Tip na článok
Premiéra Roberta Fica navštívil najvplyvnejší človek z arabského sveta.

Bohatým Arabom padlo do oka Slovensko. Majú s nami svoje plány

Podnikatelia z Blízkeho východu sa zaujímajú o investovanie na Slovensku. S premiérom Ficom sa už stihol stretnúť saudský princ.

Galéria k článku (8 fotografií )
Vplyvný: V Perzskom zálive patrí Saud medzi najvplyvnejší ľudí. Je bohatší ako jeho strýko - kráľ.
Bohatí podnikatelia z Blízkeho východu sa zaujímajú o investovanie na Slovensku.
Privátne stretnutie: Al-Habtoora na stretnutí so slovenským prezidentom spevádzala Renata Podkovcik, prvá zľava.

Slovensko sa stalo predmetom záujmu bohatých arabských investorov. V priebehu tohto leta k nám prišli hneď dvaja vplyvní muži z krajín Perzského zálivu.

Zatiaľ čo okolo návštevy saudského princa Al-Valída bin Talál bin Abdulazíz Al-Sauda u slovenského premiéra Roberta Fica bol pomerne veľký rozruch, o príchode ďalšieho arabského miliardára Khalafa Ahmada Al Habtoora a jeho súkromnej návšteve u prezidenta Andreja Kisku sa neobjavila na verejnosti ani zmienka.

U premiéra

Návšteva princa Al-Sauda, ktorý je vnukom zakladateľa štátu a prvého kráľa Saudskej Arábie Sauda Ibn Abdalazíza a synovcom súčasného kráľa Salmána, vzbudila pozornosť nielen v našich politických, ale aj v podnikateľských kruhoch.

Al-Saud je dokonca bohatší ako jeho kráľovský strýko. Podľa kuloárnych informácií dostali viaceré vládne rezorty „domácu úlohu“ vytypovať vhodné oblasti na investovanie. Primárne sa sústredili na investície do infraštruktúry, zdrojov energie a nehnuteľností. Prezentáciu mu pripravilo ministerstvo hospodárstva.

Saudský miliardár sa prvú augustovú stredu stretol vo vládnom hoteli na Bôriku so slovenskými podnikateľmi. Odtiaľ sa kolóna s hosťom presunula priamo na Úrad vlády, kde ho už čakal s privátnou večerou premiér Robert Fico.

Zhruba po hodinovom súkromnom stretnutí sa princ v pancierovanej vládnej limuzíne premiestnil k hotelu Sheraton. Napokon však z auta ani nevystúpil a dal sa zaviezť priamo na bratislavské letisko, kde na neho čakal jeho Boeing.

Jeho súkromné lietadlo pilotuje prvá saudskoarabská pilotka Hanádí Zakaríjá al-Hindí. Práve Al-Saud ju podporoval pri leteckom výcviku pre saudskú armádu a neskôr ju zamestnal u seba. Vo všeobecnosti podporuje emancipáciu žien v arabskej spoločnosti, čo z neho robí skôr výnimku. Až dve tretiny jeho zamestnancov tvoria ženy.

Čítajte viac:

Berlusconi sa zbavuje sídla nerestí. Pýta zaň rovnako hriešnu sumu

Kam investuje?

„Princa Al-Valída bin Talál Bin Abdulazíz Al-Sauda časopis Forbes viackrát vyhlásil za najkreatívnejšieho investora na svete. Vždy sa snaží hľadať nové destinácie.

Po jeho analýze Slovenska, kde sledoval ekonomické, hospodárske výsledky a stabilitu, aj vďaka strategicky výhodnej polohe krajiny sa rozhodol prísť na Slovensko, aby preskúmal tunajšie investičné možnosti,“ vysvetlil predseda Slovenskej obchodnej komory krajín Perzského zálivu Hafez Badeeb.

Podľa neho má princ záujem investovať do hotelov a nehnuteľností. Zatiaľ ho zaujíma iba Bratislava, ale v blízkej budúcnosti sa vraj nebráni ani poznávaniu ďalších oblastí.

Megabohatý

Bohatstvo extravagantného šesťdesiatročného a dvakrát rozvedeného princa pochádza prevažne z jeho investičnej spoločnosti Kingdom Holding Company. Závratný majetok získal investovaním do spoločností, ako je Citybank, Movenpick Hotels, Walt Disney, Apple Inc., News Corp., Twitter, PepsiCo či Jingdong Inc.

Vlastní aj apartmány Burdž Dubaj a akcie v luxusných hoteloch New York Plaza, George V v Paríži či londýnskom hoteli Savoj. Je najbohatší muž krajiny a prednedávnom prekvapil neočakávaným rozhodnutím venovať na charitu svoj osobný majetok v hodnote až 32 miliárd dolárov.

Staviteľ u prezidenta

Dva mesiace pred návštevou najbohatšieho Sauda poctil svojou návštevou našu krajinu aj dubajský miliardár Khalaf Ahmad Al Habtoor. Muž z 38. miesta rebríčka najbohatších Arabov s odhadovanou výškou majetku šesť miliárd dolárov priletel na návštevu prezidenta Andreja Kisku priamo do jeho rodného Popradu.

Súkromné stretnutie sa odohralo v Grand Hoteli Kempinski vo Vysokých Tatrách. V Európe pre miliardára Al Habtoora robí spojku kanadská Slovenka Renata Podkovcik.

„Je to veľmi bohatý človek, je jedným zo staviteľov Dubaja v podobe, ako ho dnes poznáme. Jeho spoločnosť Al Habtoor Group postavila tamojšie letisko, diaľnice, prvé päťhviezdičkové hotely Metropolitan a Grand Habtoor, stavia i mestskú časť Grand Habtoor City, kde bude najdrahšie a najluxusnejšie bývanie, hotely aj kancelárie,“ vysvetľuje Podkovcik, ktorá s Habtoorom spolupracuje už osem rokov.

Pre dubajského podnikateľa nie je oblasť strednej Európy úplná neznáma. V Budapešti už vlastní dva päťhviezdičkové hotely a investovať by chcel aj na Slovensku.

Investičný apetít na Slovensku prejavil pri kúpe bratislavských hotelov, špeciálne tých najluxusnejších s piatimi hviezdičkami. Potenciálne zaujímavé však môžu byť aj iné nehnuteľnosti, ako sú napríklad kúpele s liečivou vodou. „Je to celé otvorené, avšak zatiaľ je predčasné o tom hovoriť,“ hovorí Renata Podkovcik.

Zlá vizitka?

Slovensko očarilo exotických miliardárov, avšak nie všetko bolo ideálne. Značné rezervy majú podľa šéfa staviteľského impéria Al Habtoor Group slovenské služby a prístup k hosťom. Naopak, čo vyzdvihuje, je stabilná ekonomická situácia a slušné hospodárske výsledky.

„Poloha Slovenska v rámci Európy je strategicky dobrá, preto je lákadlom pre rôznych investorov. Slovensko, žiaľ, zatiaľ nemá dostatočné marketingové kanály v krajinách Perzského zálivu, medzi ktoré patrí Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Bahrajn, Omán a Katar, prostredníctvom ktorých by sa mohli potenciálni investori dozvedieť o vašej krajine viac,“ konštatuje predseda Slovenskej obchodnej komory krajín Perzského zálivu Hafez Badeeb.

VIDEO Plus 7 Dní