Tip na článok
Aby sa stal Černák (vpravo) šéfom podsvetia, najprv musel v Banskej Bystrici vyhrať nad Penovom (vľavo). V strede matka zavraždeného Romana Deáka, ktorého časť majetku podľa nej skončila u Penova.

Boháča Penova s kontaktmi na politické špičky prenasleduje minulosť

Anton Penov si nemusel odsedieť sedemročný trest za daňový podvod, lebo ho v roku 2002 vyhlásili za nevyliečiteľne chorého. To mu však nevadí, aby aktívne športoval.

Galéria k článku (8 fotografií )
Rarita: Tóno Penov si nemusel odsedieť sedemročný trest za daňový podvod, lebo ho v roku 2002 vyhlásili za nevyliečiteľne chorého. To mu však nevadí, aby aktívne športoval, napríklad pretekal na autách.
Vyzerá zdravý ako repa: Oženil sa s misskou Táňou Krčméryovou, spolu majú dve deti.
Matka zastreleného Deáka: Na súde spomínala Penova ako jedného z ľudí, u ktorých po vražde skončil majetok jej syna.

Keď sa v novembri 2012 zrútil most pri Kurimanoch, všetci sa pýtali, kam sa podel minister Počiatek. Pri tragédii so štyrmi mŕtvymi, s tromi ťažko zranenými a jedenástimi ľahko zranenými verejnosť automaticky očakávala stanovisko ministra dopravy.

Ján Počiatek sa nielenže neobjavil niekoľko dní, ale jeho hovorca ešte aj zatĺkal, kde sa práve nachádza. Až neskôr vyšlo najavo, že dovolenkoval v Dubaji a stretol sa tam aj s podnikateľom Tónom Penovom.

Čím viac informácií o tomto Banskobystričanovi vychádza na povrch, tým je jasnejšie, prečo mali aktivity Ficovho ministra na dubajskej dovolenke ostať utajené.

Výčitky matky zavraždeného

Práve pre medializované kontakty s Penovom sa meno ministra Počiatka spomína v obžalobe podanej na Špecializovanom trestnom súde proti vražednému komandu mafiánskej skupiny sýkorovcov vrátane ich najvyššieho šéfa Róberta Lališa.

Pri zdôvodňovaní obvinení z vraždy Romana Deáka, ktorá sa stala v októbri 1999, prokurátor cituje vyjadrenia Deákovej matky. Tá okrem iného uvádzala, že celý synov majetok získali po jeho vražde cudzí ľudia, nezostalo z neho nič. Dedičské konanie prebehlo až po tom, čo sa „všetko poprepisovalo a popredalo“.

„Obrovitánsky pozemok“ patriaci Deákovej firme Markamp podľa Deákovej matky „predali do Banskej Bystrice osobe, ktorá bola spájaná s Počiatkom, že spolu dovolenkovali“. Tá osoba pozemok jej zastreleného syna vlastní.

Na nedávnom verejnom pojednávaní pani Deáková v súdnej sieni s ostrou výčitkou v hlase vypovedala takto: „Každý si chcel niečo urvať zo synovho majetku.“ Onú osobu spomínanú v obžalobe tentoraz jasne pomenovala: „Pozemok v Lozorne získal občan Banskej Bystrice Anton Penov.“

Pravdaže, len na základe vlastníctva majetku kedysi dávno patriaceho zavraždenému mužovi ne možno nového majiteľa spájať s jeho vrahmi. Aj keď je pochopiteľné, že matka obete sa a priori na neho pozerá krivým okom. V inom svetle môžu súvislosti vidieť iba tí, ktorí poznajú Penovovu minulosť.

Čítajte viac:

Podnikateľ Anton Penov sa vyhol base. Vymyslel si smrteľnú chorobu?

V prospech Černáka

Tóno Penov je muž, s ktorým kedysi Mikuláš Černák bojoval o pozíciu najvplyvnejšieho bosa v Banskej Bystrici. Pamätníci tých čias spomínajú na výhražné krúženie černákovcov okolo baru Natali, vtedajšej bašty ostrých chlapcov vedených Penovom. Vraj sa schyľovalo k bitke, pripravené boli aj zbrane, ale Penov si uvedomil, že proti Černákovi nemá šancu.

Stiahol svojich ľudí bez boja a od tej chvíle sa Černák stal rešpektovaným a obávaným šéfom podsvetia. O následnom vzťahu Penova a Černáka sa čo-to dozvieme zo spisu prvého súdneho procesu s černákovcami z roku 2000. Marian Karcel vtedy vypovedal, ako na neho pre fiktívnu pohľadávku tlačil Igor Šajgal.

Ak je vám meno Šajgal povedomé, nemýlite sa. V súčasnosti je obžalovaný z objednávky vraždy Jána Kubašiaka, na ktorú si podľa prokuratúry najal takzvaný policajný gang. V deväťdesiatych rokoch si Šajgal na vymáhanie vymysleného dlhu od Karcela najal černákovcov a Karcel dostal poriadny strach.

Dobre vedel, čo sú černákovci zač. Rozmýšľal, ako si zachrániť kožu. Potreboval niekoho, kto sa Černáka len tak nezľakne a dokáže sa s ním dohovoriť. Ako najvhodnejší sa mu zdal Tóno Penov. Penovovi Karcel vysvetlil, aký problém má s černákovcami, a požiadal ho o pomoc.

