Tip na článok

Bola to vražda? Bezpečnostné kamery zachytili pohyb Františka Gauliedera krátko pred zmiznutím!

Zdroj z prostredia polície prehovoril. Smrť exposlanca Františka Gauliedera mala na prvý pohľad vyzerať ako samovražda, lenže situáciu menia ďalšie okolnosti.

Galéria k článku (13 fotografií )

Kľúčom k objasneniu prípadu bude informácia, kto a kde zadržiaval Gauliedera desať hodín pred jeho smrťou.

Kamerový záznam

„Ak zistíme, kde bol desať hodín predtým, ako skonal pod kolesami nákladného vlaku, dozvieme sa aj odpoveď na otázku, kto a prečo ho prinútil urobiť niečo, čo by na prvý pohľad vyzeralo ako samovražda,“ povedal nám zdroj z bezpečnostných zložiek. Súčasťou skladania mozaiky sú záznamy z bezpečnostných kamier, ktoré zachytili pohyb Františka Gauliedera v Trnovci nad Váhom v piatok 24. marca.

Július Dubravay

Foto: Július Dubravay

V ten deň priviezol z nemocnice domov manželku a rozlúčil sa s ňou. Hovoril, že má namierené do podnikovej predajne Dusla Šaľa kúpiť hnojivo na trávnik a zastaví sa v Trnovci na cintoríne zapáliť sviečku na hrobe svojho otca Jozefa. Na cintoríne naozaj bol, stalo sa však niečo nelogické. Obecné kamery v dedine o 14.12 hodine zaznamenali, že Gaulieder kráča po ulici, zhruba sedem minút pešej chôdze od cintorína.

Zo záznamu je zrejmé, že v jednom momente sa zastavil, otočil a pozeral sa za seba, akoby za ním niekto kráčal. Záber z druhej kamery zachytil o osem minút jeho auto, ako ide smerom k miestu, na ktorom ho neskôr našli odstavené. O 14.27 telefonoval Gaulieder kamarátovi, že má problém s otváraním dverí. Zároveň priateľa Jozefa poprosil, aby v prípade, že mu do pol hodiny nezavolá, prezvonil naspäť jeho telefón.

Zmiznutie

Jozef sa po pol hodine pokúsil Františkovi dovolať. Nikto mu však telefón nezdvíhal. O trištvrte na tri išiel do služby miestny obecný policajt. Všimol si odstavené auto, pretože tak, ako stálo, by zavadzalo v prístupe do objektu farmy.

Anka Žitná

Foto: Anka Žitná

V aute však nebol vodič a bolo zamknuté. V tom čase sa už rodina pokúšala dovolať Gauliederovi a o pol piatej prišiel na miesto jeho syn Henrich s rodinnými priateľmi. Jeden z nich bol skúsený právnik, on oznámil polícii, že existuje podozrenie z obmedzovania osobnej slobody, a polícia na základe toho začala konať.

Vypočula svedkov, na miesto priviedla pátracieho psa. Prešli s ním okolie auta i okolie trate, dokonca aj miesta, kde neskôr našli mŕtve telo exposlanca. Po mužovi však nikde nebolo ani stopy. „Vyzerá to tak, že Gaulieder si k niekomu presadol do jeho auta. Ak to urobil, musel toho človeka poznať,“ vysvetľuje náš informátor. Keď neskôr náhradnými kľúčmi otvorili auto, našli v ňom osobné veci nezvestného aj jeho mobilný telefón so stíšeným zvukom. Napokon okolo polnoci sa presunuli svedkovia aj policajti na stanicu v Trnovci a o druhej sa rozišli s plánom, že ráno o ôsmej urobia rojnicu a ešte raz prehľadajú okolie.

„Odchádzali sme z Trnovca do Galanty okolo druhej. Krátko pred druhou zachytil otca vlak,“ hovorí zronený syn Henrich. Podľa predbežných výsledkov pitvy je zo zranení nebohého zrejmé, že vlak ho zachytil bočnými schodíkmi na rušni a odhodil ho. Výpoveď rušňovodiča, že videl, ako mu spoza stĺpa vkročil do cesty muž, sa však akosi nezhoduje s mechanizmom vzniku poranení.

Prvé informácie z prostredia vyšetrovania hovorili, že rušňovodič zaregistroval náraz zboku. Kde je pravda? Dve línie prípadu: V tom istom čase, keď polícia riešila zmiznutie Františka Gauliedera ako obmedzovanie osobnej slobody, železničná polícia dostala informáciu, že okolo štvrtej nad ránom sa pri koľajach našlo telo. Predbežný záver bol, že ide o samovraždu, a bolo by sa to zrejme takto aj uzavrelo - keby neexistovalo prvé vyšetrovanie. Ak smrť Františka Gauliedera mala vyzerať ako samovražda, nevyšlo to. Odpovede na mnohé otázky prinesie až ďalšie vyšetrovanie.

Čítajte viac

VIDEO Plus 7 Dní