Generálna prokuratúra nielenže rozhodla o zastavení trestného stíhania exriaditeľa tajných Vladimíra Pčolinského, ale zrušila aj trestné stíhania exmajiteľa Penty Jaroslava Haščáka za úplatok a pranie špinavých peňazí a obvinenie z podplácania ubudlo aj konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi. Okamžite sa ozvali členovia koalície, ktorí postup generálnej prokuratúry ostro skritizovali. „Generálny prokurátor tu nie je ani pre politikov, ani pre médiá vúdú bábika, do ktorej budete pichať a riešiť si komplexy,“ reagoval Žilinka, podľa ktorého sa politici nemajú čo vyjadrovať k trestným stíhaniam, keď nepoznajú ani obsah spisov. Veľmi mu to nepomohlo.

Úprava paragrafu

Viacerí totiž trvajú na tom, aby sa kompetencie generálnej prokuratúre odobrali. „Nesúhlasím so systémom, kde má jeden človek moc jedným rozhodnutím zhodiť zo stola prácu vyšetrovateľov, prokurátorov aj celej sústavy súdov. Takto sa nebuduje dôvera v právny štát a v štátne inštitúcie,“ vyhlásila Veronika Remišová. Líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igor Matovič je zasa presvedčený, že situácia sa vyrieši. Paragraf by sa podľa neho mohol upraviť tak, aby generálna prokuratúra nemohla zastavovať trestné stíhania, ale naopak, mohla ich opätovne otvárať, ak prokurátor nižšieho stupňa stíhanie zastaví.

Vládna kríza

V koalícii sa však zhoda bude hľadať ťažko. Boris Kollár s takýmito návrhmi ostro nesúhlasí. Ak sa oklieštia právomoci generálnej prokuratúry, pripustil aj odchod z vládnej koalície. Oheň má uhasiť pracovná skupina, ktorej cieľom je dohodnúť sa, aké zmeny v paragrafe 363 treba urobiť. Tvoria ju politici aj advokáti: za Sme rodina Petra Hajšelová a advokát Ondrej Urban, za OĽaNO Milan Vetrák a právnik Miroslav Kadúc, SaS zastupuje Alojz Baránik a Ondrej Dostál, Za ľudí nominovalo Juraja Šeligu a Máriu Kolíkovú, ktorá diskusiu celej skupiny aj moderuje.

Viac FOTO Žilinku a Lipšica v GALÉRII

Stoja za Žilinkom

Vyhrotená situácia nenechala chladnými ani sudcov. Politici približne podľa stovky sudcov svojimi vyjadreniami generálnu prokuratúru degradujú a protestujú aj proti výhradám Lipšicovho Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý je podriadeným Generálnej prokuratúre SR. „Obdobne nevhodne by vyznievala znevažujúca polemika sudcov nižších stupňov so zrušujúcimi rozhodnutiami súdov vyšších inštancií,“ uvádzajú sudcovia. Aj Slovenská advokátska komora sa postavila na stranu Generálnej prokuratúry SR. Podľa komory zmeny zákona len kvôli konkrétnym kauzám historicky vždy vniesli pachuť zneužívania moci na politické ciele.