Tip na článok
Ministerka školstva: Martina Lubyová skúma, prečo by štátny majetok mal prejsť pod SAV.

Boj medzi ministerkou Lubyovou a predsedom slovenských vedcov Šajgalíkom kulminuje: Zvrhne sa na bitku o lukratívne nehnuteľnosti?

Boj medzi ministerkou Martinou Lubyovou a predsedom slovenských vedcov Pavlom Šajgalíkom kulminuje. Zvrhne sa na bitku o lukratívne nehnuteľnosti?

Galéria k článku (7 fotografií )
Observatórium na Skalnatom plese: Slovenská akadémia vied ho chce do svojich rúk. Dôvod je jednoduchý, robia tam výskumy.
Zo svojich požiadaviek nemieni ustúpiť: Predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík tvrdí, že ministerstvo mu neustále mení podmienky a robí prieky.
Zo svojich požiadaviek nemieni ustúpiť: Predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík tvrdí, že ministerstvo mu neustále mení podmienky a robí prieky.

Ťahá sa to už dva mesiace. Slovenská akadémia vied žiada, aby sa ich pracoviská pretransformovali na verejné výskumné inštitúcie. Tak by sa mali niektoré malé pracoviská zredukovať, mali by šetriť peniaze a fungovať efektívnejšie. Vyzerá to ako ideálny model, ministerke Martine Lubyovej sa však nepozdávajú všetky požiadavky vedcov, konkrétne ich požiadavky na štátne nehnuteľnosti, ktoré chcú do vlastníctva. Zatiaľ čo Lubyová ich nároky prešetruje, predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík hovorí o šikanovaní. Ministerka im vraj nechce vyhovieť účelovo.

Zo svojich požiadaviek nemieni ustúpiť: Predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík tvrdí, že ministerstvo mu neustále mení podmienky a robí prieky.
Zo svojich požiadaviek nemieni ustúpiť: Predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík tvrdí, že ministerstvo mu neustále mení podmienky a robí prieky.
Archív

Protirečí si

Šéf SAV Pavol Šajgalík kedysi trval na tom, že všetky majetky Slovenskej akadémie vied ostanú v štátnych rukách. A nie je ich málo. Zámok, hotel a všeličo iné. Je to vyše dvoch rokov, čo to deklaroval. Teraz hádže vinu na svojho predchodcu, ktorý vraj účelovo išiel proti nemu. „S týmto ma chytá za slovo aj pani ministerka. Zákon bol vtedy tak sformulovaný, že všetky majetky prejdú na nás. Potom sa zákon zasekol na zbore poradcov. To môj predchodca získal významnejšiu pozíciu ako splnomocnenec vlády a zrazu zbor poradcov s jeho veľmi silnou inherenciou zistil, že zákon je zlý. Veď všetky verejné vysoké školy bez bolesti dostali všetok majetok. Preto SAV tento zákon navrhla. Prvýkrát začala riešiť majetok, keď sa zbor poradcov postavil, že je to zlé. Začali sme sa naťahovať a zaujímalo ma, či je šanca, aby tento zákon prešiel. Nedostal som odpoveď. Potom, keď som videl, ako všetci búšia do médií a verejnosti, som raz povedal, že im dáme Smolenice, aby sa mohla SAV transformovať. Teraz sa najvyšší orgán SAV uzniesol, že všetky majetky budú patriť SAV a pre mňa je ich rozhodnutie záväzné,“vysvetlil predseda SAV Pavol Šajgalík, prečo musia mať v rukách niekoľko nehnuteľností. Predseda teda prstom ukazuje na snem SAV, nejde o jeho osobné rozhodnutie, ale kolektívne. Snem je však už veľmi dlhý čas neverejný a nikto zo zamestnancov, dokonca ani odborári, netuší, čo zainteresovaní odhlasujú. 

Plánuje hostiť návštevy

Do vlastníctva chcú vedci Observatórium na Skalnatom plese, zámok v Smoleniciach, hotel v Starej Lesnej a niekoľko bytov v hlavnom meste. Vlastniť tieto budovy je podľa predsedu potrebné. „Slúžia na to, aby SAV mohla organizovať konferencie. Aby nemusela ísť do komerčného prostredia a objednať si nejaký hotel. Máme svoje zariadenia, kde je to ekonomickejšie.“ V iných nehnuteľnostiach zas robia výskumy. Zariadenia okrem iného slúžia zamestnancom SAV na rekreácie za ľudové ceny. Aké budú ceny za rekreácie v Smoleniciach a Starej Lesnej „po novom“, ešte nie je známe.

Observatórium na Skalnatom plese: Slovenská akadémia vied ho chce do svojich rúk. Dôvod je jednoduchý, robia tam výskumy.
Observatórium na Skalnatom plese: Slovenská akadémia vied ho chce do svojich rúk. Dôvod je jednoduchý, robia tam výskumy.
Archív

Podľa Šajgalíka ministerka jeho a celú akadémiu dostala svojím konaním do pozície, že takmer štyritisíc zamestnancov sedí nelegálne v budovách, ktoré im nepatria. Lebo po­dľa nového zákona verejné výskumné inštitúcie musia sedieť v budovách, ktoré vlastnia.

Sú väzňami

„My sme predtým neboli verejná výskumná inštitúcia. My sme sa na verejnú zmenili cez noc. Predtým sme boli rozpočtová a príspevková organizácia. Zmenili sme sa a mali na nás prejsť všetky práva. Teraz všetci, 3 500 zamestnancov, sídlime nelegálne v nejakých budovách, ktoré nám nepatria, a porušujeme zákon,“ vysvetlil nám Šajgalík, prečo sa bije za nehnuteľnosti ako lev. Dopodrobna nám objasnil, prečo vedci doteraz mohli výskum v štátnych budovách robiť, ale teraz ho už robia protizákonne. „Jedna línia o transformácii hovorí o tom, že všetko prechádza hladko a bez problémov. Druhá línia hovorí, že, áno, na zriaďovateľa prechádzajú práva, ak pôvodná inštitúcia vošla do likvidácie. Ak je pravdivá interpretácia ministerstva školstva, to znamená, že akadémia je zlikvidovaná. Nemôže existovať ani jeden ústav akadémie vied, lebo najskôr musí prejsť likvidáciou a potom na zriaďovateľa majetkového práva a dokončí sa to inou cestou. Poviem to športovou terminológiou, táto cesta hovorí, že od začiatku sme hrali futbal a teraz niekto príde v druhej tretine zápasu a povie - figu borovú, idete hrať basketbal, pričom prvý zápas ani nebol legálne ukončený. Čiže my stále hráme futbal, nechceme hrať basketbal ani nemôžeme hrať, lebo keby sme chceli začať hrať basketbal, zlikvidujeme ústavy SAV a potom ich možno niekto založí, ak sa mu bude páčiť,“ krúti hlavou predseda. Ministerstvo však nad prevodom majetku váha, pretože ide o desiatky miliónov. Údajne ide o ďalšiu vlnu privatizácie a tomu chcú zabrániť.

Aj tieto majetky chcú: Šajgalík chce Smolenický zámok aj hotel v Starej Lesnej. Potrebujú to kvôli konferenciám.
Aj tieto majetky chcú: Šajgalík chce Smolenický zámok aj hotel v Starej Lesnej. Potrebujú to kvôli konferenciám.
Archív

Oponenti prevodu majetku argumentujú, že ľahko sa môže stať, ak budú vedci v červených číslach, že automaticky pôjdu do konkurzu a SAV bude musieť predať všetok majetok.

Nebol prítomný

Šajgalík podľa ministerstva nedodržal termíny, ktoré mu stanovili, a tak nevidia dôvod, prečo by mali hneď a zaraz rozhodnúť v ich prospech. Keďže predseda Šajgalík nedodal všetky dokumenty na založenie do registra, ministerstvo nemohlo jeho úrad transformovať, i keď sa predseda nádejal, že prvého júla prejde na nich všetko. Keď mala transformácia finišovať a ministerstvu mal doložiť náležitosti, odišiel na niekoľkotýždňovú pracovnú cestu do Brazílie. Cesty do zahraničia absolvuje veľmi často, až tak, že ho prezývajú riaditeľ na úteku. „Mal som tu za seba zástupcu. Cestu som avizoval. Ešte mu hovorím - Choď tam ty. Ty máš s ňou dobré vzťahy. Súhlasil, veď má dobré vzťahy, myslel si. A jemu, chudákovi, posledné vlasy vypadali na tom stretnutí,“posťažoval sa šéf SAV na margo boja s ministerstvom.

Šlendriánstvo

Bývalý šéf úradu, ktorý riadil SAV dve funkčné obdobia, Jaroslav Pastorek sleduje prácu svojho nasledovníka pozorne. Nový zákon a požiadavky predsedu Šajgalíka na majetky sa mu zdajú scestné: „Celá filozofia bola zle poňatá. Netvárme sa, že sa z večera do rána pretransformujú a zrazu to bude nečakaný blahobyt. Keď má jeden ústav napríklad dvadsať zamestnancov aj s upratovačkou, ako sa chcú postarať a spravovať majetok. Z čoho? Dvaja si podajú projekty, nedostanú peniaze a sú v keli. Nemajú z čoho žiť. Problém je, že vedeckí pracovníci sa majú v prvom rade starať o vedu. Nemajú byť biznismeni alebo realitní makléri. To je hlúposť, že nemôžeme robiť bez majetku. A čo sme robili doteraz?“ rozohnil sa Pastorek.

Podobný názor má aj vedecký pracovník SAV, ktorý si neželá byť menovaný. „Nepotrebujeme žiadne budovy. Štát sa o ich správu stará a my v nich pracujeme. Načo nám budú? Aby sa zvyšovali náklady na údržbu, opravy a podobne a zas nebudú peniaze na výskum, naše platy. Už teraz počúvame, že na nič nie sú peniaze. Ale hlavne, že budeme mať zámok,“ rozčúlil sa zamestnanec.

Trampoty s transformáciou SAV

„Ide o nezvládnutý proces transformácie SAV, ktorý sa teraz jej vedenie snaží zamaskovať obvineniami z byrokracie a zneužíva situáciu na politizovanie. Fakt je, že do termínu daného zákonom nedodali všetky potrebné dokumenty na registráciu. Teraz, keď už podklady s oneskorením dodali, SAV sa nátlakom domáha spätnej registrácie. To napokon verejne priznal aj predseda SAV. Napriek tomu sa ministerstvo neustále usilovalo hľadať a ponúkať riešenia. Bolo ochotné akceptovať aj dokumenty dodané po zákonnom termíne. To predsedníctvo SAV odmietlo s tým, že selektívnu registráciu nechce,“ reagovali z tlačového odboru ministerstva školstva. Tvrdia, že predsedu SAV vyzvali, aby doložil súpis majetku, lenže on to odmieta urobiť a vyhlasuje, že akákoľvek kontrola môže byť až po vzniku inštitúcií. Podľa ministerských úradníkov tým znemožňuje verejnú kontrolu takejto privatizácie majetku štátu. Navyše, ministerstvo údajne nemá presný zoznam požadovaného majetku. „Podľa zákona mali do 31. mája 2018 dodať súpis majetku len organizačné zložky SAV. Tento súpis, ako sme už neraz prezentovali, obsahoval iba položky ako superpočítač, kreslo, traktor... Majetok nebol ocenený nákupnou ani zostatkovou hodnotou. Neuskutočnili ani kvalifikovaný odhad,“ kritizovalo ministerstvo vedeckú inštitúciu. „Ak SAV doručí podklady o majetku na ministerstvo financií na odsúhlasenie, môžu mať na zasadnutí vlády 22. augusta riadne odsúhlasený vklad a byť zaregistrovaní,“ dodáva ministerstvo.

Už to oslávili

SAV síce ešte nie je transformovaná, no vyvolení savkári si už v máji rozdelili odmeny. Predseda Šajgalík nevidí dôvod, prečo by ich nemali dostať. „Z nášho pohľadu sme urobili všetko. Už je to iba na tom, že ministerstvo nám pozakladá papiere a my budeme transformovaní. Čo sa týka transformácie, bolo urobené všetko. Nevidel som jediný dôvod, prečo by ľudia nemali dostať odmeny,“ vyhlásil. Drobné nedostatky, ktoré sa v jeho práci našli, nepovažuje za smerodajné. „Nedokonalosť sa zneužíva. Boli tam drobné praktické veci. Urobili sme aj gramatické chyby, stalo sa to,“ priznal Šajgalík.

Kto je za celú transformáciu zodpovedný, menovať nechcel. „Ja by som nerád išiel menovite. Aby nevznikol dojem, že niekto niečo urobil zle. Ja zodpovednosť beriem na seba. My sme urobili všetko, čo sme mali.“ 

VIDEO Plus 7 Dní