Podľa zákulisných informácií je „koníkom“ Bugárovej strany na tento post právnik Miroslav Hlivák. Napriek tomu (alebo práve preto?) sa však predseda strany Béla Bugár od známeho advokáta dištancuje. Na otázku, či je nominantom jeho strany, nám odpovedal: „Povedzte mi prečo by mal byť? Veď je tam deväť rôznych kandidátov, ktorý je náš? Nie, pán doktor Hlivák nie je náš nominant. Poznám ho, pracuje pre niektoré ministerstvá, aj v minulosti pracoval, je dobrý právnik. Pomohol vypracovať jeden zákon a aj zákon na vyvlastnenie,“ rorozprával sa o ich vzťahoch podpredseda parlamentu.

Na dovolenke: Stanovisko sme nezískali, v kancelárií nám povedali, že je Miroslav Hlivák týždeň na dovolenke a nedá sa sním nijako spojiť.
Zdroj: akss.sk

Zitu nechce

O tendri s predraženou kompou, kde sa spomínalo aj meno Miroslava Hliváka, Bugár veľmi hovoriť nechcel. „Fú, to neviem. To sa musíte opýtať ministra životného prostredia. Stačilo, skončili sme,“ vyhlásil rozhodne. No nakoniec sa rozrozprával o aktuálnom vedení úradu a jeho šéfke Zite Táborskej. „Ja viem jednu vec a to hovorím od začiatku, naši ministri nepodporia nikoho zo súčasného vedenia ÚVO. Lebo si myslím, že je to na míle od toho, ako by mal fungovať. Pomáhať a urýchliť niektoré konania. Kontinuita je pre nás neprijateľná, treba zmenu,“ tvrdo povedal Bugár. K problémovom tendri s kompou poslala advokátska kancelária aj oficiálne stanovisko: „Naša advokátska kancelária poskytovala právne poradenstvo výlučne v súvislosti so štandardnou kontrolou predmetnej zmluvy po jej podpise zo strany prepravcu, a to z hľadiska povinných náležitostí zverejnenia zmluvy v Centrálnom registri zmlúv. Neskôr sa naša advokátska kancelária podieľala až na príprave dodatku č. 1 zo dňa 21.6.2016 k zmluve o poskytovaní služieb na zabezpečenie verejnej vodnej dopravy po Dunaji motorovou kompou medzi prístavmi Vojka - Kyselica, ktorého účelom bolo zabezpečenie novej súťaže na zákazku poskytovania verejnej vodnej dopravy po Dunaji motorovou kompou medzi prístavmi Vojka – Kyselica.“

Negatíva jej nikto nepovedal: Bugár aktuálnu šéfku ÚVO nepodporí. S jej prácou nie je spokojný. Tá, ale o svojich mínusoch nikdy od Bugára nepočula.
Zdroj: Archív

Kde je Hlivák?

Či si myslí, že je práve advokát Hlivák správna voľba na stoličku ÚVO , však nechcel komentovať: „Viete čo, neskúšajte ma. Ja o tom nebudem rozhodovať,“ uzavrel. Svojho favorita nemenoval. Spojiť sme sa snažili aj s advokátom Miroslavom Hlivákom z kancelárie Soukeník-Štrpka. Nepochodili sme. Doktor je podľa asistentky na týždňovej dovolenke a nedá sa s ním ani telefonicky, ani písomne skontaktovať. Otázkou preto zostáva, či vôbec zajtra príde na verejné vypočúvanie. V oficiálnom dokumente, ktorý zaslal do redakcie stojí, že je podľa vlastných slov kandidátom nominovaným Právnickou fakultou UK v Bratislave.

Hľadajú šéfa: Už v stredu prebehne v parlamente vypočúvanie kandidátov.
Zdroj: Július Dubravay

Zita vracia úder

Voči Bugárovým útokom sa ohradila terajšia šéfka ÚVO Zita Táborská: „Musím povedať, že za mnou päť rokov nebola jediná kauza. Úrad sa posunul dopredu, má výsledky. Takže, keď chcú zmenu, v poriadku, všetko sa dá. Ale musia povedať v čom, lebo mne nebolo vyčítané nič. Ani pán Bugár mi nepovedal, čo je zlé. Aj jeho ministrom som radila a vychádzala v ústrety.“ Podľa Táborskej sa má pokračovať najmä v elektronizácii a profesionálizácii pracovníkov. Viacerí kandidáti sú podľa nej úplne nevhodní na tento post: „Viete, niektorí sa ani neunúvali zmeniť terminológiu z môjho projektu a projektu pán Kuboviča (jeden z kandidátov, pozn. red.). Je to tam také opísané,“ skonštatovala. Problém vidí aj v spomínanom advokátovi Hlivákovi: „V súčasnosti sa veľmi veľa právnikov orientuje na proces obstarávania. Ale celý proces nemôžeme vnímať ako hru o slovíčka na súde. Problém je úplne niekde inde, tam majú byť ekonómovia. Licitovať o tom, či je to biele, polobiele alebo skôr šedé, to je úplne zvrátené. Ide o rozhľad, nie vzdelanie. Musia v tom mať skúsenosť,“ uzavrela Táborská.