Existuje nejaké pravidlo, ktoré neporušuje? - pýtajú sa kritici Jozefa Šimka, primátora Rimavskej Soboty, a poukazujú na množstvo prešľapov prvého muža mesta. Okrem iného ho obviňujú, že si postavil dom na mestskom pozemku v rozpore s platným stavebným povolením a dodnes nie je skolaudovaný. Nuž, aj v malom kráľovstve sa dá vo veľkom kraľovať. Na jazyk sa derie otázka: Čo by na také počínanie povedal jeho stranícky šéf Marian Kotleba, ktorý sa chválil, že zbúra čierne stavby v Krásnej Hôrke?

Dušou nie je fašista, iba prospechár

Jozef Šimko patrí na Slovensku medzi najznámejších primátorov. Obdivuhodne vitálny sedemdesiatnik má za sebou skutočne bohatú politickú kariéru, ktorú rozbehol už za socializmu v Komunistickej strane Československa. Bol vyšetrovateľom aj šéfom polície. Po revolúcii sa stal okresným predsedom Hnutia za demokratické Slovensko, neskôr založil Hnutie za demo­kraciu, kde bol podpredsedom.

V kraji sa mu stolička župana neušla, najďalej to dotiahol na podpredsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. V roku 2010 v rodnej Rimavskej Sobote zasadol na primátorskú stoličku, ktorej sa drží už desiaty rok. Medzitým sa uchádzal o post hlavy štátu - vo voľbách v roku 2014 sa objavil ako kandidát Strany moderného Slovenska, na ktorej čele stál jeho kamarát Milan Urbáni. Zo všetkých nominantov Šimko získal najmenej percent, ale dokázal upútať bilbordmi s chybou: „Kandidát na prezidenta Slovenskej rebubliky.“

Posledné roky svoje národné cítenie pretavil do spolupráce s Kotlebovou ĽSNS. Finančne prispieval na jej časopis, až sa napokon ocitol na 10. mieste kandidátky poslancov do Národnej rady SR. Bilbordy extrémistickej strany ešte teraz visia pred Mestským úradom Rimavská Sobota.

Na predvolebných straníckych stretnutiach sa Šimko dokázal poriadne rozohniť: „Ak sa nespoja pronárodne orientované politické strany, tak 29. február bude zapísaný čiernymi písmenami do dejín Slovenskej republiky. Lebo ak vyhrajú slniečkari, nebudem ich menovať - Kiska a spol., Matovič, Sulík, ja neviem, PS/Spolu a tak ďalej. Ja si neviem predstaviť, čo sa stane s tou našou malou krásnou Slovenskou republikou.“

CHCEL BYŤ AJ PREZIDENTOM Nakoniec sa Šimko pridal ku Kotlebovi.
CHCEL BYŤ AJ PREZIDENTOM Nakoniec sa Šimko pridal ku Kotlebovi.
Zdroj: TASR

„Nemyslíme si, že je fašista ani extrémista. Je len taký komunistický prospechár. Kotleba ho zaujal svojou kritikou Západu, velebením Putina a podobne,“ analyzuje jeden z primátorových kritikov, aktivista a podnikateľ Rado Ceglédy. To, čo spolu s  niektorými poslancami mestského zastupiteľstva primátorovi vyčítajú, je ľahostajný postoj k rozvoju mesta, neprehľadné a neefektívne hospodárenie. A autokracia, s ktorou bojujú už pár rokov.

Sobotské bizarnosti

Nedávno mimovládka Transparency International Slovensko zverejnila, že Jozef Šimko zneužíva mestský časopis Gemerské zvesti, distribuovaný do deväťtisíc domácností, na vlastnú propagáciu a hanenie poslancov, ktorí si ho dovolia kritizovať. Samotná Rimavská Sobota skončila zo sto miest v rebríčku transparentnosti až na 95. mieste. Dosť smutné číslo na vlastenca, ktorý stojí na čele tohto 23-tisícového malohontského mesta.

Iste, postaral sa o rôzne atrakcie a drobnosti, ktoré si ľudia pochvaľujú. Pred voľbami postavil cyklistický chodník, hoci trochu hrboľatý, ktorý vedie k obľúbenej rekreačnej oblasti Kurinec. V mestskom parku pribudli toalety, lavičky aj altánok. „Vyasfaltoval kúsok cesty, takže mnohým ľuďom zalepil oči,“pripomína Jaro Matzenauer.

Väčšina vecí je nekvalitných a zhotovených záhadnými firmami. Príkladom je stavebné oplotenie pred vstupom na štadión. „Plot odnikiaľ nikam,“ krúti hlavou poslanec. A naozaj! Plot je postavený na ploche, kde sa zvykol rozložiť cirkus a ktorú ani tak nemožno ohradiť celú, lebo ňou vedie cyklochodník. S plotom sa však spája ďalšia pikantéria. Postavili ho skôr, než bolo vyhlásené výberové konanie na firmu, ktorá ho zhotoví. V auguste minulého roka sa primátor fotografiou zo stavby pochválil na sociálnej sieti, ale cenová ponuka a vyhotovenie oficiálne prišli až v októbri.

Takých príkladov prapodivných konkurzov a objednávok je v meste viac. Na výstavbu toaliet v mestskej záhrade sa do výberového konania prihlásili tri firmy, z ktorých jedna už oficiálne neexistovala, ďalšia nemala na túto činnosť oprávnenie, takže víťaz bol istý. Primátor tvrdí, že stavby postavili výhodne.

Potrebuje zlegalizovať dom

Primátor Šimko je spoluvlastníkom firmy Štýl a konateľkou jeho bývalá manželka Zlatica Šimková. Firma vlastní okrem budovy na Hlavnom námestí, kde primátor býva, pozemok, na ktorom vyrástol dom s bazénom a veľkým altánkom. „Tretina z neho však stojí na mestskom pozemku,“ ukazuje Ján Jurkemík neohádzanú haciendu hneď na začiatku rekreačnej oblasti.

„Vyzvali sme mesto, aby pozemky usporiadalo. Aj komisia výstavby a rozvoja na to upozornila a odporučila vykonať štátny dozor. Problém je však v tom, že Šimko pozemky nevie zlegalizovať. On je štatutár mesta, takže ich nemôže kúpiť ani on, ani ni­kto z jeho rodiny. To by bol konflikt záujmov. Dá sa to len verejnou súťažou,“ vysvetľuje Jurkemík a Matzenauer dopĺňa: „Väčšina mestských investícií ide do tejto časti mesta. Soboťania to tu majú radi, chodia sem na prechádzky a za oddychom. Primátor tu má niekoľko nehnuteľností a budovaním tejto lokality vlastne zhodnocuje aj svoj majetok.“

Stavbu toboganu na susediacom kúpalisku, o ktorom primátor hovorí už dva roky, však stále odkladá. „Najprv ho chcel postaviť za 180-tisíc eur, teraz sa už hovorí o sume vyše 400-tisíc, ale neverím, že tento rok bude hotový,“ dodáva.

Poslanca Jána Jurkemíka prezývajú „sobotský Kuciak“. S primátorom má pohnuté vzťahy. Keď Šimka upozornil na čiernu stavbu, ktorú si postavil na Kurinci, a žiadal informácie, dostal z mestského úradu takúto odpoveď. „Psychopatom, ktorí bijú vlastného otca a podpaľujú susedom tuje a žerú drogy, informácie mestský úrad neposkytuje.“ Ďalej ho primátor odporučil na psychiatrické vyšetrenie.

SKRÁŠĽOVANIE MESTA Primátor pri sadení stromov.
SKRÁŠĽOVANIE MESTA Primátor pri sadení stromov.
Zdroj: ARCHÍV

„Vždy na otázky zareaguje osobným útokom. Samozrejme, že nič z toho nie je pravda, ale keď to stále opakuje, ľudia tomu začnú veriť. Už som na neho podal trestné oznámenie za ohováranie,“ vysvetľuje Jurkemík. Útoky si vypočul aj na jednom zasadnutí, ktoré sme videli na videozázname. Šimko pri každom odovzdaní slova dôležito zvonil veľkým zvoncom, aký nosí na krku dobytok a dokáže poriadne trhať uši. „Ten zvonček si nechajte, pán Šimko. Raz si zazvoníte, keď rozprávke bude koniec,“ začal vtedy svoju reč Jurkemík a apeloval na slušný priebeh zasadnutia. Márne.

Siahli primátorovi na plat

Kým väčšina starostov a primátorov o dotácie bojuje zubami-nechtami, v Rimavskej Sobote je to skôr naopak. Vlani Jozef Šimko odmietol 800-tisíc eur na vytvorenie priemyselného parku, ktoré mestu Rimavská Sobota odsúhlasili cez akčný plán rozvoja okresu. Primátor príslušnú žiadosť odmietol podpísať s odôvodnením, že ide o špinavú politicko-ekonomickú hru na škodu občanov mesta, ktorou chcú niektorí poslanci pomôcť svojmu kolegovi Pavlovi Zvarovi.

„Odmietol dotáciu 800-tisíc eur na realizáciu priemyselného parku napriek schváleniu a platnému uzneseniu mestského zastupiteľstva. Svojvoľným rozhodnutím zobral Soboťanom šancu na dobrú prácu a vyšší plat,“ vysvetľoval jeden z poslancov. Toto už zrejme bola posledná kvapka, a tak poslanci mestského zastupiteľstva spojili sily a rozhodli sa voči primátorovi zakročiť inak.

V novembri odhlasovali zníženie platu pre primátora Šimka o 880 eur. Prvý muž v meste však papier nepodpísal, hoci na zasadnutí tvrdil: „Ak si myslíte, že mne tých pár eur ublíži, tak neublíži!“

Nakoniec sa ukázalo, že poslancom sa neoplatilo bojovať. Februárové voľby rozhodli, že Jozef Šimko zasadne do parlamentnej lavice za stranu ĽSNS. „Takže ako primátor už bude poberať len minimálnu mzdu. Dúfame, že dlho sa v národnej rade neohreje,“dodáva Jurkemík. 

Rozhovor s Jozefom Šimkom nájdete na druhej strane >>