Ruské väzenie nepozná. Na vlastnej koži  v CPZ alebo v base nestrávil vo svojej rodnej krajine ani minútu. Počul však, že sedieť v krajine, kde už 20 rokov vládne tvrdá ruka Vladimira Putina veru nie je med lízať. Bohatý občan Ruska Valentin Vinogradov si ale odsedel rok "u Slovákov". Áno, môže byť trochu zvláštne nazvať väznice v Bratislave a v Leopoldove slovným spojením, ktoré skôr evokuje nejakú krčmu, ale počúvajúc opis, aký nám dáva Vinogradov o podmienkach, ktoré na Slovensku zažil, robíme tak bez výčitiek. 

Tohto Rusa zadržala vlani v lete NAKA, keď s rodinou sledoval parkúrové preteky v Šamoríne. V rodnej krajine je trestne stíhaný za podvod a Slovensko ho chytilo na medzinárodný zatykač. Nedávno minister spravodlivosti Gábor Gál rozhodol, že v našej krajine zostane a do Ruska ho nevydáme. Pre týždenník Plus 7 dní opísal Valentin Vinogradov svoje zážitky so správaním slovenský elitných policajtov. Rozpráva aj o podmienkach vo väznici.

Ako v rukavičkách

"Sedel som pre arénou Farrier a čakal, kým začne jeho dcéra dostihové skoky s druhým koňom. Vedľa mňa si športové divadlo slnečného dňa užívala aj manželka a pár priateľov. Pár mužov v obyčajnom oblečení kráčalo smerom k nám. Veľmi som ich nevidel a spočiatku som netušil, kto sú. Bola to slovenská polícia, príslušníci NAKA. Vystupovali ma cez telefón. Prišli bez kukiel, bez uniformy, v bežnom civilnom oblečení. Vtedy na mieste mi nevysvetlili prečo. Len si odo mňa vypýtali identifikáciu," spomína si Vinogradov na júlový deň roku 2018.

Pas nechal na hoteli. Nečakal, že by ho v Šamoríne potreboval. "Pomerne slušnou angličtinou vysvetlili, že musím ísť s nimi do hotela a pas nájsť. Vzali auto. V Bratislave vystúpili a policajti si nasadili čierne kukly. Vtedy som sa zľakol, či sú to skutočne riadni štátni detektívovia alebo ide o únos.  Inak som strach pred autoritami nemal, ani mi nenapadlo ujsť či nespolupracovať. V izbe sa pochybnosti rozptýlili. Keď uvideli pas, vzali na do kancelárií,"dodal o svojej skúsenosti s NAKA. Ruský boháč Valentin Vinogradov vtedy zistil, že o tom, ako sa dcére vodilo v druhom kole konských pretekov, sa dozvie v base.

Za bezpečnosť tri hviezdičky

Za svojho obhajcu si vybral prominenta. Eso advokátskej kancelárie Dentons Daniela Lipšica. "Povedal mi, že čo sa bezpečnosti týka, v cele sa nemám čoho báť," opisuje Vinogradov. "Z vášho väzenského systému mám dobrý dojem. Samozrejme slovko dobrý, treba chápať v kontexte situácie, v akej som sa nachádzal. Počas celého roka, ktorý som strávil v cele v Bratislave a neskôr v Leopoldove, som sa nestretol s hrubým, či s krutým správaním nejakého dozorcu,"pochvaľuje si Rus, ktorý je zvyknutý na luxusný spôsob života.

"Dokonca si robím srandu, že keby som mohol pridať hodnotenie vašich väzníc do Trip advisoru, tak by som im dal dve za ubytovanie, štyri za priateľský personál, a AAA za bezpečnosť. Videl som, že väčšina dozorcov skutočne tvrdo pracuje a snaží sa, aby každý "hosť" dostal to, na čo má podľa zákona nárok," rozpráva Valentin Vinogradov.  "Som vďační zamestnancom oboch väzníc, kde som bol, za ich ľudský prístup a slušnosť nielen voči mne, ale aj voči ostatným,"dodal. Z ruských väzníc má strach.

Čo má Valentin Vinogradov za ušami? Kto sú muži, pre ktorých roky pracoval a teraz ho vinia z podvodu? Príbeh troch mocných Rusov, ako stvorený pre scanáristu z Hollywoodu, si môžete prečítať v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ >>

Mohlo by vás zaujímať: