Traja zo štyroch vysokoškolákov majú obavy, že kríza koronavírusu negatívne ovplyvní ich finančnú situáciu, mnohí z nich predvídajú, že to bude vážne. Vyplýva to z prieskumu portálu Študentské financie, ktorý realizovali v apríli 2020.
Až 73 percent respondentov tiež tvrdí, že sa v ich rodine znížil príjem kvôli koronavírusu. O príjmy prichádzajú najprv rodičia, nasledujú študenti, ich partneri, súrodenci a starí rodičia.
Prichádzajú o prácu
Z prieskumu vyplynulo, že každý štvrtý vysokoškolák nedávno stratil prácu kvôli koronavírusu. Udržalo si ju zatiaľ 38 percent študentov. Veľká väčšina z nich je na brigádach. Prácu na trvalý pracovný pomer uvádza len 5 percent respondentov. Ako freelenceri pracujú necelé 3 percerná študentov.
„Prieskum sme realizovali preto, aby sme lepšie pochopili situáciu študentov na vysokých školách. Koronavírus nezmenil iba spôsob výučby, ale ovplyvnil aj finančnú situáciu študentov a ich rodín. Osobne ma prekvapilo veľké množstvo študentov, ktorí uvádzajú, že sa ich finančná situácia zhoršila,“ vraví zakladateľ portálu Patrik Lučan.
Nemajú úspory
Iba polovica študentov v prieskume uviedla, že má nasporených viac než 300 eur. Zhoršená finančná situácia môže viesť aj k nároku na získanie sociálneho štipendia, ktoré vysokoškolákom prideľuje ministerstvo školstva. Na získanie sociálneho štipendia však treba splniť viacero kritérií. So študentom sa posudzujú aj niektorí členovia rodiny, najčastejšie rodičia a súrodenci.
Rozmýšľali o prerušení
„V prieskume sme sa napríklad pýtali aj otázku, koľko študentov už uvažovalo o prerušení štúdia z dôvodu nedostatku financií. A zistili sme, že 31 percent z nich už o tejto možnosti rozmýšľalo,“ vraví Lučan a dodáva, že finančná podpora vysokoškolákov zo strany štátu je teda naozaj na mieste. „Napríklad uvoľnením kritérií na získanie sociálneho štipendia. Alebo vyčlenením väčšieho balíka peňazí na študentské pôžičky, ktoré poskytuje Fond na podporu vzdelávania,“ myslí si Lučan a dodáva, že v prieskume Študentských financií uviedlo, že poberá sociálne štipendium len 8 percent respondentov.
Online prieskum realizoval internetový portál Študentské financie v apríli 2020 na vzorke 860 respondentov študujúcich na vysokých školách dennou formou. Väčšina respondentov je vo veku 19 až 25 rokov. Vekové skupiny, školy a bydlisko sú medzi odpoveďami rovnomerne zastúpené.