Tip na článok
Bojí sa: Rozsudok uvítala, páchateš je však stále na slobode.

„Bojím sa o život!“ hovorí manželka smeráckeho starostu, ktorý ju chcel zavraždiť, no stále je na slobode

Bývalému starostovi obce Višňové Jaroslavovi Bačovi (SMER-SD) síce okresný súd v Trenčíne vymeral dvadsaťročný trest, ale jeho bývalá žena Janka Vrbová, ktorú sa 15. marca 2014 pokúsil zastreliť, stále nemôže pokojne spávať. 

Galéria k článku (5 fotografií )
Janka Vrbová: Tri roky bojovala za to, aby sa prípad poriadne vyšetril a páchateľ dostal, čo mu patrí
Žiarlivý pijan: Pred troma rokmi strieľal do svojej ženy.
Na celý život: Útok Janku poznačil fyzicky aj psychicky.

Čakanie v strachu

Aj po vynesení rozsudku je totiž Bača stále na slobode. „V roku 2014 ho prepustili z vyšetrovacej väzby ako ,psychicky chorého' a niet v našom prípade paragrafu, podľa ktorého by ho vraj mohli vziať naspäť do vyšetrovačky," vysvetľuje Janka.

A tak žiarlivý strelec čaká na slobode na rozhodnutie – najskôr na písomné rozhodnutie Okresného súdu, po odvolaní svojho obhajcu aj na rozhodnutie Krajského súdu. „A to môže trvať ešte neviem koľko... Dva mesiace? Tri mesiace? Pol roka?," pýta sa zúfalá žena, ktorá sa aj podľa súdu stala obeťou trestného činu iného úmyselne usmrtiť. „Samozrejme, že sa bojím o život. Som z toho zúfalá," dodáva.

Žiarlivý pijan: Pred troma rokmi strieľal do svojej ženy.
Žiarlivý pijan: Pred troma rokmi strieľal do svojej ženy.
Archív

Traumy obete

„Verím, že Krajský súd potvrdí rozsudok Okresného súdu. Alebo ho môže upraviť smerom hore – keďže Okresný súd išiel na spodnú hranicu trestu, horná hranica je doživotie," upresňuje.

„Určite nechcem byť škodoradostná, no ten, čo takýto útok neprežil, asi nikdy nebude môcť pochopiť, čo obeť v tej chvíli prežíva, ako ju to poznačí na celý život," reaguje Janka Vrbová na výšku trestu. „Od skutočnosti, že sa musí naučiť žiť s mnohými zdravotnými obmedzeniami, dôsledkami zranení, po časovo i psychicky náročné životné situácie - výpovede na polícii, výpovede na súde, reagovanie na množstvo odborných posudkov," vymenúva, čím všetkým si prešla.

Tri roky bojovala za to, aby sa prípad poriadne vyšetril a páchateľ dostal, čo mu patrí. „Mám pocit, že chyba je niekde v ,programe' štátu, respektíve v zákonoch. Myslím, že bojovanie za spravodlivosť má vykonávať niekto iný, nie obeť so svojimi priateľmi," dodáva.

Na celý život: Útok Janku poznačil fyzicky aj psychicky.
Na celý život: Útok Janku poznačil fyzicky aj psychicky.
Archív

Nádej pre týrané ženy

Janka Vrbová dúfa, že ak rozsudok potvrdí aj Krajský súd, mohol by sa jej prípad stať odstrašujúcim príkladom pre všetky ženy, ktoré majú doma opitých tyranov.

"Treba od nich čo najskôr ujsť," hovorí. „A tiež by som sa mohla stať nádejou pre všetky obete - aj keď spravodlivosť visí iba za tenkú nitku nad morom bahna a známostí, dá sa ešte zabojovať,“ dodáva.

VIDEO Plus 7 Dní