„Ak chceme prelomiť obavy, či je možné, aby Slováci prijali na čele strany ženu a Rómku, kto iný by to mal urobiť, než progresívna strana,“ odkazuje neprajníkom. Napriek tomu, že je právnička, nevybrala si kariéru bohatej advokátky, ale bojovníčky za ľudské práva v organizácii Ľudia proti rasizmu. Svoje deti učí, aby necítili takú hanbu za svoj pôvod, keď ich bude niekto urážať, ako ona, keď bola dieťaťom. O liberalizme, o tom, či hrozí, že sa z našej krajiny stane ultrakonzervatívne Poľsko, ale aj o chybách Matovičovej vlády či o tom, aké to je byť matkou a zároveň političkou sa s IRENOU BIHARIOVOU (39) rozprávala JULIÁNA BIELIKOVÁ.
Ste na čele strany, pritom ste žena a ešte k tomu aj Rómka. Myslíte si, že to zvládnete?
Samozrejme, že istá časť voličov sa obáva, že Slovensko na to nie je pripravené. Ale ak to chceme prelomiť, tak ako inak, než tým, že si progresívna strana zvolí ženu Rómku za predsedníčku? Nie ako prvok diverzity, že „pozrite, Rómka“, ale ako človeka, ktorého odborným schopnostiam dôverujeme a „áno, je to Rómka a vôbec to neriešime“. Nemyslím si, že Slovensko je kategoricky nastavené na odmietnutie Rómky. V mojej osobnej kampani sa diali veci, ktoré mi dodávali nádej, že je tu veľa voličov, pre ktorých moja etnicita nie je prekážkou. Bola som štvorka na kandidátke, mala som skromnú kampaň, som nováčik v politike a napriek tomu som dostala 46-tisíc krúžkov.
PS sa profiluje ako liberálna strana. No mnohí politici to slovo používajú ako nadávku. Myslíte, že sa vám podarí ľuďom vysvetliť, čo vlastne liberalizmus znamená?
Liberáli sú dnes noví Rómovia, migranti a LGBT ľudia. Všetky tie animózne postoje k ľuďom, ktorí hája občianske slobody, zastanú sa menšín a majú úctu k ľudským právam sa prekryli nálepkou liberál. A nabalili na ňu mnoho balastu napríklad z dezinformačnej scény. Aktívne tomu pomáhal napríklad poslanec Ľuboš Blaha. Čiže prebiť túto nálepku bude náročné, no ja verím, že ľuďom dokážeme vysvetliť, že liberalizmus a obhajoba ľudských práv nie je nejaká mešťanská roztopaš, ale je to aj o dekubitoch v starobinci, o tom, či má žena, ktorá vypiplala deti právo vrátiť sa na svoje pôvodné miesto v práci a ako sa tam s ňou nakladá. Či je sociálne spravodlivé, ak sa rodiny rozdeľujú, pretože ľudia musia ísť pracovať do zahraničia alebo ak nemajú adekvátny prístup k zdravotnej starostlivosti. Toto si kladiem za cieľ.
Čo si myslíte o tom, ako Igor Matovič vedie štát?
Aby som bola korektná, tak úplne chápem, že ho prebrali v mimoriadne ťažkej situácii. Po rokoch vládnutia Smeru v rozklade právneho štátu. A navrch ešte aj táto koronakríza. Nerada by som vyznela, že Irenka Bihariová je ten generál, čo vie presne, čo robiť. Ale spravili aj očividné chyby. Ešte v začiatku pri prvých opatreniach to bolo dobré. Vďaka tomu, sme získali náskok. Potom v priebehu ďalšieho obdobia sa začali diať veci, ktoré ako právnička vnímam s obavami. Ak nevie štát preukázať, na základe akého právneho dokumentu sem nemajú vstupovať cudzinci, či akým dokumentom je nariadená povinná štátna karanténa. A naviac to ešte zle vykonávame v praxi, lebo dávame do izieb chorých a zdravých a tí sa tam cítia ohrozenejší. Tak to je nepochopenie limitov právneho štátu. Nemôžem mať dobrý nápad a realizovať ho nelegálne.