Polícia odprezentovala informácie o ôsmich zadržaných podozrivých v tomto starom prípade ešte ráno. Ďalší podozrivý sa nachádza vo výkone trestu za inú vraždu.

Daniel Tupý bol zavraždený 4. novembra 2005. On a jeho kamaráti boli na Tyršovom nábreží, keď ich napadla skupina asi 15 ľudí. Jeho kamaráti už vtedy opísali skupinu ako neonacistov. Polícia však postupne pozatýkala ľudí, ktorí boli naspodku rebríčka mafiánskej skupiny piťovcov. Postavili ich aj pred súd, no ten nakoniec skončil ich oslobodením.

Ťažké to bolo najmä pre rodičov mladého šikovného študenta, ktorým sa po jeho vražde zrútil svet. A hoci bojovali, aby prípad neskončil niekde v šuplíku. Aj desať rokov po vražde, otec Daniela Tupého stále dúfal, že sa prípad raz vyrieši, no s ohľadom na legislatívne podmienky, ktoré na Slovensku platia, hovoril, že je skôr pesimista.

Z neonacistických skupín?

K posunu došlo až dnes (21. marca), keď si polícia prišla pre podozrivých ľudí. „Informáciu o tom, že dnes NAKA zadržala ôsmich podozrivých v prípade vraždy nášho syna na nás zapôsobila pozitívne. Nemôžem sa k tomu bližšie vyjadrovať, len dúfam, že existuje dostatok dôkazov na to, aby po 48 hodinách bolo možné vzniesť obvinenie, ktoré obstojí a obstoja aj pri prípadnom súdnom konaní,“ povedal Daniel Tupý starší pre SME.

Podľa TV Markíza sa medzi zadržanými nachádzajú muži menom Marián Molnár a Matej Bulík. Ten prvý má rovnaké meno ako člen neonacistického zoskupenia z Petržalky Rebel Klan Engerau a ďalší za ako člen rovnako zameranej skupiny Juden Mord, kde bol speváckym lídrom Rasťo Rogel, známy napríklad aj tetovaním hákového kríža na ruke.

Fotil sa na nábreží

Práve meno Mariána Molnára sa už spomínalo v súvislosti s prípadom Tupý aj v minulosti na rôznych antifašistických stránkach. Vtedy však iba ako šéfa skupiny, v ktorej pôsobil aj Karol Patasy. Ten bol medzi obvinenými z Tupého vraždy ešte "v prvom kole". Neskôr bol v tomto prípade oslobodený.

Molnár pózoval pre "značku" oblečenia s názvom Eighty eight, čo znamená po anglicky osemdesiatosem. To je, aj podľa výsledku súdu s Marianom Kotlebom a jeho šekmi, novodobý neonacistický symbol. Osem totiž symbolizuje v ôsme písmeno v abecede, teda H a značí nacistický pozdrav Heil Hitler.

Časté útoky v Sade Janka Kráľa

O útoku neonacistov sa hovorilo hneď od začiatku. Spomínalo sa akési zaúčanie. Neonacisti si tak utužujú kolektív a starší z partie to „ukáže“ mladým. V slangu to nazývali „prijímací pohovor“. "Bežne sa stávalo, že v Sade Janka Kráľa dochádzalo k napadnutiam od neonacistov, ale toto bolo horšie,“ spomínal pre PLUS 7 DNÍ ešte v roku 2017 človek, ktorý sa pohyboval pri vyšetrovaní prípadu v samotnom počiatku. Neonacistov spájal s vraždou Daniela Tupého aj v roku 2008 vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka.

Potom sa však pozornosť obrátila na skupinu takzvaných piťovcov, z ktorej obvinili niekoľko ľudí. Možno to bolo aj tým, že ako uviedol otec Daniela Tupého, medzi vyšetrovanými bol aj syn vtedajšieho policajta.

Hamran: Na 110 percent boli na mieste činu

"Tam sa vykonal kus vyšetrovacej aj operatívnej práve. Dnes môžeme s kľudným svedomím vyhlásiť, že tých osem zadržaných ľudí sa na 110 percent nachádzali na mieste činu, kde vyhasol mladý 21-ročný život Daniela Tupého. Polícia sa v tejto veci zásadne posunula," povedal v relácii Braňo Závodský naživo policajný prezident Štefan Hamran.

Voči Hamranovým vyjadreniam sa ohradila Krajská prokuratúra v Bratislave. "Je treba pripomenúť, že podobné neúčelné mediálne vyjadrenia úradných osôb môžu mať za následok zmarenie účelu trestného konania. Prezident PZ nie je orgánom činným v trestnom konaní a ani nemá voči orgánom činným v trestnom konaní žiadne nadriadené postavenie, orgány činné v trestnom konaní sú pri svojej činnosti nezávislé a samostatné, preto boli vyjadrenia prezidenta PZ k neskončenému trestnému konaniu nenáležité," vyjadril sa hovorca krajskej prokuratúry Juraj Chylo.