Domy, byty a garáže v Bratislave, ale aj vilu na Donovaloch spolu za vyše tri milióny eur chce konkurzný správca majetku Ladislava Bašternáka vziať jeho príbuzným. „Malý Lacko“, ako ho kedysi prezývali, na nich totiž stihol prepísať väčšinu majetkov po tom, čo ho obvinili z trestných činov. Luxusné nehnuteľnosti sa na zoznam jeho majetku dostali až po zmene konkurzného správcu. Minulý týždeň navyše Bašternáka v modrom mundúre priviedli z väzenia na súd, ktorý ho uznal za vinného aj z ďalšieho trestného činu krátenia daní. 

Vo väzenskom mundúre

Na súd priviedla Malého Lacka stráž vystrihaného a s putami na rukách. Odpykáva si totiž päťročný trest vo väzení s minimálnym stupňom stráženia. Už to nebol onen arogantný muž, ktorý si vedel vybaviť, aby mu polícia nedala pokutu za predbiehanie cez plnú čiaru na Bugatti Veyrone. Pôsobil krotko ako baránok. „Môj klient bol obžalovaný zo skrátenia dane a daňový dlh predstavoval sumu 200-tisíc eur. Ide o prevod bytov v súvislosti s pôžičkou a neschopnosťou ju následne splatiť,“ vysvetlil priamo na súde jeho advokát Peter Filip. A hoci prokurátorka žiadala, aby dostal tresty sedem rokov odňatia slobody, zákaz činnosti a prepadnutie majetku, súd rozhodol, že päťročné väzenie, ktoré si už odpykáva, je dostatočné. Zvýšil mu však trest zákazu činnosti a upustil od prepadnutia majetku. Podľa advokátov, s ktorými sme sa rozprávali, to znamená, že rozhodnutie v prvom prípade, kde mu majetok prepadol, platí naďalej.

Musí bojovať

Do Bašternákovho majetku, ktorý sa dostal rozhodnutím o prepadnutí do konkurzu, najskôr patril len byt v komplexe Bonaparte ohodnotený na 1,5 milióna eur, štyri garáže, nebytový priestor, podiel vo firme a niekoľko strelných zbraní. Ešte na prelome októbra a novembra 2018 však Malý Lacko stihol poprepisovať veľké množstvo nehnuteľností na svojich rodinných príslušníkov. A tí zas stihli časť predať ďalšej osobe. Majiteľa tak zmenila napríklad vila na Donovaloch, ktorú teraz vlastní Bašternákova žena. Tá je napísaná aj na liste vlastníctva luxusnej megavily pod Slavínom, kde mali Bašternákovci rodinné sídlo. Tieto majetky však v pôvodnom súpise správkyňa konkurznej podstaty Lenka Ivanová neuviedla. Nakoniec ju pre nespokojnosť s jej prácou vymenili.

Nový správca koncom augusta začlenil do súpisu majetku už aj ďalší dom a šesť bytov v Bratislave, niekoľko garáží a nebytových priestorov a takisto aj známu vilu na Donovaloch. Spolu majú hodnotu viac ako tri milióny eur. Všetky boli začlenené s tým, že boli prevedené z Ladislava Bašternáka na ďalšie osoby na základe neplatného právneho úkonu. Konkurzný správca má takúto možnosť preto, že osoby, ktorým konkurz hrozí, sa často zbavujú majetkov prepisom na blízke osoby či firmy a tak ukracujú veriteľov. Lopta je teraz na strane Bašternákových príbuzných a ľuďoch, ktorí od nich nehnuteľnosti odkúpili. Na to, aby nehnuteľnosti z konkurzu vyňali, musia podať takzvanú vylučovaciu žalobu. O nej bude rozhodovať súd.

Ceny budú vyššie

V súpise majetku správca pridelil nehnuteľnostiam odhadovanú cenu. Tá však podľa našich informácií nie je konečná. V prípade, ak s vylučovacou žalobou Bašternákovci neuspejú, mal by domy a byty ohodnotiť súdny znalec. Napríklad pri luxusnej haciende rovno pod Slavínom je v súpise určená cena 400-tisíc eur. Odborník na nehnuteľnosti však len pozemok pod ňou odhaduje minimálne na 600-tisíc eur. Dom aj s pozemkom má podľa neho cenu najmenej 2,5 milióna eur, možno aj viac v závislosti od vnútorného vybavenia. Aj rekreačná chata na Donovaloch má v súpise cenu 400-tisíc eur. Ešte v roku 2012 pritom rovnakú chatu v susedstve, patriacu Jánovi Počiatkovi, vtedy odhadol odborník na milión eur. A odvtedy ceny nehnuteľností narástli.

Zanedbanie povinností?

V prípade týchto prepisov sa začalo trestné stíhanie vo veci. Oznámenie v tomto prípade podával za štát okresný úrad Bratislava, pripravovala ho advokátska kancelária Dentons. „Išlo o trestné oznámenie, ktoré sa komplexne týka celej situácie ohľadom toho, ako unikol majetok Ladislava Bašternáka z konkurzu,“ vysvetľuje advokát Peter Kubina. Podľa neho boli totiž majetky účelovo prevedené na Bašternákovu rodinu, čím došlo k zmareniu uspokojenia pohľadávky štátu a tým aj k zmareniu uloženého výkonu. Oznámenie podľa neho operuje aj s podozrením, že správkyňa konkurznej podstaty zanedbala svoju povinnosť zabrániť úniku majetku, podobne ako bývalí štátni úradníci z okresného úradu či prokuratúry, ktorí mohli v tejto veci zasiahnuť tiež, čo však neurobili. Podľa našich informácií boli už mnohí z týchto ľudí vypočutí, polícia však zatiaľ nikoho neobvinila. Advokáti zastupujúci štát sa už vlani posnažili a žalobami predbežne ochránili nielen rovnaké domy a vily, ktoré zaradil na zoznam konkurzný správca, ale aj hnuteľné majetky ako motorky, štvorkolky, luxusné autá, obchodné podiely či cenné papiere. Bašternák sa totiž zbavil skoro všetkého. Spolu ide podľa Kubinu o majetok v hodnote vyše 15 miliónov eur.

Malý Lacko

Ladislav Bašternák podnikal od 90. rokov. Novinár Marek Vagovič vo svojej knihe Vlastnou hlavou píše, že jeho prvým biz­nisom bola autoumyváreň, ktorú prevádzkoval v garáži na bratislavskom Kamzíku. Tá bola v tesnej blízkosti hotela West, ktorého majiteľ sa volal tiež Ladislav. Aby si ich ľudia nemýlili, začali ich volať podľa veľkosti ich stavieb. Bašternák z garáže bol Malý Lacko, šéf hotela Veľký Lacko. Ako Vagovič píše, neskôr si Bašternák založil firmu na výrobu betónu, stal sa z neho developer a začal stavať polyfunkčné a obytné domy v spodnej časti bratislavskej Koliby. Bašternák bol nenápadný a nikto nevedel o tom, aké dobré vzťahy má s najvyššími predstaviteľmi Smeru.

Až o štyri roky

Dlho bola jedinou jeho známou podobizňou fotografia PLUS 7 DNÍ zo svadby Branislava Záhradníka. Pózoval na nej vedľa Borisa Kollára, súčasného predsedu parlamentu. Jeho dobré vzťahy so smerákmi sa ukázali až o dosť neskôr, v roku 2016, keď TREND opísal, akým spôsob si jeho firma BL-202 kúpila za premrštenú cenu sedem bytov v Kočnerovej bytovke Five Star Residence. Daňový úrad mu následne ako vratky DPH zaplatil takmer dva milióny eur. Kupujúcemu však na účet prišlo len 1,5 milióna eur. A hoci to bolo kriminalistom z finančnej správy podozrivé, polícia trestné stíhanie odmietla a podržal ju aj momentálne súdený bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Do basy za tento obchod putoval Bašternák až nedávno.

„Náš človek“

Až potom vyšlo najavo aj to, že sa Bašternák neváhal správať ako správny papaláš. V júni 2012 ho zastavili policajti, ktorí si všim­li, že na svojom miliónovom Bugatti Veyrone predbiehal cez plnú čiaru. „Vystúpil zo svojho vozidla, pričom nám povedal, prečo ho buzerujeme,“ opísali stretnutie s ním policajti v úradnom zázname. Ten spísali preto, že keď mu chceli dať pokutu 150 eur, Bašternák zavolal na neznáme číslo a dotyčnému povedal, aby to vybavil. Vzápätí sa policajtom ozval ich šéf a povedal im, aby Bašternáka pustili, lebo je to „náš človek“. Keď to neurobili a Bašternák musel pokutu zaplatiť, zavolal si ich šéf na koberček, kde po nich vraj vrieskal. Prípad „vyšetrovala“ policajná inšpekcia, ktorá sa k ničomu nedopracovala.

Viac FOTO v GALÉRII >>

Ficov domáci

V tom istom roku, ako bol Bašternák označený za „nášho človeka“, sa do jeho obrovského bytu v komplexe Bonaparte, ktorý postavila jeho firma na mieste pôvodného parčíka, nasťahoval vtedajší premiér Robert Fico. Byt si zariadil luxusným nábytkom a tvrdil, že platí nájomné 2 650 eur plus 200 eur náklady. Keď sa prevalili podozrenia voči Bašternákovi, sľúbil, že sa odsťahuje v prípade, že ho obvinia. Opozícia robila pred Bonaparte demonštrácie proti korupcii aj preto, lebo cena Ficovho nájmu sa im zdala prinízka, z čoho vyplývali podozrenia. Po Bašternákovom obvinení Fico tvrdil, že sa odsťahuje, keď mu bude dokázaná vina. Neodišiel však ani po tom, čo putoval Malý Lacko do basy. Odsťahoval sa až pol roka po tom, ako išiel byt do konkurzu. A vzal si so sebou všetko zariadenie vrátane dlažieb.

Mohlo by vás zaujímať: