Tip na článok
Všetko možné: Slanou svätenou vodou pokropil farár Daniel Bédi kamión, motorku i autá.

Boja sa svätenej vody? Pri požehnávaní áut chýbali šoféri vládnych limuzín

Vodiči si dali posvätiť autá vo viere, že im to prinesie bezpečnosť na cestách. Vládne limuzíny chýbali.

Fakt tu nestojí ani jeden? To azda nie je ani možné, práve teraz by tu mali byť povinne nastúpení úplne všetci! - žiadalo sa uplynulú nedeľu povzdychnúť na parkovisku pri frekventovanej ceste medzi Banskou Bystricou a Donovalmi. Miestny katolícky farár Daniel Bédi tam v rámci sviatku svätého Krištofa, patróna vodičov, odriekal vskutku zaujímavú modlitbu.

Bože, ty si pánom života a smrti, utvrď ma v presvedčení, že i pri jazde musím zachovávať zákon lásky k blížnemu a mať ohľad na ostatných ľudí. Chráň ma pred vystatovaním sa na ceste a pred nemiernou rýchlosťou v jazde. Aj za volantom si chcem stále uvedomovať zodpovednosť za vlastný život a za život blížnych.“

Po jej vypočutí nejednému z prítomných napadlo, že slová pokory by si mali ako mantru dookola opakovať všetci arogantní majitelia štvorkolesových tátošov i profesionálni šoféri, ktorí na luxusných limuzínach vyvážajú našich papalášov a svojou bezohľadnou jazdou ohrozujú obyčajných vodičov.

Napokon, stačí si spomenúť na nedávnu bezohľadnú jazdu prezidentskej kolóny po ceste plnej neprehľadných zákrut medzi Turzovkou a Kotešovou. Podľa jedného z očitých svedkov, ktorého rútiaca sa kolóna vytlačila z cesty, stačilo málo a mohlo sa stať nešťastie.

S oveľa vážnejšími následkami sa skončila júnová spanilá jazda vládneho bavoráka s ministrom práce Jánom Richterom vo vozidle. Na rýchlostnej ceste medzi Nitrou a Trnavou vyletela limuzína z cesty a skončila niekoľko desiatok metrov v poli, minister so šoférom v nemocnici.

Gréckokatolíci: Autá posvätil aj gréckokatolícky eparcha Peter Rusnák. Foto: Juraj Roščák

Posvätenie pre bezpečnosť

Miestny farár Bédi nemal o poslucháčov núdzu. Posvätiť svoj dopravný prostriedok prišli desiatky vodičov všetkých vekových kategórií z rôznych kútov Slovenska vo viere, že tak pomôžu zvýšiť bezpečnosť na cestách.

Svätená voda kropila osobné autá, motorky, autobus, kamión i detský kočiar. „Minulý rok som posväcoval aj nohy. Pán povedal, že sú pre neho dopravný prostriedok, ktorý ho vedie životom,“ zaspomínal s úsmevom farár Bédi. Vzápätí všetkých prítomných vyzval, aby si uvedomili, že pre druhých majú byť darom, a nie ohrozením.

A čo by v tejto súvislosti odkázal arogantným cestným pirátom na luxusných superautách a šoférom vládnych limuzín? „Že aj na nich platí zákon života a ohrozenia života. Každý máme len jeden život a aj u nich platí, že ho treba chrániť vždy a všade. Aj životy iných,“ zdvihol varovný prst.

Pre dobrú vec

Akciu posvätenia áut zorganizoval Daniel Bédi už desiatykrát. Podobná sa uskutočnila aj v bratislavskej Petržalke, kde ju pre veriacich pripravili predstavitelia gréckokatolíckej cirkvi. Záujem síce nebol taký veľký ako na strednom Slovensku a aj tam chýbali elegantné limuzíny a rýchle športiaky.

Obe podujatia podporili misijný fond MIVA. Je určený na pomoc misionárom v zahraničí, pre ktorých sa snaží zabezpečiť dopravné prostriedky. Nie vždy pritom ide o autá, pre misionárov už nakupovali aj slona či somára.

VIDEO Plus 7 Dní