Kovařík pri odchode zo stoličky vyhlasoval, že inak konať nemôže. Nevedel si predstaviť, aký príklad by dával kolegom, ak by pokračoval vo funkcii. Ako by im mohol vydávať rozkazy? Kovaříka totiž obvinili. Jediným telefonátom z dovolenky vraj zmaril veľký záťah policajnej inšpekcie proti dvom kajúcnikom pre krivé svedectvá v horúcich prípadoch. Kovařík akciu zastavil a hľadaní ušli policajtom doslova pod nosom.

Minister vnútra Roman Mikulec sa o bývalého policajného prezidenta po odchode perfektne postaral.
Zdroj: facebook/Roman Mikulec - minister vnútra

Z funkcie do funkcie

„Bez ohľadu na to, aký mám na to trestné stíhanie názor, musím rešpektovať stav, ktorý aktuálne je, a ten je, že som obvinený,“ uviedol vlani pokorne Kovařík a jeho rozhodnutie odísť oceňoval minister vnútra Roman Mikulec aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Kovařík sa odprezentoval ako veľmi solídna morálna osobnosť. „Mám odpracovaných tridsaťjeden rokov a niekedy cítite, že sa chcete posunúť ďalej, a ja sa chcem posunúť ďalej,“ vysvetľoval verejnosti.
Lenže o rok neskôr to celé pôsobí ako divadelné predstavenie. Prečo?

Kovařík totiž prestal oficiálne riadiť Policajný zbor, ale dnes riadi svojimi radami a názormi samotného ministra vnútra a celý rezort. Dozvedeli sme sa, že hneď po odchode z Policajného zboru „pán Kovařík riešil otázky súvisiace s ukončením svojho predchádzajúceho pôsobenia a následne plynule prešiel do novej pracovnej pozície“.

Je to až smiešne. Kovařík požiadal o odchod z funkcie policajného prezidenta vlani k 15. septembru 2021 a už od 15. novembra fungoval pri ministrovi Mikulcovi. Presunul sa teda z funkcie policajného prezidenta do funkcie generálneho štátneho radcu. V čom je podľa neho iné byť obvineným policajným prezidentom a obvineným hlavným radcom ministra vnútra?

„Peter Kovařík odišiel z pozície policajného prezidenta na základe vlastného rozhodnutia. Uvedený proces nemá žiadnym spôsobom vplyv na jeho súčasnú pracovnú pozíciu. Dovoľujeme si zároveň zdôrazniť, že aj v tomto prípade platí prezumpcia neviny,“ odpovedala namiesto Kovaříka hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Na snímke je rodinný dom v Banskej Bystrici, ktorého vlastníkom je generálny štátny radca ministra vnútra Peter Kovařík s manželkou.
Zdroj: MATEJ KALINA

Byt za 53 eur a služobný benzín

Naspäť od štátu dostal Kovařík aj služobný dvojizbový byt v širšom centre Bratislavy. Mal ho k dispozícii aj ako policajný prezident. Za byt platí Kovařík necelých 53 eur. Zmluva bola predbežne uzavretá na dva roky. Zdá sa, že Kovařík si nemusí robiť ťažkú hlavu zo stúpajúcich cien energií, má ich hradené. Podľa ministerstva to však nie je až také idylické, ako sa môže zdať. Napríklad ak sa mu pokazí žiarovka, musí si ju vymeniť sám...

„Výška nájomného je určená internými predpismi. Táto suma nezahŕňa náklady spojené so správou a údržbou bytu a ďalšími poplatkami s tým spojenými, ktoré si pán Kovařík hradí sám,“ vysvetľuje hovorkyňa Eliášová.

Kovařík vlastní v Banskej Bystrici rodinný dom.
Ako generálny štátny radca patrí Kovařík do najvyššej 9. triedy tabuľkového hodnotenia štátnych zamestnancov. Jeho plat sa pohybuje v rozmedzí od 1 600 do 3 000 eur.

Okrem toho má k dispozícii služobné vozidlo Hyundai Tucson, čo je najpredávanejšie SUV na Slovensku, jeho cena na trhu sa začína na vyše dvadsaťtisíc eurách a má bohatú výbavu už v základnom balíku.

Prísne reči neplatia

Zaujalo nás, že Peter Kovařík neodpovedal na naše otázky sám, ale využil na to hovorkyňu. Kto, ak nie hlavný radca má vedieť zodpovedať na otázky o svojej funkcii? Nehovoriac o tom, že Kovařík bol veľkým bojovníkom za sprísnenie majetkových priznaní štátnych funkcionárov, ktorým aktuálne je.

„Zoberme si majetkové priznania. Téma, ktorá sa prierezovo týka piatich zákonov od ústavných činiteľov, štátnych úradníkov, policajtov až po vedúcich pracovníkov vo verejnej správe. Určite by mali mať výpovednú hodnotu,“ vyhlasoval v minulosti Kovařík, podľa ktorého nestačilo zverejňovať výšku príjmu, ale chcel, aby funkcionári popri kúpnej cene nehnuteľností uvádzali aj trhovú hodnotu. Pri hypotékach ich výšku aj výšku mesačnej splátky.

A ako tento navrhovateľ zmien odpovedal na našu otázku, či pri odchode zo zboru mal vlani nárok na odstupné alebo odmeny, v akej výške a koľko peňazí zarobil od januára vo funkcii generálneho štátneho radcu? Nijako.

„Pán Kovařík dostal štandardnú výšku odchodného presne v zmysle platnej legislatívy,“ znela odpoveď hovorkyne.