľbe i jazde do vrchu, oženil sa s bývalou misskou, splodil dve deti, postavil rozsiahle rodinné sídlo, dovolenky trávi s bývalým ministrom Počiatkom, kamaráti sa s neslávne známym podnikateľom Basternákom.

Dnes je už Penovov daňový podvod premlčaný, súdy na neho musia pozerať ako na človeka s čistým štítom. Poľahčujúcou okolnosťou pre neho bude aj priznanie odovdzávania  úplatku. Vďaka tomu má veľkú nádej skončiť iba s podmienečným trestom.

Mohlo by vás zaujímať: