Tip na článok
Žiadne veľké ryby: Potrestaní u nás skončia skôr páchatelia menšej korupcie.

Boj proti korupcii: Veľké ryby do sietí nechytáme!

Analýza rozsudkov ukazuje podľa Transparency International Slovensko len malý pokrok. Veľké ryby stále unikajú.

Galéria k článku (4 fotografie )
Matej Šimalčík: Pomohla by aj väčšia transparentnosť prokuratúry.
 Zdravotníci: Práve oni tvoria najviac obžalovaných spomedzi skupín špecifických povolaní. Za nimi nasledujú ľudia zo štátnej správy a policajti.
Korupcia: Veľké ryby u nás zatiaľ nechytáme. Skôr akváriové rybičky.

Trestanie vysokopostavených politikov či veľkopodnikateľov za korupciu na Slovensku ešte stále nie je realitou. Z analýzy Transparency International Slovensko vyplýva, že od roku 2012 boli právoplatne odsúdení len šiesti volení funkcionári. Išlo o jedného starostu a piatich obecných poslancov. Všetci však boli z malých obcí.

Súdy sa zlepšili

Podľa predstaviteľov Transparency Internationak bolo vlani právoplatne, teda už bez možnosti odvolania, skončených len 55 prípadov, čo je najmenej za ostatných 5 rokov. Len na porovnanie, v roku 2015 to bolo o 40 prípadov viac. Nezdá sa však, že by to bolo tým, že je menej korupcie. Analýza sa venovala aj tomu, ako vníma verejnosť zodpovednosť za nedostatočné riešenia prípadov korupcie. Podľa ľudí za to môžu súdy. „Ide o skreslené vnímanie,“ vysvetľuje však Matej Šimalčík z Transparency International. Súdy totiž rozhodujú relatívne rýchlo. Až v takmer polovici prípadov právoplatne odsúdia páchateľa už do jedného roka. Oslobodených končí len 5 percent obžalovaných.

Chyba prokuratúry?

Až vo 15 percentách prípadov, ktoré riešia orgány činné v trestnom konaní nie je prokuratúrou podaná žaloba na súd. „Tieto prípady končia nejak mimosúdne, ale nevieme ako, keďže prokuratúra je veľmi netransparentným orgánom, nevieme sa pozrieť, z akých dôvodov došlo k zastaveniu trestného stíhania,“ vysvetľuje Šimalčík.

Menej „malých rybičiek“

V súčasnosti sa podľa analýzy nestíha tak veľmi drobná korupcia. „Do roku 2014 sa týkalo až 50 percent prípadov, ktoré riešil súd, korupcie do 20 eur. Odvtedy sa pomer drobnej úplatkárskej činnosti znížil a súd riešil už len 25 percent drobnej korupcie. Podiel väčšej korupcie sa zvýšil, stále však v skladbe prípadov nevidíme žiadne prípady vysokopostavených volených predstaviteľov. Takže hoci súd nestíha už len drobné akvarijné rybičky, stále nestíha ani veľkých žralokov. Vidíme tam však už aj nejaké kapre a šťuky,“ dopĺňa Šimalčík.

Zmeniť zákony

Podľa Transparency International by pomohla väčšia transparentnosť, napríklad zverejňovanie obžalôb v ukončených prípadoch, uznesení o odmietnutí trestného oznámenia či štatistík výkonu prokurátorov. Okrem toho by sa mali zvýšiť tresty za nepriamu korupciu, keďže aj prípady so škandalózne vysokými úplatkami sa trestajú len podmienkami, čo podľa Transparency International neprispieva k odstrašujúcemu účinku. Takistio by vraj pomohlo aj odpolitizovanie polície a prokuratúry.

VIDEO Plus 7 Dní