Právnik a jeden z najbohatších ľudí na Slovensku začal pred časom rozpredávať firmy zo svojho portfólia.  Teraz sa tajomstvami opradený podnikateľ Zoroslav Kollár (55) zbavuje aj osobného majetku. Na syna Martina (19) totiž v júli previedol reprezentatívne rodinné sídlo v Tonkovciach. Ide o luxusne zrekonštruovaný kaštieľ s rozľahlým anglickým parkom a športoviskami. „Hľadáte škandál? Mám už svoje roky a tomu zodpovedajúce zdravotné problémy. Tak chcem urobiť rozdelenie majetku a to čím skôr,” konštatuje Zoroslav Kollár (55) na margo majetkových presunov v rodine. Na potomka podnikateľ previedol aj ďalšie nehnuteľnosti, ktoré doposiaľ vlastnil v obci Nový Život vzdialenej približne 30 kilometrov od Bratislavy.

Spomínaný v Kočnerovej Threeme

Meno bývalého konkurzného právnika sa na verejnosti vo väčšej miere objavilo až po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Často ho totiž spomínal vo svojej komunikácii Threema kontroverzný podnikateľ a mafián Marián Kočner. Ten ho vnímal ako silného protivníka a údajne schopnejšieho vybavovača na bratislavských súdoch než bol on sám. O vybavovaní priaznivých rozsudkov pritom pred políciou obšírne vypovedá sudca Vladimír Sklenka.

Kto je Zoroslav Kollár?

Pochádza z Trnavy a je piatym zo siedmich súrodencov. Vyštudoval právo a po štúdiu si spoločne s partnermi otvoril v Bratislave advokátsku kanceláriu. Postupne sa z neho stal odborník na konkurzné právo. S kariérou právnika ale skončil už dávnejšie. O to intenzívnejšie sa venoval podnikaniu. Čerešničku na torte jeho majetku tvoril významný podiel v strojárskej skupine HTC Holding, ktorá v Brne vyrába traktory značky Zetor a v Bytči jej ešte donendávna patril závod na produkciu ložísk. Kollár vlastnil ešte niekoľko ďalších spoločností – vinárske závody v Pezinku, podiel v kúpeľoch v Trenčianskych Tepliciach či v Bryndziarni a syrárni Zvolenská Slatina. Že sa mu v podnikaní darilo, dokázal kúpou najdrahšieho auta na svete. Šlo o nevšedného štvorkolesového tátoša Bugatti Veyron, za ktorého v roku 2008 zaplatil vyše 1,1 milióna eur.

FOTO Zoroslava Kollára a darovaného kaštieľa v Tonkovciach TU

Viac si prečítate v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 dní.

Zdroj: Plus7dni