Keď sa potom Černák s partiou nečakane objavili u Karcela doma, v panike telefonoval Penovovi a tomu sa podarilo oddialiť najhoršie. Penov dohodol s Černákom stretnutie v hoteli Lux, na ktoré prišiel s Karcelom aj on osobne. Ako všetko dopadlo, je verejne známe. Karcel pod tvrdým nátlakom a fyzickými atakmi prepísal svoju chatu v Bystrej na černákovcov.

Ale ako jeden z mála napokon nabral odvahu a všetko nahlásil na polícii. Stal sa korunným svedkom procesu proti dovtedy nedotknuteľným černákovcom. Za svoju trúfalosť voči mafii však trpko zaplatil. Nedožil sa ani konca procesu. Černák ho dal za bieleho dňa rozstrieľať samopalom.

Ale vráťme sa späť k Penovovi. Pri vyšetrovaní okolností vydierania Karcelovu verziu nepotvrdil. Policajtom povedal len toľko, že Karcel „mal nejaký spor s pánom Černákom“, ale o čo presne šlo, on nevie. Svoju prítomnosť na schôdzke v Luxe síce nemohol poprieť, ale podľa jeho slov „jednanie prebiehalo korektne, v dobrej atmosfére“.

O tom, že Karcel z Luxu odchádzal krvavý, Penov údajne nič nevedel. Vraj tam nebol celý čas. A čo bolo najpodstatnejšie - Penov vypovedal, že o vydieraní černákovcami mu Karcel nikdy nehovoril...

V slovenskej justícii nič nie je nemožné

O nelegálnych aktivitách Penova neexistujú iba dohady zakladajúce sa na jeho známostiach s mafiánmi. Za daňový podvod v súvislosti s jeho esbéeskou založenou ešte v roku 1992 bol právoplatne odsúdený na sedem rokov odňatia slobody. Trest si mal odsedieť v druhej nápravnovýchovnej skupine.

V súčasnosti je už jeho skutok zahladený, hľadí sa na neho ako na netrestaného. Vlastne nielen hľadí, Penov v base nikdy nesedel. Súdu predložil lekárske potvrdenie podpísané doktorom Karolom Dókušom, podľa ktorého trpí „závažným, nevyliečiteľným ochorením, ktoré má progresívny ráz“.

Podľa doktora Dókuša mal byť Penov „s najväčšou pravdepodobnosťou zapísaný do transplantačného programu ako kandidát na transplantáciu“ a väzenie by znamenalo ohrozenie Penovovho života. Súd v roku 2003 rozhodol, že ťažko chorý Penov do basy ísť nemusí.

Darmo prokurátor argumentoval, že neexistuje žiadny relevantný dôkaz potvrdzujúci Penovovu chorobu, že súd nevie, či Penov naozaj chodí na lekárske kontroly, či užíva lieky, či ho zdravotný stav obmedzuje v práci, alebo nastúpil do invalidného dôchodku.

Najvyšší súd SR v zastúpení senátom JUDr. Milana Lipovského, rovnako ako Krajský súd v Banskej Bystrici, jednoducho chcel uveriť ničím nepodloženému tvrdeniu jediného lekára - a bolo vybavené.

Ako v rozprávke

Od onoho rozhodnutia o upustení od trestu Penov žije priam rozprávkový život. Napriek údajnej smrteľnej chorobe sa intenzívne venuje športu. Nielen rekreačne, zúčastňuje sa na medzinárodných súťažiach!

V praktickej streľbe i v pretekoch áut do vrchu, ktoré podľa odborníkov vyžadujú stopercentný zdravotný stav. Takže asi to nebude len očný klam, že aj dvanásť rokov po Dókušovom posudku vyzerá zdravý ako repa. Aj ako chlap je zjavne v kondícii. Oženil sa s bývalou misskou Táňou Krčméryovou a splodil dve deti.

Pre svoju rodinu vybudoval obrovskú haciendu na rozsiahlom pozemku s vlastným športovým i detským ihriskom, ohradenú vysokým plotom a chránenú kamerovým systémom. Honosné bývanie je dôkazom toho, že Penovovi sa darí aj v podnikaní.

Príklad jeho aktivít sme načrtli v našom týždenníku nedávno, keď sme opisovali, ako jeho firma získala budovu patriacu Krajskému súdu v Banskej Bystrici. Za sumu výrazne nižšiu ako polovica určená pôvodným znaleckým posudkom.

Meno Anton Penov v súčasnosti figuruje vo viac ako desiatich firmách. Podľa verejne dostupných informácií by s nákupným outletovým centrom vo Voderadoch nemal byť spájaný, hoci sa o ňom hovorí ako o spolumajiteľovi.

Oficiálne tu figuruje jeho brat Peter a spolu s ním aj bohatý developér Andrej Brna. Bližší osobný vzťah s Brnom má však asi predsa len Tóno Penov, podľa medializovaných informácii trávili ich rodiny spoločnú dovolenku na Kanárskych ostrovoch. Brnu nespomíname len tak samoúčelne, ale preto, že ide o zaťa krajského policajného riaditeľa v Banskej Bystrici Mariana Slobodníka. V súvislosti s Penovovou minulosťou ide o zaujímavé prepojenie.

VIDEO Plus 7 Dní