Hanba Slovenska. Budova postavená z daňových podvodov. Čierna stavba. To je len zopár prívlastkov, ktorými za posledné týždne a mesiace neslávne známy komplex Bonaparte otituloval nahnevaný dav, osobnosti spoločenského života a opoziční politici. Na povrch vychádzajú stále nové mená a informácie o obyvateľoch kontroverznej bytovky. Kto všetko tam vlastne býva a aké tajomstvá a prepojenia luxusný komplex ukrýva?

Čítajte viac:

NOVÉ ODHALENIA Bašternákov komplex Bonaparte: Býva v ňom i prednosta Starého mesta

Trošku histórie

Samotný názov bytovky pochádza z pôvodného označenia miesta, kde stojí - Napoleonovho vŕšku. Slávny francúzsky vojvodca údajne práve odtiaľto v auguste 1809 v tajnosti hľadel na nedobytný Bratislavský hrad. Ten je vzdialený od Bonaparte presne kilometer. Aby bola symbolika ešte zvýraznená, vo foyeri novostavby visí na stene veký obraz s podobizňou francúzskeho generála.

Protesty pred Bonaparte: Sú prejavom nespokojnosti s prepojeniami v najvyšších vládnych kruhoch. Foto: JÚLIUS DUBRAVAY

Súčasný neromantický príbeh Bonaparte sa začal písať v roku 2003. Staviteľ Ladislav Bašternák v rozpore so stavebnými predpismi roztiahol stavbu do šírky i do výšky. No všetko sa dodatočne, ako je na Slovensku zvykom, vybavilo. Tmavej škvrny sa však stavba nezbavila ani časom a napriek svojmu luxusnému zhotoveniu. Mramorové obklady a tie najlepšie technológie sú len pre vyvolených.

Doslova pre skupinku blízku vládnej strane Smer.

Všetci pekne pokope

Vrchol ľadovca medzi obyvateľmi Bonaparte predstavuje premiér Robert Fico. Byt s rozlohou 470 štvorcových metrov si oficiálne prenajíma od staviteľa komplexu Ladislava Bašternáka za 2 650 eur mesačne. Celkom výhodný podnájom, keďže nehnuteľnosť s podobnou rozlohou by v danej lokalite mohla byť aj trojnásobne drahšia.

Ján Počiatek Foto: Tony Štefunko

Viacerí politici už naznačili, či Bašternák nie je majiteľom bytu len na papieri a jeho skutočným vlastníkom nie je Robert Fico. V každom prípade je isté, že nad Bašternákom visia ťažké podozrenia z daňových podvodov. Jeho prepojenia na Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka sú už notoricky známe. Byt vedľa Fica vlastní Marián Kočner, známy z viacerých káuz a bývalý Bašternákov biznis partner. Ideme ďalej - rovnaké poschodie, tretí byt.

Šťastným susedom premiéra je aj syn Ficovho priateľa a údajnej sivej eminencie Smeru Miroslava Výboha. Matúš Výboh má byt v prenájme a z garáže ho možno vidieť vychádzať na luxusných autách. Byt, v ktorom žije, podľa našich informácií patrí akciovke MeTIS Consulting.

Čítajte viac:

Ochrana, ako má byť! Pred komplexom Bonaparte hliadkovali dvaja policajní šéfovia

Tej predsedá najbližší človek Roberta Kaliňáka Marek Turčan. Štvoricu obydlí na najvyššom poschodí dopĺňa rodinné hniezdočko bývalého viceprimátora Bratislavy Milana Cíleka a jeho manželky, bývalej tenistky Kariny Habšudovej. Cílek bol práve v čase problematickej výstavby komplexu vo vysokej funkcii na magistráte. Staré Mesto vydalo územné rozhodnutie o umiestnení stavby začiatkom roka 2004 firme FORUM GROUP. Len pre zaujímavosť, dnes v tejto firme sedí práve Cílek s dcérou Mariána Kočnera. Zmenu stavby pred dokončením odklepol v roku 2010 Cílekov šéf, primátor Andrej Ďurkovský.

Marián Kočner. Foto: Michal Smrčok

Smerom dolu

Tretie poschodie. Byt tu vlastní bývalý minister Ján Počiatek.

Podľa našich informácií do zariadenia vrazil približne milión eur vrátane luxusnej značky Fendi. Ďalšie dva byty má spomínaná MeTIS Consulting, jeden opäť Milan Cílek. Posúvame sa nižšie. Na druhom poschodí kúpila dva byty a spojila do jedného cyperská schránka ENIDEZ HOLDINGS LIMITED. V byte žije mladá bývalá asistentka smeráckej poslankyne Ľubice Roškovej Veronika Bernadičová so svojím malým synom.

Náš týždenník ju v minulosti zastihol, ako opúšťa komplex tesne po tom, čo z garáží vyrazil ďalší mecenáš Smeru Juraj Široký. Rovnaké poschodie si delia s Bašternákovými kamarátmi Branislavom Zahradníkom a súčasným prednostom Miestneho úradu Staré Mesto Petrom Jesenským.

Branislav Zahradník Foto: Emil Vaško

Skupinu Bašternákových priateľov dopĺňa riaditeľ Fun rádia Patrik Ziman, ktorý má s „malým Lackom“ lukratívny štátny poľovný revír Rakytov. Presnejšie, Ziman je predsedom spolku, ktorý sídli na adrese podnikateľa Bašternáka. V Bonaparte sa Zimanovi ušiel byt na prvom poschodí. Za zmienku ešte stojí prízemný priestor advokáta Petra Filipa, dvorného právnika takých „kapacít“ ako Jozef Majský, Juraj „Piťo“ Ondrejčák či Miroslav Výboh. Posledný menovaný kúpil tiež časť suterénu.