Ver mi, Ján Počiatek, že raz o tento majetok prídeš, - takto sa vyhrážal pred voľbami vtedajší opozičný politik Igor Matovič stojac pred Počiatkovou vilou v Cannes. Dnes je to, paradoxne, azda jediná nehnuteľnosť, ktorú vlastní bývalý smerácky minister financií. Majiteľkou ostatných domov, bytov, rekreačných víl či garáží sa zrazu stala exministrova manželka Ivana sama alebo ich staršia dcéra Kristína. A to sa Ján Počiatek nikdy netajil láskou k luxusu. Zbavuje sa azda majetku zo strachu? Súvisí veľký presun nehnuteľností s veľkým zatýkaním vysokých úradníkov a doposiaľ nedotknuteľných podnikateľov?

Rozviedli sa?

Počiatkova legendami opradená vila pod Slavínom patrí už len Ivane Počiatkovej. Na liste vlastníctva sa píše, že sa stala majiteľkou vily na základe dohody o vyrovnaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov z 25. augusta tohto roku. Rovnako sa stala vlastníčkou luxusnej drevenej megachaty na Donovaloch, ktorú pôvodne postavil Ladislav Bašternák a ešte donedávna vlastnil jej dvojičku hneď vedľa.

Keďže exminister chýba na listoch vlastníctva nehnuteľností, ktoré donedávna s manželkou vlastnil, zaujímalo nás, prečo si spoločný majetok rozdelili. Sú azda rozvedení?

„Proces zrušenia bezpodielového spoluvlastníctva manželov trval 1,5 roka a hlavným dôvodom bolo, že Ivanka chce samostatne podnikať. Zároveň máme medzi sebou všetko usporiadané a v prípade, že by sme chceli ísť každý svojou cestou, tak majetok už nebude žiadna téma,“ odpovedal Ján Počiatek. Ako dodáva, rozdelili si vraj všetko spravodlivo. „Aby nemal žiadny z nás pocit sklamania. Ja som si ponechal všetky firmy a nehnuteľnosti prešli na Ivanku alebo dcéru. Jedine dom vo Francúzsku vlastníme spoločne,“ tvrdí exminister financií.

Podľa advokáta Michala Hargaša je možné bezpodielové spoluvlastníctvo rozdeliť aj bez rozvodu manželov. „Občiansky zákonník umožňuje manželom zrušiť ho aj počas trvania manželstva za predpokladu splnenia niektorého z dvoch dôvodov na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov počas manželstva a to, ak by jeho ďalšie trvanie odporovalo dobrým mravom, tu musí ísť o závažný dôvod, ako napríklad nehospodárne nakladanie jedného z manželov so spoločným majetkom, alebo ak jeden z manželov sa sústavne zadlžuje. Druhým predpokladom je, ak jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť,“ vysvetľuje advokát.

Manželka bývalého ministra Ivana skutočne získala živnosť, ešte v januári 2020. Medzi činnosťami má zapísaný napríklad prenájom nehnuteľností aj hnuteľných vecí, sprostredkovateľstvo aj kúpu a predaj. Ako sídlo má zapísanú Radvanskú ulicu, kde stojí známy komplex Bonaparte.

Slečna bohatá

Práve v Bonaparte kedysi manželia vlastnili byt na treťom poschodí. Dnes je jeho majiteľkou ich staršia dcéra Kristína. Byt na ňu napísali začiatkom decembra 2020. Počiatek ešte v roku 2012 na novinárske otázky ohľadom kúpy bytu v tomto komplexe odpovedal, že ho kúpil pre dcéru. Podľa listu vlastníctva by mal mať rozlohu okolo 170 štvorcových metrov. Cenu za dvakrát taký veľký byt ako ten, v ktorom býval kedysi Robert Fico, ohodnotil znalec na 1,5 milióna eur.

Mladá Počiatková však z bohatstva svojho otca nedostala iba tento byt. Vlastní aj stometrový byt na Martinengovej ulici takisto v Starom Meste. Otecko jej ho daroval 20. augusta tohto roku.

Kristínu Počiatkovú sme pred pár mesiacmi nafotili, ako kontrolovala dom, kým sa rodičia zdržiavali v zahraničí. Príliš sa nepodala na mamu. Ivana Počiatková je totiž známa svojou záľubou v luxusnej móde a okázalých výstrelkoch. Kristína však po meste nechodí vyfintená v tomto štýle, ale podľa posledných trendov, teda v teplákoch a mikine. Má aj jeden drahý koníček. V dedine Dunakiliti, vzdialenej pol hodiny cesty autom od Bratislavy, mala hnedého koníka, na ktorom si išla zajazdiť. Ako sme sa vtedy dozvedeli z koničkárskeho prostredia, viacerí Slováci tam majú ustajnené tátoše, pretože to stojí o polovicu menej ako v hlavnom meste.

Nevidno ho

Kým v minulosti ste mohli Jána Počiatka často stretnúť v uliciach Bratislavy, už to nie je také jednoduché. Niektorí hovoria, že sa po ňom zľahla zem a Slovensku sa cielene vyhýba.

Koncom roka 2019 sa objavilo video, na ktorom Počiatek sedí na koženej sedačke u vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. A vysvetľuje mu, ako mala prebehnúť kauza Tipos či predaj emisných kvót. „Nikto nevedel, ako to funguje, ten k...t to niekde vyňúral. Vymyslel systém, ako to predať niekomu. Predal to nejakému americko-japonskému vyj….ému konzorciu za 2,2 miliardy,“ vysvetľoval Trnkovi, ako vraj veci zariadil vtedajší šéf SNS Ján Slota. „Ešte aj Fica oholil, do p..i, lebo nedal mu z toho polku, ale nejak inak ho domotal. Úplný kráľ,“ hovorí na videu, ktoré polícia našla v trezore Mariana Kočnera.

Majetkový profil

Ešte počas Ficovej vlády sa o Počiatka zaujímali policajné zložky. Podľa informácií portálu Aktuality.sk vydal dnes už bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár v roku 2017 pokyn na vytvorenie Počiatkových majetkových profilov. Dôvodom boli korupčné podozrenia v prípade prevodu Bašternákovho podielu vo firme B. A. Haus na firmu patriacu v tom čase Počiatkovi a Kaliňákovi. Čo je obsahom policajných zistení, však bolo tajné.

Viac FOTO v GALÉRII >>

Počiatek zatiaľ nefiguruje v žiadnej mediálne známej kauze. Zemetrasenia a zatýkanie podozrivých z korupcie však prichádzajú takmer každý mesiac. Aj preto sa javí rozdelenie majetku manželov ako logický krok. Ostatne, aj právoplatne odsúdený Ladislav Bašternák poprepisoval majetky na príbuzných a pre štát to znamená komplikáciu pri ich získaní. Bezpodielové vlastníctvo zrušil aj Tibor Gašpar či Norbert Bödör.

Mohlo by vás zaujímať: