Rýchlo rozdať, čo sa dá. Po vzore svojho predsedu Roberta Fica, ktorý dával z rezervy napríklad na nechty fitneske, podelil peniaze aj Peter Pellegrini. Posledné dni vo funkcii využil na to, aby rozdal rezervu predsedu vlády.

Smerácke obce

Ušlo sa najmä obciam. Zo 14 obdarovaných obcí má až deväť vedenie, ktoré kandidovalo buď čisto za Smer-SD alebo v koalícii so Smerom.

Centrálny register zmlúv:Expremiér sa činil.
Centrálny register zmlúv:Expremiér sa činil.
Zdroj: crz.gov.sk

Zvyšné vedú nezávislí kandidáti. Obce dostávali peniaze na opravy ciest a chodníkov alebo napríklad na opravy školy. Napríklad Osrblie však dostalo 40-tisíc na rekonštrukciu kultúrneho domu. Majú tam starostu, ktorý kandidoval za Smer-SD. Výnimkou je Košický samosprávny kraj, ktorý nemá smeráckeho predsedu a dostal 37-tisíc eur na výstavbu multifunkčného ihriska pre Gymnázium Zoltána Fábryho.

Cirkvám

Medzi prijímateľmi financií z rezervy sú však aj cirkevné farnosti a arcidiecézy. Napríklad Košická arcidiecéza dostala od Pellegriniho 40-tisíc eur na výstavbu Pútnického domu blahoslavenej Anny Kolesárovej v Obišovciach. Gréckokatolícka farnosť Jasenov zas dostala peniaze na rekonštrukciu strechy a omietky chrámu v Ruskovciach.

Blahoslavená Anna Kolesárová zavraždená ruským okupantom 22. novembra 1944.
Blahoslavená Anna Kolesárová zavraždená ruským okupantom 22. novembra 1944.
Zdroj: Facebook

Spôsob, akým premiéri nakladajú s rezervou, je často kritizovaný. V roku 2016 sa Transparency International Slovensko vyjadrila, že „stranícky klientelizmus bol najviac prítomný v delení dotácií na multifunkčné ihriská zo schémy úradu vlády pod vedením splnomocnenca pre šport Dušana Galisa. Až šesťdesiat percent dotácií išlo do obcí so starostom za Smer.“ Nezdá sa, že by sa toho veľa zmenilo.

Prečítajte si tiež: