Tip na článok
Vinný: Nevidzianskemu kňazovi súd vymeral trojročný trest. Rodina poškodeného dievčaťa však dostala väčší - ľudia na nich nenájdu pekného slova.

Bol to dobrý kňaz, hovoria veriaci o mužovi odsúdenom za pedofíliu

„Ľudia nás vylúčili zo spoločnosti a pokrikujú po nás,“ sťažuje sa mama školáčky zneužívanej katolíckym kňazom.

Som zvedavá, ako by sa každý z nich zachoval v takej situácii. Urobila som maximum, čo som mohla, aby som svoje dieťa ochránila. Ako som to mala riešiť? - pýta sa zúfalá matka školáčky, ktorú pred dvoma rokmi sexuálne obťažoval katolícky kňaz Pavol Kobida na fare v Nevidzanoch pri Nitre.

Hoci súd ho uznal za vinného a uložil mu trojročný trest, rodina poškodeného dievčaťa dostala väčší - v rodnej dedine pre nich ľudia nenájdu pekného slova, zatiaľ čo na pedofilného kňaza spievajú ódy. Z jednoduchého a naivného dôvodu - služobník Boží by predsa niečo také neurobil.

Všetci kňazi sú dobrí

Štyri dni po vynesení rozsudku vládne v obci pokoj. Okolo pätnástej hodiny je pri kostole ticho, ani na fare nikoho nenájdeme. Len do neďalekej škôlky prichádzajú mamičky, aby si odviedli deti. O odsúdenom farárovi sa zhovárať nechcú. Aký paradox - škôlka v blízkosti miesta, kde sa zdržiaval muž usvedčený z pedofílie. Takto to však nikto z domácich nevidí.

„Nevinný je. To by som odprisahal. Aj pred Bohom,“ tvrdí Drahoš Ondrej. „Pochádzam z Vrábeľ, ženu mám odtiaľto,“ upresní. „Trochu to tu poznám, boli v tom iné veci zapletené. Chceli ho zničiť,“ hovorí o prípade, ktorým žije celá dedina. „Bol to dobrý farár. Ako všetci,“ uistí nás pán Ondrej.

Aj ženy, ktoré sme oslovili, stáli na strane obľúbeného kňaza. „Keby ste počuli tie kázne - to bolo niečo neuveriteľné!“ rozplýva sa šesťdesiatnička pri bránke rodinného domu. „Bol pokrokovejší než jeho predchodcovia. Aj väčší poriadok zavádzal. Ale neviem si predstaviť, že by niečo také urobil. Viete, ako je to s dievčatami v puberte,“ dodá a čaká pochopenie. „Len jedno mi nejde do hlavy - tie esemesky,“ prizná.

Ďalšia žena z Nevidzian sa netají, že boli s kňazom Pavlom dobrí priatelia. „Absolútne mu dôverujem. Veľmi dobre som ho poznala. Nikdy nemal takéto náznaky, ako sa o ňom hovorí,“ tvrdí sebaisto. Nečudo, keďže, ako to potvrdil aj súd, sexuálne objekty si kňaz hľadá medzi podstatne mladšími ročníkmi.

„Viete, to dievča nebolo v poriadku. Rodičia si ju mali ustrážiť, do kostola sa nechodí s veľkými výstrihmi a podobne. A počula som aj to, že medzi kamarátkami sa chválila, že má frajera Paliho. Takto predsa normálne dievča o kňazovi nehovorí,“ rozhorčuje sa Pavlova kamarátka. Nuž, nehovorí. Iba ak by sa „boží služobník“ do úlohy frajera dvanásťročného dievčaťa sám pasoval.

Čítajte viac:

Pápež je k pedofílii nekompromisný. Pykať budú aj vysokí hodnostári

Len chránila dcéru

V internetových diskusiách sú ľudia otvorenejší. „Povinná kastrácia kňazov by mala byť po zložení sľubu za kňaza,“ dá sa tam stretnúť až s takýmito názormi. O tom, že katolícki kňazi s celibátom vyrovnaní nie sú, sa šepká na mnohých farách.

Prípad Pavla Kobidu a školáčky otriasol Slovenskom najmä preto, že konečne niekto ukázal prstom na konkrétnu osobu. Aj keď za cenu straty súkromia a možno aj priateľov. „Ja už nemám k tomu čo povedať, nech čokoľvek hovorím, oni majú na to svoj názor,“ naráža na ľudí v Nevidzanoch nešťastná matka. „Jednoducho to bolo treba riešiť,“ dodá.

Najskôr našla dcére od kňaza esemesky so sexuálnym podtónom. Pavol Kobida ju napríklad volal na faru. „Dvakrát som bola za ním, že si neželám, aby jej písal a telefonoval. Sľúbil, že s tým prestane. Ale neprestal,“ opisuje matka.

Po mesiaci sa esemesky začali opäť objavovať. Potom našla dcérin denník, kde dopodrobna opisovala stretnutia s farárom a ako ju obťažoval. To už bola prisilná káva. „Som zvedavá, ako by sa v takej situácii zachovali tí, čo ma odsudzujú. Urobila som maximum, čo som mohla. Išla som na políciu, aby to prešetrili a zastavili,“ dodáva.

Otcovský „francuzák“?

Kňaz podľa obžaloby sexuálne zneužíval dievča v rokoch 2011 až 2012 na fare a v kostole v Nevidzanoch. Školáčku chytal za boky, neodpustil si „francúzske bozky“, chytal ju za koleno a pokúšal sa jej rozopnúť zips na mikine. Náklonnosť k vtedy jedenásťročnému dievčaťu prejavoval aj telefonicky a prostredníctvom esemesiek.

Kontakty s kňazom si dievča zapisovalo do denníka a ten objavila jej mama. A začala konať. Kňaz, samozrejme, všetko poprel, presnejšie, svoje prejavy nevnímal ako sexuálne obťažovanie, ale ako čisto kamarátsky vzťah. Dievčatko, ktorému podľa jeho slov chýbala otcovská láska, spoznal v kostole, kde pravidelne čítalo zo Svätého písma.

„Bolo to vlastne skôr o takej ľútosti, že nemá ani tú otcovskú lásku. Alebo taký ten vzťah, lebo viem, že každý to potrebuje. To dieťa potrebuje takú oporu,“ tvrdil kňaz v rozhovore pre televíziu.

Matka je presvedčená, že farár, ktorý sa počas vzdelávania zaoberal aj psychológiou, zneužil ťaživú rodinnú situáciu. Otec školáčky rodinu opustil a jej v tom čase lekári diagnostikovali rakovinu.

Konečne odsúdený

Po obžalovaní sa hriešnik z fary stiahol do kláštora. A mlčal. Rovnako cirkev. Ani nitriansky biskup Viliam Judák sa s rodinou nestretol, hoci to sľuboval. Podľa medializovaných informácií vedel o problémoch kňaza, lebo ho preložili z jeho predchádzajúceho pôsobiska v Janíkovciach. Aj tam údajne sexuálne obťažoval tínedžerku, ktorá potom odmietala chodiť na omše.

„Objímal ma okolo pliec, dal mi pusu do vlasov, pritisol sa ku mne celým telom,“ vypovedalo dievča na polícii, ale jeho rodičia trestné oznámenie nepodali. Kňaz na polícii ani pred súdom nevypovedal, počas pojednávania vo svojej záverečnej reči uviedol, že je nevinný. Súd mu trest súčasne podmienečne odložil na skúšobnú lehotu tri roky.

Rozsudok nitrianskeho okresného súdu nie je právoplatný, odsúdený duchovný i prokurátor si ponechali čas na odvolanie. A s najväčšou pravdepodobnosťou ho podajú. Takže žiadne výčitky svedomia či pocit viny? Ťažko.

Zaujímavé je, že pedagogickú a duchovnú činnosť vo vzťahu k deťom nesmie farár vykonávať len počas podmienky. Hoci by mal podstúpiť sexuálnu liečbu, či mu pomôže a zbaví ho náklonnosti k mladistvým slečnám, je otázne. Najmä, ak znalec dosvedčil, že kňaz trpí pedofíliou.

Čo ak ambulantná liečba nezaberie? Opäť si cirkev zakryje oči? Naozaj chce deti viac chrániť pred homosexuálnymi rodičmi než zvrhlými pedofilmi?

Aj farár musí pykať

Namiesto odsúdenia by si rodina školáčky zaslúžila ospravedlnenie a podporu. Najmä od katolíckej cirkvi, ktorá sa tak vehementne snaží reprezentovať a vtláčať iným svoju morálku a svoje pravidlá čistoty tela i ducha.

„Moja dcéra to zle znášala a reagovala na to. Veľa ľudí nám vyčítalo, prečo sme to zverejnili. Bolo všelijako, aj v autobuse po dcére pokrikovali, deti aj dospelí. Nechcela som vyhlasovať do sveta, čo farár robil. Len som chcela, aby to prestalo a aby bol potrestaný,“ zamyslí sa.

„Prečo by som sa mala brániť, keď my sme v práve, keď to bolo dokázané aj na súde? Takéto veci by sa nemali prehliadať. Keby som to nechala tak, možno by boli ďalšie obete. Aj farár je človek ako každý iný, nemôže si robiť, čo chce. Ani vy, ani prezident si nemôžu robiť, čo chcú,“ pripomína.

Áno, pred Bohom a pred zákonom by sme si mali byť všetci rovní. Bohužiaľ, veľa prípadov naznačuje, že tento ideálny stav má od reality ďaleko.

Vlci v sutane

Už pár rokov katolíckou cirkvou otriasajú škandály týkajúce sa zneužívania mladistvých. Vatikán priznáva, že každý rok dostáva asi šesťsto sťažností proti kňazom, ktorí údajne sexuálne zneužívali svojich veriacich.

Pápež František po nástupe do funkcie sprísnil zákony týkajúce sa sexuálneho zneužívania detí. Uplatnia sa aj v praxi? Otvoria sa veriacim oči a prestanú kryť tých, v ktorých chcú mnohí vidieť príklad a idol duchovného života?

Pred dvoma rokmi nezávislá komisia financovaná Holandskou biskupskou konferenciou priznala, že v rokoch 1945 až 2010 bolo v Holandsku zneužitých okolo desaťtisíc detí osobami z rímskokatolíckej cirkvi. Pred pár rokmi prepukol škandál aj v USA, keď sa konečne začalo otvorene hovoriť o prípadoch sexuálneho zneužívania detí kňazmi.

Konferencia amerických biskupov priznala viac ako desaťtisíc prípadov v rokoch 1950 až 2002. V celej kauze figurovalo meno bostonského arcibiskupa Bernarda Francisa Lawa. Tento muž v sutane bol jeden z tých, ktorí dlhé roky smutné prípady šikovne kryl. Aj Írsko vyhlásilo boj proti cirkevným zvrhlostiam.

V roku 2009 zverejnilo správu, v ktorej sa písalo, že katolícka cirkev v rokoch 1975 až 2004 zatajila sexuálne prehrešky štyridsiatich šiestich kňazov na stovkách detí.

Sexuálne škandály sa nevyhýbajú ani tomu najvyššiemu cirkevnému miestu - Vatikánu. Rímsky farár Patrizio Poggi si odsedel päťapolročný trest za sexuálne zneužívanie dvoch maloletých chlapcov a po prepustení informoval políciu o pedofilnom gangu, ktorý zháňa vatikánskym kňazom maloletých prostitútov.

Podobný prípad, aký otriasol nedávno Slovenskom, sa prevalil v Poľsku. V roku 2011 bol za sexuálne obťažovanie odsúdený 48-ročný farár Miroslaw z obce Bojano pri Gdyni.

Podľa súdu kňaz ešte v decembri 2009 pozval na faru pätnásťročné dievča a počas rozhovoru ho navádzal na alkohol. Potom ho bozkával na uši, pery a plecia a dokonca prišlo aj na masáž chrbta. Zo súdu odišiel so šestnásťmesačným trestom s podmienečným odkladom na štyri roky.

VIDEO Plus 7 Dní