Časť z týchto peňazí chcel Matovič hradiť z mimoriadnej dane pre Slovnaft. Tú štát pred pár dňami zvýšil z 55 na 70 percent. „Týmto spôsobom už máme zarobené prostriedky pre jeden milión voličov,“ vyhlasoval šéf OĽaNO. Rafinéria sa však búri a dnes sa obrátila na prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby zákon o mimoriadnej dani vetovala. 
„Schválený zákon môže vo svojich dôsledkoch reálne znamenať ukončenie výroby palív na Slovensku, keďže v neprimeranom a ničím neodôvodnenom rozsahu odčerpáva z nášho podniku hotovosť, ktorá by mohla byť v budúcnosti využitá na preklenutie tých rokov, keď náš podnik vykáže straty,“ uvádza Slovnaft vo svojom stanovisku. 
Bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová si tiež myslí, že výška dane pre Slovnaft je možno otázna.



“Je to mimoriadna daň, ktorá sa vždy používa pokiaľ podnik, podnikateľ či firma dosiahli mimoriadny zisk nie svojim vlastným pričinením, to znamená v dôsledku nejakých vonkajších externých podmienok. Tak je to aj v prípade Slovnaftu, ktorý ťaží z nižšej ceny ruskej ropy,” objasňuje Schmögnerová. 
“Vzhľadom na to, že Slovnaft zrejme bude musieť investovať v dôsledku prechodu na iný druh ropy a nie ruskej, to si vyžaduje isté investície, možné bolo pristúpiť nie k sedemdesiat percentnej dani, ale možno nižšej,” myslí si exministerka. 



To, že poslanci neschválili 500 eur ako odmenu za voľby považuje za pozitívne. “To nemôžem nazvať inak ako že je to bezprecedentná korupcia voličov. Asi by sme nikde inde nenašli takýto prípad. Ak prešlo zdaňovanie Slovnaftu, tak získané prostriedky treba využiť iným spôsobom. Treba si uvedomiť, že táto vláda nebude schopná využiť všetky prostriedky z plánu obnovy, tak nech aspoň tie stratené investície sa nahradia príjmami z tejto dane,” myslí si Schmögnerová.