Tip na článok

Boháč Černák: Čo urobí s desaťtisícmi eur, ktoré zarobil na svojej knihe?

Ako bos zavretý v cele na doživotie naloží s peniazmi za predaj svojej knihy?

Galéria k článku (22 fotografií )
Monika Křivová: Černákova priateľka manažovala vydanie jeho knihy.
Kniha Prečo som prelomil mlčanie: Mafiánsky bos sa ňou snaží ovplyvniť verejnú mienku skôr, ako požiada o prepustenie z doživotia.
koČernákova stránka na Facebooku: Komentáre dokumentujú šokujúci obdiv Slovákov k brutálnemu mnohonásobnému vrahovi.

Mojou najobľúbenejšou knihou je Prečo som prelomil mlčanie od Mikuláša Černáka. Černák je super, neskutočne mu to myslí. Obdivujem jeho inteligenciu aj to, ako manažoval celý svoj biznis a dokázal zarobiť veľké peniaze. Keby sa nekamarátil s nesprávnymi ľuďmi, nemusel sedieť v base, - hovorí študent štvrtého ročníka strednej školy s maturitou v Banskej Bystrici.

Meno mladíka neuvádzame, lebo s tým nesúhlasili jeho rodičia, ale nie je ani dôležité. Chlapcov očarených Černákovým príbehom môžete stretnúť na každom rohu, v každej posilňovni. O jednom z najhorších vrahov slovenskej histórie sa ako o autorovi úspešnej knihy hovorí aj na hodinách slovenčiny, hoci učitelia ani učebné osnovy s tým rozhodne nepočítali.

Bestseller

„Černákova kniha vyšla vlani práve pred Vianocami, veľa ľudí ju kupovalo ako darček pod stromček a ešte stále sa predáva veľmi dobre,“ dozvedáme sa od predavačky v kníhkupectve Panta Rhei. Vydavateľ Černákovej knihy Albert Marenčin to potvrdzuje: „ Predaj výborný, je to bestseller. Za rok 2015 to bola jedna z najpredávanejších kníh na Slovensku. Do dnešného dňa sa jej predalo viac ako štyridsaťtisíc kusov.“

Kniha Prečo som prelomil mlčanie: Mafiánsky bos sa ňou snaží ovplyvniť verejnú mienku skôr, ako požiada o prepustenie z doživotia.
Kniha Prečo som prelomil mlčanie: Mafiánsky bos sa ňou snaží ovplyvniť verejnú mienku skôr, ako požiada o prepustenie z doživotia.
Foto: Ľudmila Lacková

Kniha Prečo som prelomil mlčanie: Mafiánsky bos sa ňou snaží ovplyvniť verejnú mienku skôr, ako požiada o prepustenie z doživotia.​ Foto: Ľudmila Lacková

Vzhľadom na to, že na Slovensku sa hovorí o mimoriadnom úspechu knihy už pri predaji desiatich tisícov výtlačkov, Marenčinom uvádzaných štyridsaťtisíc je čertovsky dobré číslo. Početných Černákových čitateľov zaujíma príbeh bosa slovenského podsvetia vyrozprávaný jeho slovami, pričom práve mladí čitatelia majú sklon veriť každej vete, akoby šlo o objektívny pohľad na reálne udalosti.

A práve to Černák vydaním knihy zrejme sledoval. Píše: „... mojím cieľom je zanechať tu pravdu, aby sa čitatelia dozvedeli všetko, a to odo mňa - hlavného aktéra...“ alebo:„… toto je najdôležitejšie poslanie tejto knihy - skutočná pravda napísaná rukou toho, kto ju skutočne prežil.“

Klamár ako vyšitý

Nie je to prvýkrát, čo sa Mikuláš Černák snaží verejnosť presvedčiť o svojej „pravde“. Už v roku 1996 inicioval stretnutie s dvomi novinárkami z celoštátnych denníkov, na ktorom sa predstavil ako ctihodný podnikateľ. Na stôl položil svoju vizitku vytlačenú na zlatom papieri a novinárkam sa sťažoval na policajtov.

Tvrdil, že k nemu domov vtrhli kukláči a pri bezdôvodnej domovej prehliadke mu zmizol kufrík s tromi miliónmi slovenských korún a so stotisíc nemeckých mariek. Peniaze mal požičané na rekonštrukciu baru Shark, v kufríku boli spolu s nimi papieriky s menami ľudí, ktorí mu hotovosť požičali.

Černák naznačoval, že milióny si uchmatli policajti. Teraz vo svojej knihe píše, že peniaze neboli požičané. Získal ich z trestnej činnosti a aby sa vyhol ich zhabaniu, nahovoril svojho brata, aby priamo počas domovej prehliadky vyhodil kufrík z domu cez okienko v kúpeľni.

V roku 1997, keď bol Černák na vrchole moci a Banská Bystrica sa stala mestom, v ktorom sa nehodno pohybovať po zotmení, zvolal dokonca tlačovú besedu do priestorov svojej firmy. Poprel na nej, že by páchal akúkoľvek trestnú činnosť, a smial sa z toho, že práve on by mal byť akýmsi bosom podsvetia. Akú hodnotu mala vtedajšia Černákova „pravda“, dnes už netreba nikomu vysvetľovať.

Nebonzuje prvýkrát

V súčasnosti sa Mikuláš Černák snaží ľudí zase opinkať tvrdením, že doposiaľ o zločinoch svojej skupiny mlčal. Ale keďže jeho komplici nemajú ani vagabundskú česť a udávajú jeho - svojho bosa - výmenou za vlastnú beztrestnosť, došla mu trpezlivosť a rozhodol sa „prelomiť mlčanie“. „Celé tie roky samá zrada, zbabelý postoj, intrigy a každé štyri roky nové a nové obvinenia od tých, ktorí mi mali byť aspoň vďační za to, že som bol celých šestnásť rokov ticho...“

Skutočnosť je taká, že Černák „prelomil mlčanie“ už v lete roku 2007. Policajní operatívci sa vtedy zahrali na Černákovho kamoša. Cestou na jeden z vyšetrovacích úkonov ho zobrali do horskej chaty, kde vytvorili ilúziu bežnej reštaurácie so zákazníkmi a tvrdý väzeň nezlomený ani rokmi strávenými na samotke sa nechal opiť vidinou slobody.

Bolestne si uvedomil, o čo všetko za mrežami prichádza a rád uveril, že dostane nižší trest, ak sa prizná. Obalamutený Černák bez porady so svojimi obhajcami, vlastne tak trochu za ich chrbtom, sa rozhodol uzavrieť dohodu o vine a treste.

Foto: Emil Vaško

Manipulátor a klamár: Vždy rozprával len takú „pravdu“, ktorá sa mu momentálne hodila. Foto: Archív

Pred vyšetrovateľmi a prokurátormi sa podrobne rozhovoril o fungovaní nielen svojej skupiny, ale aj o holubovcoch, pápayovcoch a ďalších vrátane vtedy ešte aktívnej skupiny sýkorovcov. Nešetril ani konkrétnymi menami, ani podrobnosťami o jednotlivých zločinoch.

Vo výpovedi zo 14. 8. 2007 doslova uviedol: „Som rozhodnutý vypovedať o všetkých trestných činoch, ktoré som spáchal alebo sme spáchali formou organizovanej skupiny, ktoré ešte do dnešného dňa neboli objasnené.“ Teda už pred deviatimi rokmi hovoril to isté, čo v súčasnosti prezentuje ako úžasný zvrat vo svojom postoji.

Trvalo pár týždňov, kým Černákovi došlo, že až taký nízky trest, aký by chcel, nedostane. Po rozhovore so svojimi zdesenými advokátmi konanie o dohode zastavil. Aby nestratil tvár, vyhlásil, že sa s prokurátorom vôbec nechcel dohodnúť, od začiatku iba taktizoval. Vraj vypovedal a k vraždeniu sa priznával účelovo, šlo mu len o odtajnenie svedkov.

Sexi chlapovi prepáčia aj vraždy

Súčasné Černákovo spomínanie na niekdajšie časy treba vnímať v súlade s jeho osobnostnou charakteristikou, do ktorej podľa znaleckých posudkov patrí manipulatívnosť. K nej sa ešte pridružuje silný motív pomsty tým, ktorí spolupracovali s políciou a pomohli ho dostať za mreže.

Navyše, Černák ešte stále hrá o možnosť dostať sa spoza mreží a ak má mať jeho žiadosť o prepustenie z väzenia aspoň trošku zmysel, musí byť pripravená vhodná spoločenská atmosféra. Jedno i druhé sa Černákovi zatiaľ darí. Svedčia o tom komentáre na jeho facebookovej stránke.

„Najlepší správny chlap. Pán Černák, klobúk dole pred vami. Ste Boss všetkých Bossov,“ odkazuje mu človek, ktorý sám seba označuje ako Michal Boss Melaga. „Zabil aj nevinných ľudí. Ale nepatrí medzi krutých ľudí. Musí ísť na slobodu,“ píše Peter Herák. Anička Štiberová konštatuje:„Na slobode sú aj väčšie svine a dobre je. A je sexi, musím uznať.“

Sympatie vyjadruje aj Gabika Vivien Hajsterová:„Nikdy som Černáka neodsudzovala. Podľa mňa je to dobrý človek.“ Hans Lustig uvádza: „Je to chlap a to sa mi na ňom páči.“ Zdeno Krajčír sa rozpísal viac: „Akurát čítam knihu a môžem povedať, že to, čo sa dialo v 90. rokoch, bolo ozaj moc... Nechcel by som v tej dobe podnikať, najmä na východe... Ale verím, že sa Mikuláš Černák dostane von. Obdivujem ho!!!“

koČernákova stránka na Facebooku: Komentáre dokumentujú šokujúci obdiv Slovákov k brutálnemu mnohonásobnému vrahovi.
koČernákova stránka na Facebooku: Komentáre dokumentujú šokujúci obdiv Slovákov k brutálnemu mnohonásobnému vrahovi.
Foto: Ľudmila Lacková

Černákova stránka na Facebooku: Komentáre dokumentujú šokujúci obdiv Slovákov k brutálnemu mnohonásobnému vrahovi. Foto: Ľudmila Lacková

Záľuba v odrezaných hlavách

Tri výkričníky za „obdivujem Černáka“ by dal zrejme aj študent spomínaný v úvode článku. K zločincovi vzhliada za jeho manažérske schopnosti v biznise, ale povedať, v akom biznise Černák podnikal, nevie. Nemá ani potuchy o tom, akým spôsobom sa Černák k peniazom dostal, len sa mu páči, že mal silné autá, tigre, že si kúpil, čo len chcel.

Maturant a mnohí ďalší Černákovi obdivovatelia si nepripúšťajú, že Mikiho sa všetci báli, lebo to nebol obyčajný vrah. V počte obetí sa mu žiadny iný slovenský zločinec ani len nepribližuje.

Na svedomí má Jozefa Filipa, Jozefa Štefana, Pavla Lenharta, Milana Siposa, Emila Potáscha, Gustáva Slivenského, Mariana Karcela, Imricha Oláha, Róberta Holuba. To je deväť (!) mŕtvych ľudí a k týmto menám budú pribúdať ďalšie a ďalšie.

Podľa informácií Generálnej prokuratúry SR je momentálne Černák obvinený v ďalších osemnástich (!) trestných veciach. Bosom všetkých bosov sa stal vďaka tomu, že bol zo všetkých zločincov najbrutálnejší, najnevyspytateľnejší a ako šialený divoch sa prezentoval odrezanými hlavami svojich obetí.

Čo spraví s peniazmi?

Paradox našej doby je, že Černák na svojej zločineckej minulosti ešte aj zarába. Podľa vyjadrenia vydavateľa Marenčina je odmena za Černákovu knihu závislá od počtu predaných výtlačkov. Sumu dohodnutú za každý jeden výtlačok prezradiť nechce, ale na Slovensku sa obyčajne pohybuje v rozmedzí šesť až desať percent z predajnej ceny, aj keď známejší autori dostávajú viac.

Vo vydavateľstve Panta Rhei sa kniha Prečo som prelomil mlčanie aktuálne predáva za 12,90 eura. Za predpokladu, že Černák dostáva za každú knihu len jedno euro, by teraz po predaní vyše štyridsiatich tisícok kníh mal mať nárok zhruba na štyridsaťtisíc eur. Väzeň odsúdený na doživotie je v slušnom balíku!

O tom, že by si dal všetky peniaze poslať na svoj väzenský účet, môžeme pochybovať. V Leopoldove ich rozhodne nepotrebuje. Pobyt za mrežami - bývanie, stravu, ošatenie - mu hradí štát, advokátov si Černák tiež necháva platiť z našich daní a vo väzenskom bufete sa veľmi odviazať nedá. Takže, čo Černák s nadobudnutými peniažkami spravil?

Monika Křivová: Černákova priateľka manažovala vydanie jeho knihy.
Monika Křivová: Černákova priateľka manažovala vydanie jeho knihy.
Foto: Dušan Hein

Monika Křivová: Černákova priateľka manažovala vydanie jeho knihy. Foto: Dušan Hein

„Komu šli peniaze na účet, radšej nebudem prezrádzať. Nechcem, aby mal Černák nepríjemnosti,“ hovorí vydavateľ Marenčin. „Je pravda, že vydanie knihy manažovala Černákova priateľka Monika, s ňou sme komunikovali, ale či využil jej účet, či účet svojej mamy, alebo úplne iný účet, nebudem konkretizovať.“

Sám Černák zatiaľ o novom príjme mlčí. Nikde zatiaľ nezverejnil, že každé euro, každý cent posiela pozostalým svojich početných obetí. Ale keď sa už predvádza ako chlap, ktorého trápi svedomie, bolo by načase, aby slová nahradili skutky.

VIDEO Plus 7 Dní